Спеціальні потреби

Комiтет виборцiв України вiтає змiни до виборчого закону - 2004-12-09


Київ – 8 грудня. Україна здобула реальний шанс на проведення чесних виборів. Про це заявив, після сьогоднішнього прийняття Верховною Радою змін до виборчого закону, Комітет виборців України.

Зміни до виборчого закону, прийняті у середу Верховною Радою, мінімізують можливість фальсифікацій під час переголосування другого туру. У виборчкомах буде порівну представників від Ющенка і від Януковича, голосувати вдома зможуть лише інваліди першої групи, і виборчий трилер з відкріпними талонами, слід сподіватися, не повториться знову. Таких відкріпних посвідчень для переголосування другого туру надрукують менше – піввідсотка, замість чотирьох, процедура їх отримання стане складнішою, і видаватимуть ці посвідчення тільки в територіальних, а не дільничних комісіях.

У Комітеті виборців України з ентузіазмом сприйняли звістку про схвалений парламентом закон. Проте, як каже голова комітету Ігор Попов, навіть найдосконаліший закон не працюватиме, якщо знову зверху буде віддано наказ фальшувати вибори:

«Тому що навіть піввідсотка, а не чотири відсотка відкріпних посвідчень це 700 тисяч. Якщо 700 тисяч знову-таки в когось забрати, а за когось вкинути, то це робить півтора мільйона різниці. Тобто якщо дуже постаратися, то й над цим законом можна познущатися… І саме тому, якщо буде політична воля на проведення чесних виборів, вони пройдуть чесно. Якщо буде політична воля на певний результат будь-якою ціною, все одно будуть фальсифікувати, давити, ми будемо проводити четвертий, п`ятий тур, будемо розважати весь світ, що вони будуть приїжджати до нас спостерігати».

І все-таки Комітет виборців налаштований оптимістично. Як каже Ігор Попов, є надія, що за два тижні не встигнуть придумати багато нових технологій фальшувань, і вибори пройдуть без масових порушень:

«Тобто цілком реально провести в нас чесні вибори, і цілком реально навіть зробити так, що на Новий рік нас уже буде вітати новий Президент».

Окрім підписаних змін до виборчого закону, надії опозиції на чесні вибори зросли після відставки у середу генпрокурора Васильєва і голови ЦВК Ківалова. Тепер основним ризиком опозиціонери вважають не так навіть фальшування, як зрив виборів. На думку народного депутата від “Нашої України” Ігоря Осташа, найбільш імовірний сценарій зриву виборів може бути пов`язаний зі зняттям Януковичем своєї кандидатури:

«Тобто я ще не виключаю того факту, що він може знятися перед виборами, бо відчуваємо досить серйозний тиск на Януковича, навіть з боку тих, хто недавно був його соратниками й союзниками. І бачимо з їхньої сторони більше бажання домовлятися, зробити крок назустріч. Але я переконаний, що цей сценарій ще залишається. Після десяти днів знімається Янукович, тобто коли буде менше ніж 10 днів до виборів, знімається Янукович, і тоді ситуація полягатиме в тому, що Ющенко повинен набрати більше ніж 50% голосів. І набагато легше зірвати можливість набрання 50%, ніж завалити усі вибори. Тому швидше всього, якщо буде такий сценарій реалізуватися, то він може бути використаний саме через зняття Януковича».

Стежити за процедурою переголосування другого туру в Україну прибуде рекордна кількість спостерігачів. Щоправда, за неофіційними повідомленнями, міжнародні спостерігачі панічно бояться їхати на вибори в Донецьк і Луганськ. Труднощі пов`язані також із тим, що за день до українських виборів – Різдво за новим стилем. У зв`язку з чим, як очікують, спостерігати за виборами в Україну приїде незвично багато тих, хто святкує народження Христа за 7-го сiчня.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG