Спеціальні потреби

Українські експерти про перспективу експорту революції


Київ - 28 квiтня. Українські експерти та політологи сьогодні обговорювали питання про можливість експорту українського досвіду революції на пострадянському просторі. Принциповими питаннями у цьому контексті українські політологи вважають дієвість нової української влади у сфері зовнішньої політики та можливість впливу на Білорусь.

В Україні вже давно говорять про те, що пострадянський простір нині перебуває в періоді другого розпаду СРСР, і що вже незабаром цей простiр може докорінно змінитися. Як головний доказ на користь цієї тези вони наводять оксамитові революції, що прокотилися тут. Багато політологів називають це початком глобальних змін у Євразії. Говорить Олександр Богомолов, віце-президент Центру близькосхідних досліджень.

«Це є тенденція. Події, які відбулися в Грузії, Україні, Киргизстані - це не є випадковістю. Процес демократичнимх перетворень на пострадянському просторі матиме продовження; питання в тільки в тому, наскільки це розтягнеться у час».

Втім деякі політологи не схильні вважати останні революції характерною тенденцією, і вказують на те, що вони відбулися в країнах зі слабкими авторитарними режимами. Говорить політолог Олександр Дергачов:

«Очевидним є те, що революції відбулися в країнах з досить суперечливими режимами. Напівдемократ Шеварднадзе, академік Акаєв, і той плюралізм, що виник в нас за Кучми».

На думку Олександра Дергачова, ситуація у Росії чи, наприклад, у Казахстані принципово інша. Головну увагу Захід нині приділяє Білорусі – її президента держсекретар США назвала останнім диктатором Європи, а українські політологи називають прообразом Фіделя Кастро. Водночас, на погляд пана Дергачова, передумов для революції в Білорусі нині немає:

«Батько Лукашенко має набагато більше важелів для збереження особистої влади. Жоден експорт неважливий. Батько додав той набір, що характеризує вождя – він гарний на фоні поганої бюрократії, він не допустив олігархів, він контролює економічну ситуацію».

Україна може поступово впливати на своїх сусідів, якщо зможе стати впливовим гравцем у регіоні. Значну увагу експерти приділяють проекту ГУУАМ. У разі реалізації конкретних регіональних проектів - зокрема енергетичної бепеки чи проблеми Придністров`я - підніме статус України та її нової влади, яка зараз лише намагається грати власну гру – каже Сергій Дацюк, центр “Гардарика”:

«Те, що віджило, його треба похоронити. Сам підхід до ГУУАМ показує, що Україна лише шукає підхід до нової геополітичної реальності».

Так само експерти вказують і на важливість внутрішніх перетворень в країні. У разі невдач в економічній та внутрішній політиці, експорт революції у сусідні країни може суттєво сповільнитися, оскільки такі невдачі вказуватимуть на проблеми революційного шляху, вважають вони.

XS
SM
MD
LG