Спеціальні потреби

Небезпека енергокризи в Українi?


Київ – 19 квiтня. В Україні почали говорити про перспективу нової енергетичної кризи. Уряд вимагає від нафтотрейдерів працювати за встановленими тарифами, натомість бізнес з такими умовами не погоджується. Наслідком першої наради в уряді за участі нафтовиків стало рішення посилити контроль над цінами, що їх втсановлюють трейдери. Урядовці обіцяють активніше задіювати українських виробників нафти.

Різке подорожчання пального українці відчули ще напередодні президентських виборів. Це відразу вплинуло на рейтинг кандидата від влади. Тоді Віктор Янукович домовився з трейдерами про граничний розмір ціни на пальне, однак за останній тиждень ціни знову різко поповзли догори. Не допомогла і урядова поставнова, яка передбачала верхню межу ціни на всі види пального. За такою шкалою бензин марки А-95 мав коштувати не більше 3 гривень за літр. Однак результатом такої поставнови поки що стало зменшення кількості бензину на заправках та критичні заяви нафтовиків. Вони з рішенням уряду категорично не згодні і заявляють, що встановлюватимуть ринкову ціну.

Керівники нафтових компаній, що працюють в Україні, сьогодні навіть скликали прес-конференцію. І заявили, ціни на пальне зростатимуть, відповідно до росту ціни на нафту на світових ринках та через збільшення податків у новому бюджеті. За словами президента ТНК-ВР-Україна Олександра Городецького, попередній уряд просив нафтовиків не підвищувати ціни до виборів, а нинішній взагалі диктує умови:

«Нас не просять про тимчасове рішення, нам встановлюють нові правила гри, які полягають у наступному: у Росії багато нафти, у нафтових компаній дуже висока рентабельність, - посувайтеся», - каже Олександр Городецький.

Натомість нинішню кризу заступник голови парламентського комітету з питань палива та енергетики Олександр Гудима називає результатом змови попереднього уряду із нафтовим бізнесом:

«В квітні 2004 року, в Україні, при байдужому спостеріганні Антимонопольного комітету і силових структур, мали місце змова нафтотрейдерiв, керівників приватних та державних нафтових компаній, що призвело до найбільшої кризи нафтопродуктів за останні 10 рокiв. Це болюче вдарило по економіці держави та бюджету десяткiв мільйонів українців».

Зараз, на думку пана Гудими, необхідно навести лад на ринку пального, інакше під загрозою може опинитися посівна, а в країні виникне енергокриза:

«Вимагаю від уряду, негайно перебрати від відомої фінансово-промислової групи керівництво в компанії ВАТ-Укрнафта, в якій держава володіє п’ятдесятьма відсотками плюс однією акцією. Межа автозаправних станцій, що належить Укрнафті, повинні працювати на стабiльнi цiни нафтопродуктів України».

Ще один урядовець гуманітарний вiце-прем`єр Микола Томенко каже, що до такої ситуації призвела політика попередньої влади, оскільки за політичну підтримку вона розраховувалася нафтопереробними заводами. Відтак, нині іноземні нафтові компанії можуть диктувати умови роботи українському уряду. Віце-прем`єр каже, що українські нафтові компанії згодні знизити ціни, і попереджає – ті політики, які захищатимуть нафтовиків від тиску уряду є лобістами великого капіталу.

Поки що урядовці намагаютсья домовитися з нафтовиками. Чи вдасться знайти спільну мову енергобізнесу та новій владі, поки що невідомо.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG