Спеціальні потреби

Які уроки на майбутнє закликають винести із серпневого путчу експерти США?


Дейвід Саттер
Дейвід Саттер

Для західних лідерів події 91-го року в Радянському Союзі стали справжніми «російськими гірками». Після загрози диктатури, прихід до влади Єльцина і парад суверенітетів дали Заходу надію на демократизацію колишніх радянських республік.

Американські експерти з питань Росії, з якими поспілкувалася Російська служба «Голосу Америки», вважають ці надії не збулися, але закликають винести з подій 25-річної давності уроки на майбутнє.

Народна сила перемогла радянську державу. Це - одна з оцінок Серпневого путчу, найбільш популярна в колах американських політологів. На думку відомого журналіста і письменника Дейвіда Саттера, головний урок тих подій - в тому, що Росія отримала тоді реальну можливість стати цивілізованою демократичною державою:

«Свідомість людей зазнала величезних змін. Була можливість почати спочатку, була готовність відмовитися від імперії, давши республікам можливість піти своїм шляхом. Всі ці фактори могли скласти фундамент нового майбутнього Росії. Цивілізовану державу, демократичну державу - ось чого хотів російський народ, як і інші народи колишнього СРСР. На жаль, ця можливість була упущена. І це - урок на всі часи».

Навіть після придушення путчу, відзначає Дейвід Саттер, Росія не стала демократією. Значну частину провини за це він покладає особисто на першого президента Росії - Бориса Єльцина. Саттер вважає, що на Заході Єльцина невиправдано звеличають. Він називає першого президента Росії «типовим радянським лідером - безжальним, корумпованим, у якого не має моральних принципів». За словами публіциста, на роль лідера демократичного руху Єльцин абсолютно не годився. Головним його мотивом було прагнення до влади, і ніякої прогресивної ідеології він країні не приніс.

З таким поглядом Саттера згоден і колишній посол США з особливих доручень на пострадянському просторі Стівен Сестанович. Він вказує на те, що Єльцин допускав непомірні зловживання владою, і, як тоді багато говорили, лише замінив колишніх шахраїв в кремлівських структурах на нових.

І тим не менше, в світовому масштабі Серпневий путч все ж привів до розвалу Радянського Союзу і закінчення «холодної війни». З цієї ж причини стало можливим об'єднання двох Німеччин і інтеграція колишніх країн Варшавського договору в Європейський Союз. Виходить, що негативно наслідки путчу в першу чергу позначилися знову ж на самій Росії.

«Це, безумовно, правда, що західні держави сподівалися на те, що в Росії буде успішно розвиватися демократія. Багато людей на Заході досі дуже розчаровані тим, що цього не сталося, - каже експерт. - І мені здається, що багато росіян - теж. Принаймні, мої російськомовні друзі знаходяться в депресії з приводу того, як в Росії відбувається еволюція політичного устрою. За влади Путіна старі порядки, стара держава знову заявили про себе. І інститути радянської держави, що не були реформовані Єльциним, знову заявили про себе».

Дивіться також: Злив інформації оголосив внеском у демократію засновник Wikileaks

Злив інформації оголосив внеском у демократію засновник Wikileaks. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG