Спеціальні потреби

Пiдсумки вiзиту Путiна в Україну - 2005-03-21


Київ - 20 березня. 19 березня російський президент Володимир Путiн відвідав Україну з одноденним робочим візитом. Програма поїздки передбачала переговори тет-а-тет з українським колегою, зустрічі з главою уряду, спікером парламенту та митрополитом Української православної церкви.

Є контакт. Так коментують оглядачі основні підсумки одноденного візиту в Україну Володимира Путіна, який на останніх виборах відкрито підтримував супротивника чинного президента. У Києві російський лідер мав ланч з прем`єром Тимошенко, проти якої Росія так і не закрила кримінальну справу; обідав вдома у Ющенка і подарував його дружині квіти, а після переговорів віч-на-віч, які тривали, замість запланованої однієї, дві години, заявив, що в України з Росією немає жодних проблем:

[переклад з росiйської] «У нас не виникло відчуття, що існують якісь проблеми в наших відносинах», -- сказав Путін, додавши, що хіба дещо залишилося “зачистити”:

«Ми повинні зачистити всі проблеми, які тільки можна собі уявити», -- сказав російський президент. Як він зізнався на пресовій конференції, з підготовленої заздалегідь вступної промови він вирішив викреслити фразу про “існуючу різницю поглядів”.

Український лідер також задоволений спілкуванням:

[переклад з росiйської] «Мене здивувало те, що серед тієї кіпи питань, які сьогодні були поставлені на обговорення, не знайшлося таких, де ми не дійшли б взаєморозуміння», -- заявив Віктор Ющенко.

Експерти не радили чекати від другої зустрічі президентів конкретних рішень – а радше встановлення, після драматичної виборчої кампанії, ділових стосунків. Так і сталось – Ющенко з Путіним намітили порядок денний найактуальніших питань. Поговорили про Єдиний економічний простір – проблему, в якій Росію найбільше цікавить наднаціональний регулюючий орган, а Україну – зона вільної торгівлі, і Ющенко чітко заявив, що створення зони вільної торгівлі є для України в ЄЕП головним. Він також запевнив свого російського колегу, що європейський вибір ніколи не розглядатиметься Україною як альтернативу співробітництву з Росією, і повідомив про те, що проблематикою ЄЕП від імені України займатиметься міністр економіки Сергій Терьохін.

Президенти обговорили також питання кордонів, яке Україна порушує вже не вперше. Віктор Ющенко запропонував російській стороні провести делімітацію кордону в Азовському морі у рамках тих республіканських кордонів, які існували між Україною та Росією в складі СРСР. Володимир Путін, котрий виступає за встановлення кордонів по береговій смузі, заявив, що проблема кордонів має обговорюватись на експертному рівні, і висловив впевненість – за бажання сторін домовитись такі домовленості будуть досягнуті.

Торкнувшись питання газотранспортного консорціуму з транспортування російського газу територією України в Європу, російський президент підтвердив зацікавленість у залученні західних партнерів до проекту, і наголосив на тому, що жодних “таємних домовленостей” у цій справі не існує. А український лідер повідомив про досягнення сторонами взаєморозуміння – газотранспортна система залишається у власності України; предметом же переговорів є ініціативи – як збільшити її можливості.

Президенти відкрили також у Києві відділення російського “Внешторгбанку”, домовились про побудову в українській столиці Російського культурного центру, та скасували міжурядові українсько-російську комісію. Тепер замість неї діятиме комісія на вищому рівні “Путін-Ющенко”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG