Спеціальні потреби

МОЗ обiцяє революцiйнi змiни в медичнiй освiтi - 2005-03-24


Київ - 24 березня. Революційні зміни в системі підготовки медичних кадрів планує Міністерство охорони здоров`я України. Нове керівництво МОЗ пояснює нововведення необхідністю адаптувати медичну освіту до вимог Євросоюзу. Проте ініційовані реформи не всіма сприймаються однозначно.

Міністерство охорони здоров`я декларує намір кардинально реформувати систему підготовки медичних кадрів. Уже в цьому році планують скасувати прийом до медичних вузів за гроші. Абітурієнти, що претендують на платну форму навчання, так само, як і бюджетники, муситимуть скласти вступні іспити. Міністерство обіцяє також, що не буде куплених дипломів: контрактникам, окрім проплати за навчання, доведеться підтверджувати кваліфікацію знаннями. Будуть зміни і у практичній підготовці: кількість лікарів-інтернів зменшиться, а їх робочий день суттєво зросте; як вважають в міністерстві, лише інтенсивно працюючи в клініках, молоді фахівці зможуть отримати належний рівень кваліфікації.

Але найбільше нарікань збурили ініціативи нового керівництва, пов`язані зі збільшенням строків навчання, і особливо з питаннями розподілу випускників. Новий міністр підписав наказ, за яким інтернатуру з окремих дисциплін проходитимуть замість одного – три роки. Як пояснюють у міністерстві – щоб наблизити строки підготовки вітчизняних лікарів до європейських норм. А випускників медичних вузів уже цього року зобов`яжуть поїхати за розподілом на село. Хто не поїде – кажуть в міністерстві – хай віддає державі витрачені на його навчання гроші. Адже в містах з лікарями перебір, а у селах не знайдеш фельдшерського пункту, і ніхто не хоче йти в сімейні лікарі: замість тридцяти тисяч сімейних лікарів, потрібних Україні, є тільки чотири тисячі.

Міністерські ініціативи призвели до скандалу. В Івано-Франківську студенти-медики утворили страйком. Вони кажуть, що поїдуть на село, але тільки якщо молодим спеціалістам там створять нормальні умови праці. Говорить голова страйкового комітету студентів Івано-Франківської державної медичної академії Святослав Якибчук:

«Сьогодні виглядає так, що Міністерство охорони здоров`я хоче ті діри, які створилися в системі охорони здоров`я, особливо в сільській медицині, які створювалися десятиліттями, міністерство хоче залатати за рахунок кількох випусків, тобто нами, студентами, і ми категорично виступаємо проти цього».

Студенти заперечують і проти продовження терміну освіти: як кажуть вони, це ляже непідйомним тягарем на батьків, які оплачують їхнє навчання.

Однак міністр Микола Поліщук невблаганний. Він каже: умови для молодих медиків на селі будуть створені, держава їм гарантує безплатне житло та електроенергію, але їхати таки доведеться. На прес-конференції міністр присоромив голову Івано-Франківського студентського страйкому:

«Шановний, вам 21 або 22 роки. Треба подумати про те, що можна заробити або медбратом, або медсестрою, або черговим влаштуватись на швидкій допомозі. Треба думати про те, що не тільки батьки повинні, а ви вже можете заробити. І от якраз якщо ви будете спрямовані в районну лікарню чи в сільську лікарню, ви тоді зможете заробити, тому що там дуже багато вільних ставок. А як же ви плануєте заробити в місті, на 0,1 ставку? За рахунок кого? За рахунок пацієнта?».

Проблеми нестачі сільських медиків новий міністр – учасник помаранчевої революції – як виглядає, намірений вирішувати по-революційному:

«Наступний раз ми будемо дивиться так: як добре вчиться, то ми будемо як в деяких країнах – на саму передову лінію. Якщо він фахівець – повинен іти в село, там де він покаже себе. Тому що якщо безграмотного лікаря ми відправимо в село, він все село загубить... Ярослав, я розумію, що ви добре вчитесь і підете в село!», -- зазначив мiнiстр.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG