Спеціальні потреби

Перемир’я на сході України не діє – сторони готуються до бойових дій?


Росія прагне нав'язати Україні умови гірші за Мінські - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Росія прагне нав'язати Україні умови гірші за Мінські - експерт

Завтрашній день, 15 січня, в Україні оголошено днем жалоби за загиблими від рук сепаратистів на Донбасі. Причиною стала загибель понад 12 людей і поранення більшої кількості в результаті обстрілу автобуса у містечку Волноваха Донецької області.

У Вашингтоні активізацію боїв на сході України обговорювали фахівці у центрі Вудро Вільсона.

І артилерійські обстріли з цивільними жертвами у Волновасі, і нові атаки на українські позиції в аеропорту Донецька свідчать, що сепаратисти намагаються розширити свою зону контролю, вважає дослідник центру Вудро Вільсона Майкл Кофман:

«Насамперед, я б сказав, що перемир’я, якого сторони більш-менш дотримувалися упродовж свят, закінчилося. Очевидно, що ми побачимо активізацію обстрілів через смугу контролю. Зустріч в Астані відкладена, і я вважаю, що вона навряд чи відбудеться у січні».

Дослідник вважає, що причиною відмови від планів казахстанського саміту керівників України, Німеччини, Франції та Росії стало небажання Москви виконувати умови протоколів, підписаних у Мінську у вересні минулого року, що передбачали відведення з регіону важких озброєнь та відновлення українського контролю над кордоном з Росією. Кофман каже:

«Україну фактично примусили підписати Мінські угоди під збройним тиском. Тоді угоду дуже критикували, але, дивлячись на неї зараз, можна сказати, що угода дуже вигідна для України і дуже погана для Росії. Можна навіть дивуватися, що Росія підписала угоду на тих умовах. Москва сподівалася змусити Україну піти на поступки».

Росії не вдалося змусити Київ йти на поступки, зокрема через послаблення Москви внаслідок фінансової кризи і санкцій. Але й українські війська і зараз ще не мають достатньої сили, щоб подолати підтримуваних Росією сепаратистів, розповідав на обговоренні у Вашингтоні український журналіст Микола Воробйов:

«Я спілкуюся з військовими. Ясно, що вони готові виконати будь який наказ, але це призведе до значних втрат, тому я вважаю, що в даному випадку є лише політичне рішення, в першу чергу на міжнародному рівні – переговори усіх сторін. Гіпотетично так, ми можемо звільнити цю територію, але мені здається, що втрат вже надто багато. Офіційно це великі цифри, а неофіційна цифра ще більша. Краще зберегти життя і шукати політичне вирішення конфлікту».

Але учасники обговорення у Вашингтоні наразі не бачать основи для політичного врегулювання, бо сепаратистські анклави на Донбасі сподіваються силою змінити смуги розмежування. Навесні, вважають оглядачі, можливі масштабніші наступальні дії.

За будь якої ситуації доля цивільного населення жахлива. Окрім війни за території у регіоні відбувається запекла боротьба за вплив на настрої населення, розповідає Микола Воробойов:

«Дуже сильна російська пропаганда. Першим ділом вони відрізають українське телебачення і встановлюють своє, тому антиукраїнські настрої пояснюються пропагандою… Проукраїнські сили покинули регіон, а більшості людей байдуже, хто прийде і встановить мир. Рейтинги «ЛНР» і «ДНР» з кожним днем падають. Скрізь, де з’являється прапор «ДНР», починаються убивства. Такого ніхто не хоче».

Дивіться також : Пентагон: Скорочення баз у Європі не послабить безпеку

Пентагон: Скорочення баз у Європі не послабить безпеку
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG