Спеціальні потреби

Бiлл Ричардсон


Серед демократiв, якi змагаються за право стати кандидатом своєї партiї на президентських виборах, чи не найчастiше згадуються iмена трьох осiб. Це - Гiларi Клiнтон, Барак Обама та Джон Едвардс. Проте, в американській політиці є традиція так званої “темної конячки”, себто маловідомого претендента, який успішно кидає виклик фаворитам на здобуття номінації від партії у виборчих перегонах. На погляд багатьох оглядачів, найкращі шанси на таку роль серед демократiв є в колишнього представника США в ООН, нинiшнього губернатора пiвденно-захiдного штату Нью-Мексико Білла Ричардсона. Деякі політичні аналітики висловлюють переконання, що з усіх демократичних кандидатів, саме він найбільш кваліфікований, аби зайняти пост президента США.

Білл Ричардсон, який офіційно заявив себе претендентом у травні, визнає, що у змаганнях за номінацію від демократів він аутсайдер. Проте, він переконує своїх однопартійців, що міг би перемогти у самих президентських виборах: “Я – західняк. А ця частина країни могла б бути дуже плідною для демократів”.

Погоджується з цією думкою і політолог Університету штату Вірджинія професор Лері Сабато. “Він був би непереможним. Дивно, що демократи цього не усвідомлюють”, - вважає експерт.

Сабато переконаний, що Білл Ричардсон був би сильним кандидатом у змаганнях за Білий дім у листопаді наступного року. Він зокрема вiдзначає той факт, що демократ Ричардсон зумiв стати губернатором у традицiйно республіканському штатi, i що його латиноамериканське коріння дає йому велику перевагу серед численних іспаномовних виборців.

Білл Ричардсон народився у Сполучених Штатах, але його батько іммігрант з Нікарагуа, а мати з Мексики. Сам же Ричардсон навіть жартує з цього приводу: “Коли я виростав, то не знав, чи я американець, чи мексиканець. Сни мені снилися іспанською мовою, а думав я часто англійською”.

У 1980-му році Ричардсона обрали до Палати представників США. З обранням його вітали члени обох партій. В адміністрації президента Білла Клінтона вiн був представником США в Об’єднаних Націях, а відтак його неоднарово призначали спеціальним посланником, в якостi якого він домігся звільнення заручників у ряді країн, включно з Північною Кореєю та Іраком.

Сабато каже, що республіканці у приватних розмовах говорять, що якби демократи обрали Біла Ричардсона своїм кандудатом, то доля виборів була б вирішена. «Вони знають, що Ричардсону вони б програли. У нього чудові шанси», -- вважає полiтолог.

У деяких питаннях Ричардсон зайняв позицію, що не збігається з ідеологією його партії. Наприклад, він підтримує право на володіння вогнепальною зброєю, палкими прихильниками чого є консервативні виборці, які, як правило, голосують за республіканських кандидатів. Однак, у питанні присутності американських військ в Іраку, Ричардсон поділяє позицію лівого крила його власної партії, яке виступає за негайне виведення американських сил Iраку. Вiн навiть уважає, що їх дальша присутнiсть в Iраку стоїть на завадi демократичному розвитку країни i лише пiдсилює анти-американськi настрої в регiонi.

Перше випробування для "темної конячки" демократів Білла Ричардсона – відбудеться у штаті Айова, де 3-ого січня попередніми партiйними виборами офiцiйно розпочнеться боротьба за звання єдиного кандидата від Демократичної партії на посаду президента США.

XS
SM
MD
LG