Спеціальні потреби

Експерти: 2019-й буде роком інерції у взаєминах Україна-США


Експерти сходяться у прогнозах: у цей виборчий рік – поки не пройдуть президентські, а відтак парламентські перегони в Україні – не варто очікувати на нові значущі кроки у двосторонніх стосунках.

Стратегічне партнерство Україна - США

Минулий 2018 рік був багатим на події у взаєминах Україна – США. Серед найбільш знакових – таких, як надання Україні летальної зброї та визнання Конгресом Голодомору – експерти називають також відновлення роботи Комісії стратегічного партнерства.

Комісія, що не діяла майже два роки після приходу президента Трампа, була нарешті реанімована восени 2018-го. Відбулася зустріч Клімкін-Помпео.

Чи продовжиться робота цієї важливої комісії у 2019 році? Українські експерти сподіваються і водночас висловлюють сумнів.

електоральні роки негативно позначаються на українсько-американських відносинах

«Засідання на рівні міністрів закордонних справ відбулося. Коли буде наступне засідання, хто братиме в ньому участь, хто взагалі представлятиме Україну? Сьогодні це питання залишається відкритим. І це приклад того, що електоральні роки негативно позначаються на українсько-американських відносинах», – сказав «Голосу Америки» політолог Євген Магда.

Військова допомога

250 мільйонів доларів на потреби української оборони у 2019 році. Таку суму військової допомоги Україні передбачає закон про оборонний бюджет США, який отримав ім’я Джона Маккейна.

«Як це буде втілено в життя, побачимо протягом року, – каже Євген Магда. – Хочеться вірити, що нинішній «шатдаун» та протистояння між Ненсі Пелосі і Дональдом Трампом не завадять біпартійній підтримці України у Сполучених Штатах».

Для України військова допомога Сполучених Штатів залишається надважливою

Для України військова допомога Сполучених Штатів залишається надважливою, наголошує політолог Сергій Таран. За його словами, «Це дає Україні не лише зброю як таку, але й серйозні політичні дивіденди. В такий спосіб США показують, що Україна не сама у тій війні, яку веде проти неї Росія».

А військовий експерт Валентин Бадрак чекає у новому році на появу спільних українсько-американських проектів з виробництва військової техніки. «Американські технології для різноманітних систем українських озброєнь. Це те, що Україну цікавить найбільше», – сказав Бадрак «Голосу Америки».

Після отримання «джавелінів» наступним кроком має стати поява в Україні американських систем ПРО

Після отримання «джавелінів» наступним кроком має стати поява в Україні американських систем ПРО, каже експерт. «Ми прагнемо продовження – такого, як Польща. Прикрити свої території, своє повітря з допомогою потужних американських озброєнь – систем протиповітряної оборони Patriot. Такі системи для нас дуже важливі».

«Фактор Трампа»

2019 рік буде надзвичайно складним для України з точки зору геополітичних викликів, прогнозують аналітики. Одним із таких викликів, кажуть вони, залишається «фактор Дональда Трампа».

«Так, ми отримали протитанкові ракетні комплекси «Джавелін». Так, Вашингтон тисне на Німеччину стосовно Північного потоку-2. Так, за президентства Трампа американці наростили військову присутність у Європі. І попри це Дональд Трамп залишається негативним фактором для України, створюючи для неї більше ризиків, ніж можливостей», – каже політичний експерт Микола Бєлєсков.

Як додає Сергій Таран, «Після заяви Трампа про виведення військ із Сирії ми часто чуємо звинувачення на його адресу з боку західних партнерів у непрогнозованості американської зовнішньої політики. Дуже важливо, щоб у цю непрогнозованість не потрапила і Україна. Чи збережеться стала лінія щодо України з боку США – буде вирішуватися саме зараз, саме цього року».

Фактор виборів

У них фактор Трампа, у нас фактор президентських і парламентських виборів

«У них фактор Трампа, у нас фактор президентських і парламентських виборів», – говорить про ризики 2019 року Євген Магда.

«Цього року в двосторонніх відносинах буде інерція з тієї простої причини, що Україна має пройти спочатку президентські, а тоді парламентські вибори. І об’єктивно американці чекатимуть, як ці вибори завершаться. Тож поки буде обраний новий президент, новий парламент, сформується уряд, на нас чекає інерція – в економічній сфері, у військовій сфері», – сказав «Голосу Америки» Микола Бєлєсков.

Як додав політаналітик, «А далі йдуть вибори президента вже у США. І виходить, що й наступний рік теж може бути інертним. Тобто насправді на щось якісно нове у нашій двосторонній співпраці можна розраховувати лише у 2021 році. Хоч планів співробітництва і в економіці, і особливо у військовій сфері дуже багато...»

Підбиваючи підсумки, експерти зазначають: як у минулому році, так і в новому усе зрештою залежатиме від самих українців. Євген Магда нагадує: рішення надати Україні «джавеліни» відбулося після того, як Захід пересвідчився у спроможності українців дати відсіч агресорові на Сході.

Дивіться також: Як живеться родині держслужбовця США, який не отримує зарплату

Як живеться родині держслужбовця США, який не отримує зарплату. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

XS
SM
MD
LG