Спеціальні потреби

Хто очолює столицю – той очолює Україну


Оскільки вибори столичної влади проходять за два роки до президентських перегонів - та партія, що матиме більшість у Київраді і «свого» мера, скоріше за все, матиме і «свого» президента. З цим погоджуються представники різних політичних сил у парламенті.

«Це підготовка до президентських виборів у першу чергу з огляду на час. Погодьтеся, якби політичні сили хотіли навести лад у Києві, вони б це давно зробили. Бо легітимність Київської ради вже обговорюється тривалий час», - сказав Голосу Америки депутат ВР 6-го скликання, колишній член «Партії Регіонів» Василь Горбаль. «Зараз вони використовують київські вибори виключно, як підготовку до президентських. Вони навіть говорять, що «це буде перший крок до повалення режиму Януковича».

Представники опозиційних сил запевняють, що вони будуть працювати злагоджено та висунуть одного кандидата і його команду. Щоб продемонструвати, як опозиція бачить важливість столичних виборів, депутат від ВО «Батьківщина» Олександра Кужель навела порівняння з історії. Коли цариці Катерині сказали, що у місті починається революція, вона відповіла: «Ні, в столиці починається революція, все інше - бунт».

«Роль громадянського суспільства у визначені політики столиці - найважливіша», - сказала Голосу Америки Кужель. «Всі опозиційні партії дуже серйозно ставляться до виборів влади у Києві, тому що це є оплот демократії, європейської столиці. Я впевнена, що ми вирішимо питання персонального голосування, і проголосуємо за те, якими будуть повноваження мера і коли пройдуть столичні вибори».

Брудні та запеклі вибори

Опозиція вимагає прийняти закон, який змінює статус мера та надає йому більше повноважень, адже за сьогоднішніх умов, він скоріше виконує функції «весільного кардинала», який ні на що не може впливати, вважає Кужель. Ще однією вимогою опозиції буде голосування за мера столиці у два тури, щоб попередити фальсифікації.

У тому, що вибори будуть запеклими не сумнівається ніхто. Депутат від партії «УДАР» Валерій Карпунцов заявив, що їх політична сила готова фізично захищати результати голосування, особливо це стосується дня голосування та підрахунку голосів.

«Проект з гречкою Черновецького вже не буде таким ефективним, тому напрацювалися нові мережі. На цих виборах будуть міні-проекти, типу господарники, але потім виявиться, що вони прихильники провладної партії», - сказав Карпунцов.

За розрахунками Карпунцова, такі міні-проекти будуть намагатися набрати принаймні 3%, а потім об’єднаються на користь влади. Горбаль також вважає, що варто готуватися до протистояння на всіх округах, адже представники політичних сил вже відкрито заявляють, що готові будуть вдатися до силового варіанту, якщо потрібно буде захищати результати.

«Особливо, якщо ми говоримо про вибори в Київську міську раду, де на кожному окрузі буде багато відомих, потужних, грошовитих конкурентів, можна чекати на застосування нових технологій, підкупу, використання адміністративного ресурсу. Бо місце у Київраді зручне навіть у фінансовому плані – це участь у різних дерибанах, розподілах», - сказав Голосу Америки голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

Коли пройдуть вибори

Повноваження чинної Київської адміністрації закінчаться 28 травня, тому, починаючи з цієї дати, українська столиця не матиме керівників. Саме тому всі політичні сили заочно погоджуються, що вибори потрібні. Але чи пройдуть вони, буде залежати від кількох факторів. По-перше, політики звинувачують одні одних у тому що, як зі сторони опозиції, так і зі сторони влади є прихильники того, щоб ще потягти з виборами.
«Зараз вони (політичні сили) використовують київські вибори виключно, як підготовку до президентських. Вони навіть говорять, що «це буде перший крок до повалення режиму Януковича».
Василь Горбаль, депутат ВР 6-го скликання

«Опозиції вигідно затягувати зі столичними виборами, бо так вони можуть говорити, що це влада саботує і будуть продовжувати перетягувати на себе увагу»,- сказав Горбаль.

«Якщо влада не знайде кандидата, який номінально не їх, але фактично буде їхньою людиною, то виробів скоро не буде. Бо Попов не переможе.», - сказав депутат Олег Ляшко. «Якщо їм буде не вигідно проводити вибори, то можуть сказати, що не має на це грошей».

Друге питання від якого залежать столичні вибори – коли почне працювати парламент. Для того, щоб призначити вибори - за це повинні проголосувати депутати Верховної ради. Хоча постанова про це вже готова, але Рада і досі заблокована. Утім, представники, як провладної, так і опозиційної політичних сил говорять – ще день-два і всі візьмуться до роботи.

«Розблокування трибуни отримаємо в наступні дні. Зараз воно полягає у внутрішньо-фракційній дисципліні в Партії регіонів. Це те питання, про яке Партія регіонів повинна провести збори та поговорити зі своїми депутатами, але це перше питання, воно технічне і воно буде зняте», - сказав Горбаль.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG