Спеціальні потреби

Одних прес-релізів зі США Україні не достатньо - Аріел Коен


Американські експерти закликають Конгрес та Державний департамент США жорсткіше реагувати на події в Україні. Йдеться про застосування персональних санкцій або вплив через Міжнародний валютний фонд. Про це говорили на українсько-американьскій конференції, організованій діаспорою.

Тут ніхто не ставить під сумнів: майбутнє України – у Європі. Тон задають конгресмени. Дії Януквича засуджують. Натомість декларують свою підтримку українському народові.

Конгресмен Ед Ройс сказав:

«Фактично – Україна – це Європа. Географічно, історично, культурно. І найголовніше – через вибір людей. Як голова комітету з іноземних справ Палати представників, я наголошую, що ми стежимо за подіями, і ми на боці українського народу».

Подібного змісту заяву зробив конгресмен Еліот Еньґел:

«Я глибоко засуджую силовий розгін тисяч демонстрантів українським урядом. Уже вдруге за останній тиждень Міністерство внутрішніх справ так свавільно поводиться із мирними маніфестантами… Я закликаю Віктора Януковича припинити чинити насильство і забезпечити українцям право на мирні збори і свободу слова».

Різкіший у заявах колишній посол США в Україні (2003-2006) Джон Гербст. Він працював у Києві саме у час Помаранчевої революції. Допомагав мирно врегулювати ситуацію й не допустити силового сценарію:

«Коли десятки тисяч людей вийшли на вулиці, Янукович утнув дурницю. Чи хтось йому порадив зробити таку дурість?»

На слова не скупляться і політологи. На горіхи дістається і владі, і їхнім силовим структурам.

Аріел Коен, старший аналітик Фундації «Спадщина»:

«Усі бачили атаки «Беркуту». До речі, я подивився у словнику, як перекладається слово «беркут» – це значить золотий орел. Якась дивна назва для людей у чорному. Вони більше схожі на космічних прибульців із «Зоряних воєн».

Втім – лише словами не обмежуються. Пропонують Конгресу і Держдепу переходити до конкретних дій. Мовляв, через надто м’яку позицію західних країн в Україні уже пролилася кров.

Старший аналітик Фонду «Спадщина» Аріел Коен, сказав:

«Нам потрібно робити щось більше, ніж просто писати гарні прес-релізи. Що ми можемо? Перш за все, не треба забувати, що Україна знаходиться у жахливому економічному стані. І зараз точиться серйозна закулісна дискусія – чи пов’язувати можливий кредит від Міжнародного валютного фонду зі стратегічним вибором України. Адже більшість голосів у МВФ мають Сполучені Штати і європейські країни».

Цікаву думку висловив колишній посол в Україні Джон Гербст:

«Я також думаю, що можна розіграти карту Міжнародного валютного фонду. Але я б не робив на нього найбільшу ставку. Спираючись на досвід у 2004-му, хочу наголосити, що наша головна карта – це персональні санкції. Нам уже давно треба було б сказати міністру внутрішніх справ, що він не бажана особа у США».

Утім, запланованої дискусії не вийшло. Протилежну точку зору – української влади – ніхто не озвучив. Жоден представник уряду до Вашингтона не приїхав.


XS
SM
MD
LG