Спеціальні потреби

Звiт колишнiх конгресменiв про передвиборчу ситуацiю в Українi - 2004-09-27


Вашингтон - 26 вересня. Делегація з колишніх американських конгресменів після відвідин трьох українських областей вказала на серйозні порушення у президентській виборчій кампанії. Підсумки візиту, що тривав з 25 до 31 липня, оприлюднено у щойно виданому звiтi.

Найбільше занепокоєння делегації викликала недовіра виборців до результатів майбутнього голосування і звинувачення місцевої влади у використанні адмінресурсу на підтримку провладного кандидата.

Звіт про виборчу кампанію у Харківській, Полтавській і Сумській областях станом на кінець липня делегація написала на підставі зустрічей з представниками головних політичних партій, урядовцями, включно з членами Центральної виборчої комісії, американськими офіційними особами у Києві, посадовцями на місцях, представниками громадського сектора, засобів масової інформації та рядовими громадянами.

Недивлячись на співпрацю місцевої влади і широкий обмін думками, американська делегація зіштовхнулася з випадками, коли на такі зустрічі не запрошувалися представники опозиційних партій. З тих чи інших причин опозицію позвабляли нагоди поділитися з американцями своїми поглядами про перебіг кампанії, говориться у звіті.

Делегацію зокрема вразило, що більшість населення не вірить у чесні вибори, оскільки вважає, що переможця визначено заздалегідь, а результати голосування сфальсифікують. З посиланням на незалежні соціологічні дослідження, у звіті зазначається, що таку думку поділяють близько сімдесяти відсотків електорату.

Американська делегація висловила стурбованість і з приводу звинувачень, що адмінресурс використовується для чинення тиску на виборців з метою підтримки провладного кандидата. Не маючи можливості провести незалежне розслідування цих та інших звинувачень, колишні конгресмени закликають український уряд забезпечити дотримання законів на місцях і звернути особливу уваги на наступні із перелічених у звіті порушення:

- погрози звільненням з роботи;

- блокування міліцією руху автобусів і машин на опозиційні мітинги;

- примушування державних службовців, вчителів і лікарів підписувати листи на підтримку Вiктора Януковича;

- примушування обласних рад схвалювати резолюції на його підтримку; примушування вчителів і селян збирати підписи на його підтримку під загрозою втратити відпустку або роботу;

- змушення студентів розповсюджувати агітаційну літературу на його підтримку;

- погрози пацієнтам виписати їх з лікарні або відмовити у наданні медичної опіки, якщо вони відмовляться віддати свій підпис або голос за провладного кандидата.

Американська делегація особливо відзначила гостинність українців, які з радістю приймали іноземців і демонстрували потенціал своєї країни. Ці люди заслуговують на те, щоби вільно голосувати і бути впевненими, що їхні голоси будуть чесно підраховані, відповідно до чинного в країні законодавства, - зазначається у звіті колишнішніх американських конгресменів.

Документ про підсумки виборчої кампанії в трьох українських областях буде передано Центральній виборчій комісії України, адміністрації США, урядам європейських країн, міжнародним організаціям та мас-медія. Варто наголосити, що делегація не підтримує жодного з кандидатів чи будь-якої політичної партії, і зацікавлена лише у забезпеченні вільних і чесних виборів в Україні.

Візит американської делегації організувала Фундація Україна-США у співпраці з Асоціацією колишніх членів Конгресу США за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG