Спеціальні потреби

Доля нафтогону «Одеса-Броди» обговорюється далi - 2004-08-23


Київ - 22 серпня. Доля українського нафтогону Одеса-Броди, не зважаючи на підписання угоди з Росією, остаточно не вирішена. Українські чиновники наполягають, що через кілька років через нафтогін може піти каспійська нафта.

Заяву українського дипломата в Азербайджані про те, що український нафтогін “Одеса-Броди” все ще може викачувати сиру нафту з Каспійського моря навряд чи можна назвати сесаційною. Швидше вона підтверджує наміри України максимально ефективно використовувати можливості нафтогону після його дворічного простою.

Нагадаємо, що на початку липня Кабінет міністрів України вніс поправку у документацію щодо використання нафтогону “Одеса-Броди” і повідомив, що нафта транспортуватиметься через нього у реверсному режимі. Нафта має йти з Бродів, що поблизу від польсько-українського кордону, до Одеси, - у протилежному напрямку до того, який планувався, коли нафтогін тільки-но побудували. Пізніше український монополіст “Укртранснафта” підписав угоду з британсько-російським спільним підприємством TNK про експортування через нафтогін до 9 мільйонів тонн сибірської нафти щороку. Перші комерційні операції мають розпочатись десь у жовтні цього року.

Між тим інформація про підписання угоди між Україною та Росією про використання нафтопроводу “Одеса-Броди” викликало обурення з боку Польщі, оскільки раніше Україна підписала з нею угоду про транспортування нафти у прямому напрямку та добудову нафтогону до Плоцьку. Кілька місяців польські представники вимагали пояснень від українського уряду. Як стверджує торговий радник посла Польщі в Україні Анна Скавронська-Лучинська, навіть після зустрічі з українським міністром палива та енергетики Сергієм Тулубом ситуація лишилась незрозумілою:

«Міністр Тулуб насамперед вихвалявся досягненнями української енергетики. І в електроенергетиці і у видобутку вугілля якого більше і більше виробляють. Що стосується нафтопроводу Одеса-Броди, то було питання з боку посла – як ця угода з Росією про використання протягом кількох років цього нафтогону вплине на договір з Польщею, то міністр Тулуб заявив, що одне іншому не заважає».

Сергій Тулуб також відзначив, що поки не буде добудовано нафтогін у напрямку Плоцька, нафта транспортуватиметься у напрямку, вигідному Росії. У польському посольстві в Україні кажуть, що добиватимуться наступних зустрічей з українською стороною з цього приводу.

Тим часом, повірений у справах в Азербайджані, країні-головному експортері каспійської нафти, Ігор Кизима заявив, що експортування російської нафти - це лише тимчасовий засіб “заткнути дірку”. Він наголошує, що коли підписувалась угода з Росією то всі розуміли, що вона є тимчасовою. І до питання транспортування каспійської нафти Україна незабаром повернеться знову.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG