Спеціальні потреби

Коли в українських судах перестануть брати хабарі? – думка федерального судді США


Зрозуміло про судову реформу в Україні - інтерв'ю із американським суддею. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:13 0:00

Судді в Україні позбудуться абсолютного імунітету; призначати та звільняти їх буде новостворена Вища рада рравосуддя; люстрації суддів не буде, але усі пройдуть обов‘язкову переатестацію - такі пропозиції змін до Конституції у частині правосуддя представили на цьому тижні на Національній Раді Реформ. Член Конституційної Комісії, Федеральний суддя США Богдан Футей розповів "Голосу Америки" деталі реформи.

За його словами, сам факт проведення реформи не означає, що судді в Україні в одну мить стануть незалежними та сумлінними.

Конституція 1996 року також отримала позитивні оцінки Венеціанської комісії. Проблема у тому, що положення Конституції у частині правосуддя не були імплементовані - розповів суддя.

Ніхто не буде шанувати суддів, поки вони не почнуть шанувати самі себе
Богдан Футей, Федеральний Суддя США

Бондан Футей переконаний, що запропоновані зміни виправлять попередні недоліки судової системи, бо дадуть можливість суддям бути незалежними від політики та бізнес інтересів.

"Вибором та призначенням суддів буде займатися Вища Рада Правосуддя, яка також зможе звільняти суддів базуючись на критеріях компетентності, професійної етики та сумлінності. Проте, успіх цієї реформи буде залежати не від законів, а від самих суддів. Ніхто не буде шанувати суддів, поки вони не почнуть шанувати самі себе", - зазначив Богдан Футей.

Питання Криму можна вирішити у Гаазі - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:24 0:00

"Попри те, що сьогодні довіра суспільства до суддів коливається на рівні від 2% до 10%, звільняти усіх суддів, як дехто пропонує – недоцільно. В Україні відбувається понад 300 тисяч судових процесів. Звільнення суддів призвело б до зупинки судочинства, проти чого висловилася Венеціанська комісія", - розповів американський суддя.

Основні зусилля сьогодні потрібно прикласти до етапу переатестації чинних та відбору нових суддів

На думку Футея, основні зусилля сьогодні потрібно прикласти до етапу переатестації чинних та відбору нових суддів. Він наводить приклад з власного досвіду.

Коли Президент Рейґан номінував його на посаду судді федерального суду, він був змушений пройти через слухання в Сенаті. Крім того, комісія та ФБР вивчали 15 судових справ, які Футей вів як адвокат, з іменами усіх суддів, усіх адвокатів та сторін. Перевіряли не лише на фаховість, але й вивчали зв’язки, особливості темпераменту та моральні якості кандидата у судді.

Богдан Футей сподівається, що Вища рада правосуддя, яка складатиметься з 21 члена, зможе встановити такий же ретельний відбір кандидатів у судді в Україні.

Розстріли у США - наслідок психічних хвороб
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

"Діяльність самої Вищої Ради Правосуддя, має бути регламентована окремим законом, але вже на цьому етапі закладаються принципи, які роблять її незалежним та відповідальним органом, додав Футей. Половину складу Ради – 10 членів – становитимуться судді, які буде обирати рада суддів. По два представники делегують президент, парламент, прокурори, адвокати, науковці. У Раді буде мінімально політики, а буде професійний підхід", - переконаний Футей.

Дивіться також: За провалену справу Портнова ГПУ можна було розганяти - американський прокурор

За провалену справу Портнова ГПУ можна було розганяти - американський прокурор. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

  • 16x9 Image

    Руслан Петричка

    Руслан Петричка – керівник Української служби Голосу Америки. В журналістиці - з 1998 року. Працював репортером, телевізійним ведучим, продюсером. На Голосі Америки спеціалізуюся на питаннях внутрішньої політики США та українсько-американських відносинах.

XS
SM
MD
LG