Спеціальні потреби

ВІЛ-інфікованих в Україні меншає, але епідемія лишається


ВІЛ-інфікованих в Україні меншає, але епідемія лишається
ВІЛ-інфікованих в Україні меншає, але епідемія лишається

Темпи зростання захворюваності на ВІЛ-інфекцію в Україні починають падати. Якщо в 2010 році цей показник складав 3,3%, то у 2011 році очікують 0,3%. Про це з гордістю говорять і громадські організації, і держава. Проте лідерство за темпами розвитку епідемії в Європі у країни залишається. Україна й досі є окремою темою звіту Об’єднаної програми ООН зі СНІДу (UNAIDS).

Цього року світ визначив єдину мету у боротьбі проти ВІЛ/СНІДу – привести усі показники до нуля. Щодо України UNAIDS відзначила, що «попри введення ефективних програм, інвестування залишається невідповідним росту епідемії в країні». Як зазначили в Нью-Йорку, Україна повинна вдвічі збільшити бюджет з подолання хвороби. Особливо необхідно збільшити фінансування профілактичних програм, спрямованих на роботу із наркозалежними людьми, ЛГБТ та людьми, які надають секс-послуги, уточнюють в UNAIDS. В організації впевнені, що така дія може до 2015 року знизити щорічну кількість ВІЛ-інфікованих на 65%.

За збільшення фінансування профілактичних програм виступає і Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні. І долучатися повинна саме держава, впевнені у альянсі. «Нуль в бюджеті країни на 2012 рік на профілактику – це недалекоглядність, яку потрібно негайно виправити», зазначають активісти у своєму зверненні. Наразі до успішних результатів Україну привели саме міжнародні гроші, а не державні.

Окрім профілактики, не вистачає коштів від держави й на лікування. «Всеукраїнська мережа ЛЖВ (людей, які живуть із ВІЛ)» звернула увагу, що на будівництво найдорожчого стадіону в Європі у держави є гроші, а на лікування людей із ВІЛ немає. Заступник голови Координаційної ради мережі ЛЖВ Дмитро Шерембей говорить, що забуваючи про людей, Україна в результаті матиме пусті стадіони. «Трохи більше ніж за добу в Україні помирає від СНІДу ціла футбольна команда», експерт наводить статистику. Необхідні ж ліки дозволяють таким людям бути безпечними для суспільства. Так серед 360 тисяч українців, які живуть із вірусом, всього 25 тисяч отримують ці ліки. Проблема тут і в державних закупівлях, і в «недофінансуванні» державних програм, говорять у мережі.

Крім грошей від держави, громадські організації вкотре вимагають державних гарантій на проведення спеціальних програм та просять хоча б не втручатися. В альянсі наголошують, що в Україні неодноразово порушуються права лікарів, представників неурядових організацій, створюються «бюрократичні перепони» на шляху профілактичних програм та програм лікування, а гуманітарна допомога досі оподатковується.

Попри занепокоєння громадськості, депутат від Партії регіонів, голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва досить позитивно оцінює ситуацію. Парламентарій зазначила, що у держбюджеті на 2012 рік заплановано фінансування заходів програми щодо боротьби з ВІЛ/СНІДом на суму 324 мільйони гривень. Також Тетяна Бахтеєва нагадала, що ухвалення змін до закону «Про попередження захворювання СНІД і соціальний захист населення» допомогло змінити підходи до регулювання правовідносин у цій сфері, перейшовши від репресивних норм до толерантного ставлення до людей, які живуть із ВІЛ/СНІДом.

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG