Спеціальні потреби

Корпорації проти бізнесу олігархів – хто кого в Україні?


Дірки в українських законах великі міжнародні компанії можуть використати на свою користь, переконаний голова Центру ринкових реформ Володимир Лановий. Адже працювати там, де держава не зобов’язує дотримуватися високих екологічних чи соціальних стандартів – набагато простіше. З іншого боку, Лановий говорить, що такими дірками у законах набагато вправніше навчилися користуватися компанії українських олігархів. Тому іноземцям, які готові були б слідувати нормам закону, виявляється складно конкурувати і вони ідуть з ринку, або і не приходять.

«Якщо панує олігархічна економіка, то там не буде транснаціональних компаній, бо олігархічні структури просто не пропустять їх. Ті підприємства, які зараз є, вони зайшли у країну раніше. А сьогодні – це складно», - сказав Лановий. «Якщо влада олігархічна – вона не може бути євро-культурною, вона не буде заохочувати технологічний і економічний розвиток».

Україна приваблива для іноземних компаній, через географічне розташування, розміри країни, невисоку вартість робочої сили і не дуже високі податки. Проте, багато є і того, що змушує великі компанії інвестувати в країн-сусідів та обходити Україну.

«Для іноземних компаній, які хочуть працювати на цивілізованих засадах, головні проблеми - це нестабільність законодавства, ризик того, що податки будуть змінювати з примхою чиновників, а також проблеми з верховенством права та можливістю чесно захищати свої права у суді», - сказав Голосу Америки представник Американської торгівельної палати, Ярослав Войтко. Не менш важлива довіра і репутація країни, де, якщо контракт підписаний, то про нього не забудуть зі зміною політичної влади в країні.

«Не зовсім (довіряють-VОA), не тою мірою, як нам би хотілося», - сказав Войтко.

Робота корпорацій в Україні може мати двоякий ефект, говорять аналітики. З одного боку, іноземні компанії, які відкривають в Україні своє виробництво – створюють нові робочі місця, стандарти праці та продукції можуть підтримувати високий рівень конкуренції в країні. Також, вони збережуть валютні запаси України, адже не потрібно буде витрачатися на експорт.

«Міжнародні компанії, які виробляють свою продукцію в Україні знімають питання валютних запасів - грошового валютного забезпечення, тому що прихід транснаціональних компаній – це прихід до нас виробництва товарів, які раніше вироблялися закордоном, а потім завозилися в Україну. На їх оплату потрібні були додаткові доходи від експорту», - сказав Лановий.

Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізуллін говорить, що в роботі з великими міжнародники компаніями є і свої мінуси. Якщо країна слабка, то представники корпорацій можуть легко домовлятися з державою і лобіювати свої інтереси, щоб понижати екологічні, технологічні та соціальні стандарти.

«Ми ще не ратифікували певні міжнародні конвенції, у деяких сферах є можливість для зловживання для отримання більших прибутків», - сказав Газізуллін. «Слабка держава означає можливість суттєвого впливу транснаціональних компаній на політику держави. Це буде створювати незадовільне ділове середовище та призведе до низької конкурентоспроможності нашого бізнесу, який повинен конкурувати з такими компаніями-гігантами».
«Якщо панує олігархічна економіка, то там не буде транснаціональних компаній, бо олігархічні структури просто не пропустять їх.
Володимир Лановий

Свен Генігер, вже п’ять років консультує німецькі, австрійські та швецькі компанії про те, як краще виходити на український ринок. За його переконанням, інвестори будуть стояти в черзі, навіть якщо держава встановить жорстокі правила, але якщо вона буде контролювати, щоб всі грали за єдиними правилами.

«Компанії, які хочуть прийти – вони готові інвестувати на довготривалу перспективу, вони будуть грати чесно, дотримуючись правил та сплачуючи всі податки, але для цього потрібно збудувати цю юридичну систему, і слідкувати, щоб її дотримувалися всі», - сказав Генігер.

Згідно з даними, які оприлюднив Держстат України, за минулий рік найбільше прямих іноземних інвестицій до України надійшло з Європи – 47,2 відсотки, друге місце Кіпр – майже 32 відсотки, Російська Федерація – 7 відсотків, США – 1,7 відсотків, всі інші країни – 12,4 відсотки. Тут економісти радять не звертати велику увагу на інвестиції з Кіпру, а рахувати їх, як один зі способів українців інвестувати у власний бізнес через офшори.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG