Спеціальні потреби

Янукович не зможе перемогти у першому турі, вважають соцiологи - 2004-10-28


Київ – 27 жовтня. Перемога Януковича у першому турі неможлива. Про це заявляють 5 авторитетних українських соціологічних організацій, які у день виборів готуються провести наймасштабніший в Україні екзит-пол – опитування на виході з виборчих дільниць.

Ймовiрнiсть перемоги Януковича у першому турі категорично відкидають соціологи, які продовжують вивчати громадську думку перед самими виборами, хоч і не мають права наразі оприлюднювати рейтинги. Останнім часом деякі експерти висловлювали прогнози, що влада спробує реалізувати сценарій перемоги Януковича вже у першому турі з набранням понад 50% голосів. Члени Консорціуму, до якого увійшли 5 авторитетних українських соціологічних організацій, кажуть, що це нереально.

Як кажуть соціологи, шанси між двома головними претендентами на президентську посаду практично рівні; відрив між ними і далі тримається в межах статистичної похибки; навіть і за кілька днів до виборів соціологія не має відповіді на запитання, хто з двох стане президентом. Втім науковці відзначають, що дійсна картина може бути трохи спотвореною через страх респондентів давати щиру відповідь. За словами Андрія Биченка з соціологічної служби Центру Разумкова, з заляканими респондентами вперше довелося мати справу на цих виборах, і страх той дедалі росте:

«Останнім часом інтерв’юери свідчать про значно зрослу нещирість респондентів, про їх заляканість, про те, що іноді самі респонденти дають зрозуміти, що вони відповідають так, тому що їх змушують так відповідати... І це стало досить загрозливим, і це спотворює результати досліджень... Не соціологи винні, а ситуація в країні, яка змушує людей, яких опитують, говорити неправду».

Провівши експерименти з анонімним опитуванням, соціологи встановили: 10% респондентів бояться признаватися, що підтримують Ющенка, 2% -- що вони за Януковича. Крім соціологів, сумнів у щирості респондентів висловлюють і обидва протилежних політичних табори. Заступник глави президентської адміністрації Василь Базів висловив думку, що результати екзит-полу – опитування на виході з виборчих дільниць, яке соціологи планують провести 31 жовтня – можуть виявитись різними у різних служб. Як він сказав, слід робити скидку на ментальність українця, бо не кожен виборець готовий розкривати свою душу і відверто казати соціологам, за кого він щойно проголосував. У свою чергу, довірена особа Ющенка, Микола Томенко, заявив: “Ми проти проведення традиційного екзит-полу, бо більшість виборців залякані і не скажуть правду”. Опитування в день виборів, на його думку, має бути лише анонімним.

З огляду на страх, що став визначальною рисою нинішніх виборів, соціологи внесли корективи у свої плани з проведення екзит-полу. Це наймасштабніше в історії України опитування на виході з виборчих дільниць, в результаті якого буде опитано 50 тисяч чоловік, наполовину провадитиметься традиційним методом особистого інтерв’ю, наполовину – через анонімну анкету. В такий спосіб соціологи сподіваються отримати точні результати, які й оприлюднять одразу після закриття виборчих дільниць.

Учасники проекту нагадують, що мають великий досвід проведення екзит-полів в Україні. Під час опитування на минулих парламентських і президентських виборах ці фірми отримали результати, які майже до відсотка збіглися з офіційними даними Центрвиборчкому. Консорціум із 5 авторитетних соціологічних організацій сподівається, що й на цих виборах екзит-пол стане дійовим засобом громадського контролю за чесністю підрахунку голосів. І що його не вдасться зірвати самозваним фірмам без досвіду роботи і власної мережі в Україні, які проголосили, що в день виборів проведуть свої власні, альтернативні опитування.

Відео - найголовніше

США: Дайджест головних подій тижня. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
XS
SM
MD
LG