Спеціальні потреби

Fitch змінив прогноз рейтингу США на негативний, через невизначеність щодо боргового ліміту 


Спікер Палати представників США Кевін Маккарті спілкується з журналістами в Капітолії 23 травня 2023 року
Спікер Палати представників США Кевін Маккарті спілкується з журналістами в Капітолії 23 травня 2023 року

Одна з трьох провідних рейтингових агенцій світу, Fitch, змінила прогноз для рейтингу США на негативний, з огляду на тривалі перемовини всередині країни щодо підняття боргового ліміту і загрозу безпрецедентного для країни дефолту.

США мають найвищий кредитний рейтинг ААА, що забезпечує низькі ставки запозичень.

Рішення Fitch "підкреслює потребу Конгресу швидко затвердити на двопартійній основі домовленість, щоб уникнути дефолту", заявили в Міністерстві фінансів США.

Наскільки ймовірним є дефолт у США і чим це загрожує економіці світу? Пояснюємо:

Міністерка фінансів США Дженет Єллен заявила, що США зіткнуться зі складнощами в оплаті своїх поточних платежів вже з 1 червня, якщо Конгрес не підніме боргову стелю, обмеження, яке з січня цього року становить 31,4 трлн дол.

За історію США Конгрес піднімав боргову стелю 78 разів, в результаті домовленостей між урядом та парламентом. Найближче до дефолту США наблизились в 2011 році, за часів президентства Барака Обами, коли відповідної угоди з Конгресом було досягнуто лише за два дні до кінцевого терміну, кажуть оглядачі. Тоді рейтинг держоблігацій США, які вважаються найбільш надійними у світі, дещо знизився.

Переговорники від президента США та від спікера Палати представників США Кевіна Маккарті ведуть перемовини цього тижня, однак домовленості поки не досягнуто.

Як Байден, так і Маккарті говорять про те, що дефолту США не можна допустити, однак політики не можуть домовитись щодо умов підняття боргової стелі. Республіканці виступають за різке скорочення видатків бюджету, включаючи низку соціальних програм, а Байден серед заходів із зменшення дефіциту бюджету називає підняття податків для найбагатших американців.

Напередодні директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва висловила сподівання, що політики США, попри напружені дискусії, зможуть домовитись в останню хвилину.

Оглядачі прогнозують, що дефолт стане шоком для економіки США та світу і навіть затяжні перемовини можуть негативно позначитись на рейтингу США та економічному зростанні.

Форум

XS
SM
MD
LG