Спеціальні потреби

Темна конячка перегонів: як мільярдер Майк Блумберг бореться за голоси американців


Майк Блумберг, один з найбагатших людей у США, вступив у передвиборчу боротьбу найпізніше з усіх кандидатів у президенти. По суті, він застрибнув у останній вагон — заявку на участь у виборах він подав перед кінцевим строком наприкінці листопада 2019 року. На той час усі інші кандидати від демократів вже активно вели свою передвиборчу кампанію, розгорнули мережі волонтерів й намагались здобути прихильність виборців зі сцени теледебатів — тож рішення Блумберга приєднатись до гонки виглядало дещо запізнілим. Втім уже через три місяці він перегнав більшість своїх суперників — і за різними опитуваннями, зараз входить у трійку лідерів.

Завдяки чому Блумберг так швидко здобув підтримку, як він веде свою кампанію і що може зіграти проти нього — читайте в нашому матеріалі.

Не єдиний “єдиний” кандидат

Майк Блумберг — бізнесмен, власник медіаімперії, колишній мер Нью-Йорка і номер вісім у списку найбагатших американців. Його статки оцінюють у майже 62 мільярди доларів. Зараз він знайшов їм нове застосування, але про це поговоримо трохи пізніше.

Блумберг балотується в президенти вперше. Центральні обіцянки його кампанії — відбудувати економіку США, створити нові робочі місця та збільшити мінімальну зарплату, підтримувати малий бізнес та інвестувати у розвиток інфраструктури. Він обіцяє створити кращі економічні умови для афроамериканців та латиноамериканців; покласти край гендерній нерівності в оплаті праці, ввести новий податок для багатіїв та знизити ціни на ліки. Якщо коротко, то Блумберг обіцяє зробити життя в Америці заможнішим.

Оглядачі проводять паралелі між Блумбергом зараз і Трампом у 2016 — обидва мільярдери, обидва з Нью-Йорка, обидва побудували власні бізнес-імперії і до того не були у великій політиці.

Блумберг орієнтується здебільшого на поміркованих прихильників Демократичної партії. Цікаво, що портрет його виборця багато в чому збігається із портретом прихильників Джо Байдена.

Так чи інакше, Блумберг орієнтується здебільшого на поміркованих прихильників Демократичної партії. Цікаво, що портрет його виборця багато в чому збігається із портретом прихильників колишнього віце-президента США, який також балотується на президентську номінацію від демократів — Джо Байдена. По-перше, це здебільшого старші люди. По-друге, вони найменш ліберальні серед усіх демократів і виступають за те, щоб знайти спільну мову з республіканцями. Також серед виборців як Блумберга, так і Байдена — багато афроамериканців. Власне, з усіх кандидатів темношкіре населення Америки найбільше підтримує цих двох.

Для багатьох демократів Майк Блумберг став альтернативою Байдену. І схоже, основна стратегія колишнього віце-президента про те, що він — єдиний кандидат, який може перемогти Трампа, вже не така ефективна. Washington Post розповідає історію Роузмері Лоуренс — жінки, яка очолює політичний гурток однієї з баптистських церков Північної Кароліни. Спочатку вона агітувала всіх голосувати за Байдена, аргументуючи це тим, що жоден інший кандидат не зможе перемогти Трампа. Тепер вона вважає, що більше шансів на це — в Майка Блумберга. І такі настрої яскраво відображаються в загальнонаціональних рейтингах: коли підтримка Байдена падає, Блумберг її поступово нарощує.

Гроші мають значення

Статки бізнесмена дозволяють йому не перейматись пошуком коштів на фінансування своєї кампанії. Він не залежить від підтримки спонсорів, він не потребує пожертв від виборців. Він сам і є своїм найбільшим — і єдиним спонсором.

Прихильниці Майка Блумберга
Прихильниці Майка Блумберга

Лише на політичну рекламу в інтернеті, на телебаченні та радіо Блумберг вже витратив понад 460 мільйонів доларів. Це майже на 100 млн доларів більше за суму, яку передбачили в бюджеті України на 2020 рік на розвиток культури та інформаційної сфери. Але Блумберг не збирається на цьому зупинятись: він заявив, що хоче вкласти у власну кампанію мільярд доларів, а якщо номінацію від демократів здобуде хтось інший, то дасть гроші йому.

Всі інші кандидати від демократів разом на рекламу витратили втричі менше за Блумберга. Приміром, Берні Сандерс за рік використав на це 18 мільйонів доларів. Блумберг витратив 11 мільйонів лише за хвилину - саме стільки коштувала трансляція його 60-секундного ролика під час фіналу американської футбольної ліги Super Bowl.

І схоже, в цьому випадку гроші таки мають значення.

Лише на рекламу в інтернеті, на телебаченні та радіо Блумберг вже витратив близько 330 мільйонів доларів. Це порівняно з сумою, передбаченою в бюджеті України на 2020 рік на розвиток культури та інформаційної сфери.

З моменту приєднання до гонки рейтинги Блумберга почали поступово рости — і така динаміка зберігається надалі. Це попри те, що він пропускає внутрішньопартійні вибори (а отже не здобуває жодних голосів) у перших чотирьох штатах — Айові, Нью-Гемпширі, Неваді та Південній Кароліні.

І якщо інші кандидати намагались кинути якомога більше ресурсів саме в ці початкові штати, Блумберг обрав іншу стратегію. Він робить ставку на так званий “Супервівторок” — день, коли одночасно голосує найбільша кількість штатів. Цього року їх 14, і саме на здобутті прихильності тамтешніх виборців Блумберг зосередився найбільше.

Власне, він і Берні Сандерс —​ єдині кандидати, які поки що взагалі рекламувались в цих штатах. Жоден інший претендент ще не розгорнув там свою повноцінну рекламну кампанію, керуючись принципом «вирішуй завдання в міру їхнього надходження». Але ядро електорату Сандерса — американці з лівими поглядами, тоді як Блумберга схильні підтримувати менш ліберальні виборці. І в цьому інформаційному вакуумі мільярдеру значно простіше здобути увагу громадян .

Один проти всіх, і всі проти одного

Та якщо інфопростір Блумбергу легше заповнити через вливання туди шалених грошей, сцену дебатів він розділяє з іншими кандидатами порівну. Мільярдер вперше взяв участь у дебатах 19 лютого — і вперше зіткнувся зі своїми конкурентами віч-на-віч. Політичні оглядачі з нетерпінням чекали цього моменту, адже до цього всі інші кандидати гостро критикували Блумберга, кожен з різних причин.

Дебати в Неваді й справді стали дуже гарячими — і показовими. Уже з перших хвилин учасники почали атакувати колишнього мера Нью-Йорка. Мабуть, з найгострішою критикою виступила Елізабет Воррен.

Я б хотіла поговорити, проти кого ми змагаємось — проти мільярдера, який називає жінок жирними бабами і лесбійками з конячим обличчям. І ні, я не говорю про Дональда Трампа, я говорю про Майка Блумберга.
Елізабет Воррен

"Я б хотіла поговорити, проти кого ми змагаємось — проти мільярдера, який називає жінок жирними бабами і лесбійками з конячим обличчям. І ні, я не говорю про Дональда Трампа, я говорю про Майкла Блумберга. Демократи не переможуть, якщо нашим номінантом буде людина, що приховувала свої податкові декларації, домагалась жінок і підтримувала расистські методи політики… Демократи підуть на величезний ризик, якщо просто замінять одного пихатого мільярдера на іншого”, — переконувала зі сцени Воррен.

Власне, у її словах зібрані основні докори, що зараз лунають в бік Блумберга. Інші кандидати звинувачують його в неприйнятній поведінці щодо жінок, непрозорості доходів та запровадженні суперечливих правоохоронних заходів у Нью-Йорку, від яких страждало здебільшого темношкіре населення.

Воррен у прямому ефірі закликала Блумберга пообіцяти, що він звільнить від договорів про нерозголошення жінок, які скаржились на його ставлення, — щоб люди “могли почути їхній бік історії”. Мільярдер відмовився це робити: “В нас є небагато договорів про нерозголошення. Ніхто з цих жінок не звинувачував мене ні в чому. Можливо, їм не сподобались мої жарти. Але є угода між двома сторонами. … Вони підписали цю угоду, і ми будемо з цим жити”.

Зліва направо: Майк Блумберг, Елізабет Воррен, Берні Сандерс
Зліва направо: Майк Блумберг, Елізабет Воррен, Берні Сандерс

Ще одна сторінка із минулого, яку згадують Майку Блумбергу, стосується його мерства у Нью-Йорку. Тоді він запровадив політику “зупинки й перевірки”, що дозволила поліцейським обшукувати громадян на вулицях. Як наслідок, найчастіше для перевірок зупиняли темношкірих та латиноамериканців — і зараз Блумберга звинувачують в тому, що його політика була безпідставно упередженою й націленою передусім на етнічні меншини. Зі сцени дебатів колишній мер вибачився за ці дії й висловив жаль, що “вони вийшли з-під контролю”.

Додатковий предмет критики Блумберга — його статки. В ході дебатів у Неваді йому неодноразово закидали, що він досі не оприлюднив своїх податкових декларацій. Блумберг відповів, що вони настільки складні, що це важко зробити в короткий термін, і пообіцяв надати всю інформацію найближчим часом.

Та найбільше конкуренти звинувачують Блумберга в тому, що він просто намагається купити собі номінацію. Якби не шалені суми, які він вливає у свою промоцію, кажуть вони — у Блумберга просто не було б такої високої підтримки.

Поки невідомо, як останні дебати вплинуть на рейтинги мільярдера і чи виправдають себе врешті-решт його витрати на рекламу. “Супервівторок”, на який надіється Блумберг, запланований на 3 березня — тоді стане відомо, чи були інвестиції бізнесмена виграшними.

Дивіться також: Нові правила імміграції до США – все, що потрібно знати. Відео

Нові правила імміграції до США – все, що потрібно знати. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

  • 16x9 Image

    Остап Яриш

    Кореспондент Голосу Америки в Пентагоні і ведучий щоденних телепрограм Української служби VOA. Приєднався до команди в 2019 році.

XS
SM
MD
LG