Спеціальні потреби

Чи запровадили США де-факто ембарго на продаж зброї Україні?


Конгресмен Сміт: США фактично ввели ембарго на продаж зброї Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Під час слухань у Комітеті Палати представників з міжнародних справ конгресмен-демократ Бред Шерман задав помічнику Державного секретаря Вікторії Нуланд питання, яким у Вашингтоні, і не тільки, багато хто задається, але рідко озвучують:

Багато з того, про що українці нас просять, не легко придбати на міжнародному ринку - лише за умови, якщо США нададуть ліцензію на подальший експорт
Вікторія Нуланд, помічник Державного секретаря США

«Ми можемо дати Україні зброю або гроші. Якщо в уряду України є гроші, то що йому заважає придбати зброю?»

«Багато з того, про що українці нас просять, не легко придбати на міжнародному ринку - лише за умови, якщо США нададуть ліцензію на подальший експорт. Українці намагалися купити зброю на світовому ринку і мали величезні труднощі з її придбанням за відсутності поставок з боку США», - відповіла помічник Державного секретаря США Вікторія Нуланд.

Конгресмен від штату Нью-Джерсі, республіканець Кріс Сміт негайно відреагував:

«Ми де-факто встановили ембарго на продаж оборонної зброї Україна. Це мені нагадує війну на Балканах, коли ми зовсім помилково зробили так, що боснійці й хорвати не мали можливість захистити себе від агресії Мілошевича. І зараз ми бачимо повторення цього сценарію з нашим добрим другом Україною».

Відразу ж після слухань офіс конгресмена поширив у пресі заяву про фактичне введення проти України ембарго на продаж зброї, в якому Сміт всю провину за відсутність поставок озброєння Україні поклав на президента Обаму. Чи це так? - поцікавилися ми у експертів.

Ми де-факто встановили ембарго на продаж оборонної зброї Україна. Це мені нагадує війну на Балканах, коли ми зовсім помилково зробили так, що боснійці й хорвати не мали можливість захистити себе від агресії Мілошевича.
Кріс Сміт, конгресмен-республіканець

«Коли ми говоримо про американську зброю, існує таке явище, як експортні ліцензії. І американський уряд може схвалити продаж зброї або не схвалити. Я не переконаний, що та зброя, яку Україна просить у США, потрапляє до цієї категорії. Це все залежить від конкретного виду зброї», - пояснив колишній Посол США в Україні, який активно підтримує надання Україні зброї Джон Гербст.

Колишній Президент Грузії та радник Президента Порошенко Міхеїл Саакашвілі, який зараз у Вашингтоні активно лобіює надання Україні смертоносної зброї, впевнений, що обмеження носять більше політичний, ніж ліцензійний характер:

«Той факт, що американці не надають українцям зброю, зупиняє і інші країни від того, щоб мати справу з Києвом. У чехів і болгар досі не було проблем з наданням зброї. Але коли Вашингтон почав затримувати поставки, тепер ніхто не хоче опинитися віч-на-віч з Росією наодинці».

Такої ж думки і військовий аналітик з питань реформ Військових сил України Рустам Ташбаєв:

Той факт, що американці не надають українцям зброю, зупиняє і інші країни від того, щоб мати справу з Києвом. У чехів і болгар досі не було проблем з наданням зброї. Але коли Вашингтон почав затримувати поставки, тепер ніхто не хоче опинитися віч-на-віч з Росією наодинці.
Міхеїл Саакашвілі, колишній Президент Грузії

«Я впевнений, що якоїсь заборони на продаж зброї іншими країнами Україні немає. Але зважаючи на те, що Білий дім нічого не хоче робити у цьому напрямку, решта країн просто вичікують. Є тільки обмеження на високотехнологічну зброю останнього покоління, але це звичайні американські нормативні документи, мета яких обмежити розповсюдження найостанніших військових технологій. Але зброя попередніх поколінь вільно поширюється».

Посол України у США Олександр Моцик прямої відповіді уникає. Каже, що українські дипломати роблять усе можливе, щоб подолати ліцензійні та інші обмеження:

«Те, що ми сьогодні отримуємо зброю, це факт. В основному, це зброя нелетальна, але вона нам дуже потрібна для посилення ефективності військових сил. І, звичайно, нам необхідно летальне, оборонне озброєння, в першу чергу, - антитанкове і проти авіації».

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG