Спеціальні потреби

Заява американського сенатора в справi Гонгадзе - 2004-06-25


Вашингтон - 24 червня. Нові дані у справі Гонгадзе, оприлюднені у суботу британською газетою Індепендент, викликали реакцію також в американському Конгресі. Сенатор від штату Колорадо Бен Найтгорс-Кемпбелл, який є спів-головою Гельсінської комісії Конгресу, видав сьогодні заяву з цього приводу. У преамбулі документу сенатор Найтгорс-Кемпбелл говорить, що, незважаючи на численні заклики Гельсінської Комісії, Держдепартаменту США та міжнародного співтовариства до проведення прозорого і об’єктивного слідства, справа про вбивство Гонгадзе вже майже чотири роки лишається нерозв’язаною. Сенатор, який мав зустріч із вдовою журналіста, Мирославою і її двома доньками-близнюками, говорить, що справа Гонгадзе має глибоке гуманітарне значення людської трагедії, і водночас є прикладом очедивної зневаги українських властей до влади закону.

У тексті заяви відзначено, що на цьому тижні Генпрокуратура України оголосила, що Ігор Гончаров, офіцер МВС, який заявляв про наявність інформації про конкретні деталі вбивства Гонгадзе співробітниками міністерства, помер від «травми спини» в ув’язненні минулого року. Ця заява надійшла на тлі публікації британської Індепендент, яка пише, що отримала з України конфіденційні документи, що свідчать про численні перешкоди у розслідуванні справи Гонгадзе на найвищих рівнях керівництва. Щобільше, у середу генпрокурор України оголосив, що слідчі допитують підозрюваного, який ймовірно зізнався у вбивтсві Гонгадзе.

За словами сенатора Найтгорса-Кемпбелла, багато з тих, хто близько ознайомлений із цією справою і ухиляннями влади від слідства, висловлюють недовіру з приводу цієї заяви. Одним з прикладів численних перешкод українських властей розслідуванню цієї справи було блокування намагань експертів ФБР вивчити докази, зібрані під час первісного розслідування у квітні 2002 року, після того, як Бюро отримало запрошення від тих самих властей допомогти у слідчих діях та ідентифікації останків Гонгадзе.

Парламентська комісія з розслідування вбивства рекомендувала розпочати кримінальне слідство проти президента Кучми. Праця комісії наразилася на перешкоди на кожному кроці протягом останніх років з боку високопоставлених українських посадовців, зазначає американський сенатор.

Бен Найтгорс-Кемпбелл констатує, що розслідування справи Гонгадзе давно запізнилося - розслідування, яке притягнуло б до відповідальності не лише тих, хто скоїв сам злочин, але всіх, замішаних у зникненні і вбивстві Гонгадзе, включно з президентом Кучмою.

У жовтні Україну очікують важливі президентські вибори. Минулого місяця, --говорить сенатор, -- я вніс на розгляд Конгресу спільну резолюцію із закликом до українського уряду гарантувати демократичні, прозорі і чесні вибори. На жаль, передвиборча ситуація в Україні виявила серйозні проблеми. Сенатор Найтгорс-Кемпбелл, підсумовуючи свою заяву, говорить, що Україні належить чимало зробити для демонстрації своєї відданості демократії і владі закону. Головними у цьому він вважає проведення вільних і справедливих виборів і чесне розслідування того, хто стояв за вбивством Георгія Гонгадзе. Цього, підкреслює він, заслуговує український народ.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG