Спеціальні потреби

Білоруські експерти прокоментували загрозу "зелених чоловічків", втручання Москви


Мінськ, Білорусь. 9 серпня 2020 р
Мінськ, Білорусь. 9 серпня 2020 р

Ситуація у Білорусі після оголошення офіційних попередніх підсумків президентських виборів залишається напруженою. Ажіотаж онлайн напередодні викликало поширене Telegram каналом NEXTA відео білоруських правоохоронців з, як видається, шевронами з російським прапором на грудях. Пізніше ці повідомлення було видалено. Оглядачі також уточнили, що на відео із буцімто російськими спецпризначенцями видно білоруських правоохоронців у новій уніформі.

Російська служба "Голосу Америки" запитала експертів з питань Білорусі, як перебувають у Польщі, про імовірність появи у Білорусі російських «зелених чоловічків», тобто військових без розпізнавальних знаків (як це сталося в Криму напередодні його анексії Росією).

Політолог Павло Усов високо оцінює імовірність такого сценарію.

«Причин тут дві. Перша: цих "зелених чоловічків" тобто, Росгвардію або якісь спецзагони може запросити сам Лукашенко в вигляді "братньої допомоги" в рамках договору про військово-технічне співробітництво союзної держави для встановлення порядку. Такий формальний механізм, на жаль, є, і Росія може легально прийти до Білорусі. Це буде означати повну втрату Олександром Лукашенком контролю над ситуацією в країні, і він буде в змозі правити тільки за допомогою російських багнетів», - вважає Усов.

А другий варіант, вважає оглядач, це повтор в окремих областях Білорусі сценарію ДНР / ЛНР, коли до Володимира Путіна можуть звернутися угруповання, що «самостійно» захопили місцеві адміністративні будівлі.

Натомість координатор громадянської кампанії "Європейська Білорусь" Андрій Санніков скептично ставиться до можливості появи на території Білорусі «ввічливих людей» або «зелених чоловічків» з боку «східного сусіда».

«Я особисто такої небезпеки не бачу. А якщо у когось з'явиться така думка, то потрібно згадати, що Білорусь - це партизанський край № 1 в світі. Це - країна, яка не розгубила пам'ять про ці дії, і в кожній родині, напевно, є свої легенди про партизанський рух на території країни. І потім я не бачу необхідності в цьому. Звичайно, якщо бути таким же неадекватним, як Лукашенко, то можна заслати "чоловічків", але це відгукнеться дуже сильно. У нас - жодних зачіпок, щоб вести справи за українським сценарієм, - немає ні Криму, ні Донбасу, які славилися сильною присутністю "русского мира" і відторгненням всього національного українського. А у нас якщо і мають місце відмінності між заходом і сходом країни, то вони не кардинальні», - констатує Санніков.

Раніше Державний департамент США оприлюднив заяву Держсекретаря Майка Помпео, де президентські вибори у Білорусі названі “невільними і несправедливими”.

“Сполучені Штати глибоко стурбовані тим, як 9 серпня були проведені вибори у Білорусі, які були невільні і несправедливі. Ми жалкуємо, що спостерігачі ОБСЄ не отримали вчасно запрошення для моніторингу процесу голосування. Вільні, чесні та конкурентні вибори є основою влади та легітимності всіх урядів”, – мовиться у документі.

Між тим державна інформаційна агенція "БелТА" у вівторок поширила заяву МЗС Білорусі, у якій Мінськ закликає "без емоцій" розібратись у подіях у країні.

"Абсолютно неприйнятно те, як швидко низка європейських чиновників зробили найважливіші для нашої країни політичні заяви, навіть без спроби об'єктивно розібратися і реально оцінити ситуацію", - цитує МЗС інформаційна агенція "БелТА", - "Понад 250 постраждалих, барикади на вулицях, спроби захоплення адміністративних будівель ... Напад на співробітників посольства Білорусі в Лондоні. Це все ще мирний протест? Що ще має статися, щоб думка стало об'єктивним? Чи вистачить політичної сміливості побачити хоча б тих, хто явно провокує?".

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська залишила країну і зараз перебуває у Литві.

Дивіться також: 12-та річниця російсько-грузинської війни: погляд американських військових експертів

XS
SM
MD
LG