Спеціальні потреби

Мiжнародна амнiстiя про ситуацiю в Українi - 2004-05-30


Правозахисна організація «Міжнародна амністія» оприлюднила свій звіт щодо ситуації із правами людини у світі за минулий рік. Головними проблемами в Україні у цій царині визнані тортури у в`язницях та критична ситуація зі свободою слова.

Значна частина цьогорічного звіту «Міжнародної амністії» присвячена військовим конфліктам, свідком яких світ став минулого року. Представники цієї міжнародної організації говорять, що вони не засуджують дії певних урядів щодо розв`язання воєн, однак вказують на те, що такі дії завдають серйозного удару по правам людей. Засуджуючи дії екстремітських організацій, таких як Аль-Кайда, «Міжнародна амністія» каже, що сучасна військова доктрина боротьби із тероризмом робить світ ще більш небезпечним. Дії США в Іраку, на думку цієї організації, розв`язало руки урядам багатьох країн щодо придушення визвольних воєн – це наприклад ситуація у Чечні, Колумбії, Конго, Судані. У країнах, де тривають вiйни, зафіксвано критичну кількість порушень прав мирного населення – йдеться у звіті.

Щодо України, то тут головною проблемою залишається ситуація у в`язницях. Тільки минулого року до українського омбудесмена надійшло 12 тисяч скарг щодо катувань та знущань, завданих в`язням. Ситуація залишається вкарй складною протягом всіх останніх років. Говорить голова асоціації Міжнародна амністія в Україні Андрій Павлишин.

«Найбiльшою проблемою нашої держави залишається катування i жорстоке поводження iз пiдозрюваними затриманими i людьми, якi перебувають у пенiтенцiарних закладах. Європейський суд прав людини засудив поводження України iз шести особами, засудженими до смертної кари, якi вiдбувають довiчне ув`язнення i яким створенi принизливi для людської гiдностi обставини».

Інша проблема, яку відзначає Міжнародна амністія – це ситуація зі свободою слова. На цю тему Андрiй Павлишин сказав:

«В Українi iснує надмiрна кiлькiсть позовiв про захист честi i гiдностi проти засобiв масової iнформацiї. По-друге, суперечлива полiтика щодо лiцензування телерадiо-суб`єктiв, одним з яких створюються прiоритети в їхнiй дiяльностi, i iншим, мабуть, як ми можемо припускати через їхню опозицiйнiсть до влади, перекривається змога дiяти, виступати в ефiрi. Серйозна заувага до України це те, що дуже повiльно розслiдуються випадки насильства щодо журналiстiв. Увага Мiжнародної амнiстiї, починаючи вiд вересня 2002 року, залишається прикованою до справи Георгiя Гонгадзе».

Міжнродна амністія вказує на звільнення прокурора Святослава Піскуна, який досить близько підійшов до розкриття цього злочину та навіть провів арешти високопоставлених чинів із Мiнiстерстрва внутрiшнiх справ. Серед інших проблем в Україні, відзначених у звіті за минулий рік – насильство щодо жінок. Експерти правозахисної організації кажуть, що Закон про запобігання насильства в родині є недосконалим і перекладає частину вини на саму жертву. Відтак, жінки, які хочуть отримати правову допомогу, зіштовхуються зі значними перепонами.

Міжнародна амністія заликає українського Президента та уряд звернути увагу на вищезгадані проблеми та вжити конкретних заходів для їх подолання.

XS
SM
MD
LG