Спеціальні потреби

Адмінресурс як засіб боротьби за голос українського виборця


Морозиво за «радянські» 15 копійок, нові дитячі майданчики із біло-блакитною символікою та безкоштовні квитки на туристичні човни свідчать про одне – в Україні почалися виборчі перегони. Окрім креативу політтехнологів, найактивніше в боротьбі за голоси використовується адмінресурс, кажуть громадські активісти.

Пошуком порушень під час «перегонів» за місце у парламенті займається громадянський рух «Спільна справа». Активісти руху по всій Україні відшуковують приклади порушень виборчого законодавства різними кандидатами та оприлюднюють інформацію в Інтернеті з використанням фото і відео.

«Найбільше системних порушень з використанням адмінресурсу ми виявили під час агітації за Партію регіонів», – розповідає координатор руху Олександр Данилюк.

За його словами, найчастіше кандидати від Партії регіонів зловживають додаванням власних прізвищ до заходів, які відбуваються за державної підтримки. Зокрема, дарують куплені, начебто, за власні кошти, машини для швидкої допомоги, хоча це було передбачено державним бюджетом. Також «Спільна справа» зафіксувала активне застосування державних програм «Питна вода» та «Медогляд» для агітації за Партію регіонів.

«Будь-яке відкриття об’єкту соціальної інфраструктури не відбувається без хлопців із біло-блакитними прапорами», – зазначає Олександр Данилюк.

Так, у середу міністр освіти і науки, молоді і спорту Дмитро Табачник разом із головою Харківської райдержадміністрації, регіоналом Михайлом Добкіним подарували 40 автобусів для сільських шкіл. Втім, автобуси були позначені певною символікою партії, а водії отримали біло-блакитні сорочки. Разом з тим, Дмитро Табачник пообіцяв, що «якщо їм вдасться зберегти стабільність та темпи розвитку, то у 2013 році ми повністю забезпечимо усі сільські школи шкільними автобусами», повідомляє прес-служба партії.
Найбільше системних порушень з використанням адмінресурсу ми виявили під час агітації за Партію регіонів.
Олександр Данилюк

Через масштабне використання адмінресурсу міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога звернувся до прем’єр-міністра Азарова у Фейсбуці, закликаючи «переконувати виборців, а не примушувати їх». «Виборча кампанія тільки розпочалася, але рівень напруги – немов завтра голосування. Гори бруду, адмінресурс – подібного масштабу вже давно не було», – написав Віктор Балога у соціальній мережі.

Крім адмінресурсу кандидати у депутати використовують і старий добрий підкуп. Морозиво, безкоштовні квитки на різні розваги чи просто гроші – система однакова по всій Україні, кажуть у «Спільній справі». Хоча деякі партії придумують і власні засоби.

«Комуністична партія України, наприклад, проводить розпродаж товарів за «радянськими» цінами. Тобто «продає» морозиво за 15 копійок, а ковбасу за 1гривню 40 копійок», – розповідає Олександр Данилюк. На його думку, це вже певний креатив.
XS
SM
MD
LG