Спеціальні потреби

Микола Томенко про виборчу боротьбу в Українi - 2004-07-29


Київ – 28 липня. Висунення кандидатів на посаду президента України завершилося. Експерти починають розмірковувати над шансами претендентів та особливостями нинішньої виборчої кампанії. Сьогодні в Києві своїми поглядами на це питання ділився голова парламентського комітету зі свободи слова, член фракції «Наша Україна» Микола Томенко.

Одна з характерних особливостей цьогорічних президентських виборів – велика кількість кандидатів. У попередніх кампаніях брали участь від шістьох до 13 претендентів. Нині кількість охочих позмагатися за найвищу посаду виявилася майже вдвічі більшою, ніж п’ять років тому. Претендентів навіть не відлякує застава в півмільйона гривень, яку не повертають, якщо кандидат отримає менше 7% голосів. На думку голови парламентського комітету зі свободи слова «нашоукраїнця» Миколи Томенка, більшість кандидатів усвідомлює свої мізерні шанси. Він вважає, що наймовірніша мета їх висування - не допустити, щоб хтось із опозиційних кандидатів переміг у першому турі:

«Не дивлячись на те, що вони будуть забирати 0,3 чи 0,5%, насправді їх сумарні показники можуть бути достатньо важливими, щоби бути впевненими, абсолютно впевненими, що Віктор Ющенко не набере достатньої кількості голосів. Або будь-який кандидат, якщо наприклад припустити, що Мороз, Симоненко і Ющенко будуть домовлятися про якусь форму єдиного кандидата».

Томенко поділяє всіх кандидатів на декілька груп, які ставлять перед собою різні завдання. Лише декілька з них, на думку експерта, здатні поборотися за перемогу. Решта ставлять перед собою інші завдання – засвітчитися на перспективу перед парламентськими виборами. Адже кандидатам надають безплатний ефірний час на телебаченні та радіо.

Ще одна проблема, на яку звертає увагу експерт – діяльність мас-медіа. Заборона проводити будь-які перевірки ЗМІ під час кампанії, каже Томенко, легко обходиться - податківці проводять ревізії засновників газет теле- чи радіокомпаній. Поширеною, за словами Томенка, стала практика, коли типографії відмовляються друкувати якість видання. Така перешкода, наприклад, виникла перед донецькою газетою «Остров». Звертає увагу Томенко і на агітацію за Віктора Януковича, яку, всупереч закону, проводиться на телеканалах під виглядом висвітлення його діяльності як голови уряду.

А от можливість фальсифікувати результати виборів, на думку Томенка, значно перебільшують.

«Я абсолютно переконаний, що є достатньо механізмів, які не дають можливості фальсифікувати вибори в частині підрахунку голосів. Якщо хоча би 3-4 серйозних кандидата, які мають відповідні структури, домовляться про принципи цієї роботи, то я думаю, що проблема фальсифікації зніметься. Інша справа – маніпуляції, тиск, використання адмінресурсу. Це буде, звичайно. Нікуди від цього не дінемся» - зазначив Томенко.

Ще одна ідея, яку зараз напівжартома обговорюють у Києві – провести диктант із української мови для всіх кандидатів. Про неї почали говорити після того, як декілька інтернет видань опублікували копію декларації про доходи, яку власноруч написав Віктор Янукович. Виявилося, що заповнюючи форму, він зробив дві орфографiчнi помилки в одному слові. Прем’єр-міністр не зміг правильно написати назву посади, яку займає.

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG