Спеціальні потреби

Голова КВУ: «Надія на «чесніші» довибори не виправдалася»


Голова КВУ: «Надія на «чесніші» довибори не виправдалася»
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

Голова КВУ: «Надія на «чесніші» довибори не виправдалася»

В Україні у неділю відбулися довибори у п’яти так званих «проблемних» округах. У результаті, майже всюди, де на парламентських виборах рік тому перемогла опозиція, сьогодні перемогу святкує влада. За попередніми даними ЦВК, на чотирьох із п’яти округів, де проводились довибори, виграли саме провладні кандидати. Опозиція вже заявила, що не визнає ці вибори, оскільки вони сфальсифіковані.

Влада, натомість, запевняє, що вибори пройшли прозоро і відкрито. Експерти, своєю чергою, відзначають: замість силового сценарію в день виборів влада застосувала інший сценарій – масового підкупу виборців під час кампанії. Надії на те, що перевибори будуть «чесніші», ніж вибори рік тому, не виправдались, – сказав Голосу Америки голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко:

"Надія не виправдалася, тому що більшість порушень і більшість зловживань, пов’язаних з підкупом особливо, ми бачили на етапі кампанії. Всі чекали, що сьогодні повториться те, що було рік тому, коли в окружних комісіях бандити, міліція, омон виносили й фальсифікували бюлетені".

"Тому вся увага, в тому числі й міжнародних спостерігачів, була спрямована на день виборів (хоча він теж був непростим, ми ловили «карусельників», зупиняли цілі колони з автобусами). Але, як показує результат виборів, найбільший тиск був здійснений вже під час кампанії".

"Те, що було в день голосування, це був уже більше контроль над тими виборцями, які вже були куплені, ніж безпосередня їх купівля. І тому, безперечно, ці вибори були в дуже несприятливій атмосфері, були ті самі на кожному окрузі підозрілі особи під дільницями, спортсмени, вони не дуже втручалися, на відміну від минулих виборів, у виборчий процес, але, безперечно, робили психологічний тиск на членів виборчих комісій, на виборців, був певний навіть контроль за виборцями. Тому ці вибори назвати демократичними і чесними дуже важко".

Подібну думку висловив також політтехнолог Сергій Гайдай:

"Технологія масового підкупу перемагає в Україні не перший раз. Просто на довиборах маленька явка, і тому оцей прошарок людей, які голосують за мотивацію матеріальну – чи то гроші, чи послуга, чи продуктовий набір – він значно більший".

"І тому є значно більше шансів на довиборах, при невеличкій явці чи зменшеній явці, саме цьому сегменту бути більшим. І тому перемагає саме та людина, яка робить на це ставку".

15 грудня відбулися повторні парламентські вибори у мажоритарних округах №№ 94, 132, 194, 197 і 223. Згідно з даними екзит-полу, проведеного в цей же день соцгрупою «Рейтинг», опозиція здобула перемогу в трьох округах. Натомість за попередніми даними Центрвиборчкому, кандидат від опозиції переміг лише в одному окрузі – 197-у в Каневі.

Як повідомляє ЦВК, де вже підрахували понад 90% протоколів, на решті округів опозиціонери не пройшли. В окрузі №94 в Обухові Київської області самовисуванець Руслан Бадаєв випередив опозиційного Андрія Лозового. В окрузі № 132 у Первомайську на Миколаївщині губернатор Микола Круглов залишив позаду кандидата від «Батьківщини» Аркадія Корнацького.

В окрузі №194 в Черкасах перемагає самовисуванець Михайло Поплавський, якому поступається опозиціонер Микола Булатецький. У столичному окрузі №223 самовисуванець Віктор Пилипишин випереджає «свободівця» Юрія Левченка (при цьому дані ЦВК протилежні даним екзит-полу, за якими Левченко отримав 51% голосів, а Пилипишин – 34%).

Нагадаємо: під час парламентських виборів в Україні у жовтні 2012 року ЦВК заявила, що результати виборів у 5 мажоритарних округах встановити неможливо. Пізніше у «проблемних» округах були призначені повторні вибори.


Відео - найголовніше

Десяті роковини трагедії МН17. Наслідки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:22 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG