Спеціальні потреби

Бжезинський радить Кучмi, як увiйти в iсторiю - 2004-12-01


Вашингтон - 30 листопада. Президент Кучма має історичну можливість посприяти процесу знайдення компромісної розв’язки ситуації в Україні, заявив у вівторок на брифінгу в центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Збігнєв Бжезинський. Колишній радник з питань національної безпеки в адміністрації президента Картера, а нині впливовий експерт та радник з політичних питань, Бжезинський вважає, що єдиний шлях в історію для Кучми, це допомога у процесі приходу до влади народно обраного президента Віктора Ющенка.

Збігнєв Бжезинський вважає переможцем виборів Віктора Ющенка. На його думку, існує лише два способи вирішення ситуації, що склалась в Україні.

Збігнєв Бжезинський: «Перший, це негайне повторення другого туру виборів. Другий, визнання нечинними сфальсифікованих голосів та беззаперечне оголошення головними органами влади факту, що Ющенко виграв вибори».

На думку Збігнєва Бжезинського ситуація в Україні не є протистоянням Росії та Заходу, як її часто представляють. Це, за його словами, питання демократії та анти-демократії як в Україні, так і в самій Росії.

Збігнєв Бжезинський: «Немає жодних сумнівів, що якщо демократія переможе в Україні, це дасть неймовірний поштовх демократичним силам в Росії та посилить у цій країні дуже повільний і важкий процес демократичних перетворень. І це одна з причин, чому Путін та його соратники почуваються настільки дискомфортно з ідеєю справжнього прориву демократії в Україні».

Пан Бжезинський вважає, що Росія безпосередньо втручається у внутрішні справи України. Як приклад він привів виступ мера Москви Лужкова на території України із закликом до відокремлення кількох українських областей від Києва. На думку американського експерта, Росія, яка бореться із сепаратизмом Чечні, протиречить своїй власній позиції, підтримуючи гласно чи мовчки сепаратиські настрої в Грузії та певним чином в Україні. Заяви на зразок промови Лужкова, каже Бжезинський, мають непокоїти в першу чергу росіян, оскільки вони можуть втягнути Москву у потенційно вибухову кризу. Окрім того поведінка самого Путіна, вважає американський експерт, ставить Росію у незручне стоновище. Водночас офіційна позиція Сполучених Штатів стосовно ситуації в Україні, говорить Бжезинський, підтримує демократичні процеси в Україні і одночасно залишає Росії вихід із ситуації, оскільки Захід не хоче псувати стосунки з Москвою.

Збігнєв Бжезинський: «На мою думку, адміністрація Буша дотепер справляється з цією кризою добре. Вона задекларувала позицію Сполучених Штатів, що питання фундаментальне і торкається демократії, свободи та стабільності у важливій європейській країні й іноземне втручання неприйнятне. Одночасно, Білий дім дав чітко зрозуміти, що ми не розглядаємо це як конфлікт між Сполученими Штатами та Росією, чим дав Путіну пристойний вихід із перезобов’язань, які він взяв на себе, що були надзвичайно авантюрними, а у деяких випадках комічними. Публічні появи з Януковичем, два привітання з перемогою, які були надіслані із сподіванням перетворити фальсиковані результати на перемогу, це було справжньою невдачею для росіян».

На думку Збігнєва Бжезинського, заява Путіна про можливу підтримку переголосування в Україні, свідчить, що президент Росії почав дистанціюватися від Януковича. Якщо переможе воля народу України, вважає американський експерт, Путіну не залишиться нічого іншого як змиритися із ситуацією. У випадку, якщо президент Путін спробує втрутися і спричинить вибух, він гратиметься з вогнем, підкреслив Збігнєв Бжезинський.

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG