Спеціальні потреби

Рiвень напруженостi в Українi – перебiльшений, вважають деякi експерти - 2004-10-08


Київ – 7 жовтня. Ситуація в Україні є не такою напруженою, як це подають засоби масової інформації, вважають експерти Інституту соціальної і політичної психології. У порівнянні з президентськими виборами 1999 року рівень соціальної напруженості у суспільстві спадає, кажуть вони.

За кілька тижнів до дня голосування жоден з експертів в Україні не готовий дати точну відповідь на запитання, хто з двох фаворитів президентської кампанії набере більшу кількість голосів, і хто врешті стане главою держави. Крім того, що рейтинги кандидатів майже зрівнялись, усі політологи та соціологи не виключають фактора несподіванки. Не виключено, що якась подія станеться в останні два тижні до виборів і змінить політичний розклад. За таких умов будь-яке прогнозування є безперспективним. Проте, за словами директора Iнституту соціальної і політичної психології Миколи Слюсаревського, зараз можна чітко окреслити мотивацію голосування електорату Ющенка і Януковича:

«У мотивації голосування за Ющенка домінують чинники опозиційності і попередньої діяльності. Він виступає проти нинішньої влади, позитивної оцінки заслуговує його попередня діяльність. Вибір Януковича, ну там багато таких мотивів, які відзначали наші колеги, наприклад, що він наведе порядок, за цим головним мотивом він переважає свого противника, але вибір Віктора Януковича перше за все пов’язаний з так званим мотивом “виграшу”. В чому це проявляється? Що він має найкращі шанси на обрання і це справді дуже вагомий психологічний чинник. Це нагадує відому схему російської виборчої кампанії – “голосуй, а то програєш”».

Експерти відзначають, що мотив “виграшу” набирає найбільшої сили на останньому етапі боротьби. Але не зважаючи на те, що провладний кандидат набирає рейтинг вдвічі швидше ніж опозиційний, у перемогу Януковича поки що вірять близько 40% опитаних, що не складає критичної маси. Що стосується впливу на рейтинги обох кандидатів випадків замаху на їх життя, то на думку Миколи Слюсаревського, тут складно робити якісь прогнози. Для прикладу він навів історію замаху на Наталію Вітренко під час минулих президентських виборів:

«Ви знаєте, що приблизно у цей час мав місце замах на Наталію Вітренко і тоді наші колеги політтехнологи відразу почали говорити про те, що відбудеться неймовірне зростання рейтингу Вітренко. Відбулось прямо протилежне і ми це тоді інтерпретували таким чином, що наш електорат не виявляє бажання голосувати за ризикованих кандидатів».

Характеризуючи загалом ситуацію в країні, експерти відзначають, що напруга у суспільсті у порівнянні з аналогічним періодом минулих президентських виборів не така вже й велика. Остаточно вона спаде після другого туру виборів, у листопаді. І незалежно від того, хто стане президентом, невдоволення не матиме масового характеру і може проявитись лише у кількох областях України.

Відео - найголовніше

Як і чому британець записався до лав ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00
XS
SM
MD
LG