Спеціальні потреби

Смолоскипові марші на честь Бандери не є внесенням розколу – політолог Бала


Київ – Проведені смолоскипові марші на честь Степана Бандери не є внесенням розколу серед опозиції та посиленням розбіжностей між Заходом – з одного боку і Сходом та Півднем України – з іншого. Таку думку висловив в інтерв’ю Радіо Свобода політолог Віталій Бала. Він стверджував, що не можна заради політичної кон’юнктури відмовлятися від Бандери та інших діячів, які на значній території України вважаються національними героями.

– Проведення ВО «Свобода» смолоскипові ходи і відзначення дня народження Степана Бандери - це укріплення патріотичних почуттів серед українців, чи навпаки — внесення розколу в суспільство та опозицію, адже УДАР відмовився брати участь в акції?


– Якщо говорити про ставлення опозиційних сил до ходи, яка була в першу чергу організована «Свободою», то, думаю, що кон’юнктура політичного ринку, як би це цинічно не звучало, те, як ставляться до цього представники громад інших регіонів, тобто не тільки Західної чи Центральної України, це не той шлях, яким треба об’єднувати Україну. Кожну політичну силу підтримують конкретні люди і я чомусь не впевнений, що в тій же «Батьківщині» чи УДАР» всі сто відсотків їх прихильників категорично виступають проти Степана Бандери.

– А проведення таких акцій як смолоскипова хода – вони на часі зараз у контексті навіть того ж таки Майдану, де зі сцени постійно лунають слова про об’єднання усіх регіонів довкола спільних цілей?

– У цій ситуації, як на мене, не можна в угоду, повторюсь, політичній кон’юнктурі відмовлятися від тих людей, які на значній території України вважаються національними героями, які боролись за незалежність України. Головне завдання – не протиставляти одних іншим, а намагатися цивілізовано, в обговоренні історичних подій, показати, що Степан Бандера не є таким, як про нього говорила радянська влада.

Якщо зараз проводити аналогії стосовно того, що свого часу такі ходи були за часів німецько-фашистського панування і що це було притаманно тільки їм, то це насправді не так. Давним давно, ще в еру, коли народився Христос, проводили такі ходи. Просто, якщо хотіти знайти негатив, і намагатися прив’язати його до якоїсь дії, то це абсолютно не важко зробити.

– Як такі акції ВО «Свобода» можуть трактувати за межами України?

– Російська Федерація так чи інакше спробує розігрувати на цьому певні сценарії, щоб посилювати протистояння на південному-сході України. Але багато людей можуть прочитати книжки чи зайти в інтернет і подивитися, що Бандера ніколи не боровся проти України. Це, насправді, головне. Бо ті люди, які зараз виступають проти нього, вони захищають позицію Радянського Союзу, який в насильницький спосіб окупував Україну.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG