Спеціальні потреби

Iнтерв`ю Бжезинського газетi «День» - головнi моменти - 2004-05-19


Ім’я Збігнева Бжезинського, або «Збига», як його неофіційно кличуть на тусовках американського політикуму, добре відоме українцям. Адже колишній радник з питань нацбезпеки президента Картера, а нині--радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень, є чи не найбільшим прибічником української незалежності. Він виплекав її у своїх візіях пострадянської Європи, ще коли існував СРСР, а аналітики ЦРУ навіть не уявляли його розвалу. Нещодавно він відвідав Україну і поділився своїми думками про свій візит в інтерв’ю газеті «День».

Це Бжезинському належить афоризм, який він оприлюднив на сторінках журналу «Foreign Affairs» у середині дев’яностих: «Без України Росія може стати демократією. З Україною вона напевно стане імперією». Патріарх американської політології прибув до Києва напередодні президентських виборів, очевидно, пам’ятаючи про свій афоризм, і даруючи українцям новий. Він сказав таке: «Я не знаю, хто буде наступним президентом України. Я не знаю, хто буде наступним президентом США. Я знав наперед, хто буде президентом Росії. Доки ми не знаємо, хто буде наступним президентом, доти є можливість того, що вибори будуть вільними».

Першим враженням від відвідин Збігнева Бжезинського в Україні було радикальне поліпшення економічної ситуації, яке дає оптимізм. Політична ситуація, втім, лишається більш складною, уважає він. Вибори в Мукачевому дали підстави для занепокоєння. Важливо, каже Бжезинський, щоб Україна продовжувала слідувати курсом демократії і демонструвати Європі і Америці, що вона досягне економічного i політичного поступу. Все, що відбувається в Україні тому матиме важливий вплив на перебіг подій в Росії, і на міжнародну ситуацію в цілому.

Інше питання стосувалося ролі України, яку американський політолог відводив у своєму геополітичному бестселері «Велика шахова дошка». На нього Бжезинський також відповів в дусі афоризму: «Україна--це не пішак, і не королева, але дуже важлива фігура, напевно, одна з найважливіших». Від України залежить, уважає Бжезинський, чи хоче вона бути частиною Європи, і не чекати, доки Європа запросить Україну. Країни Балтії, нагадав він, і Польща продемонстрували свою рішучість бути частиною Європи, конкретно--ЄС. В результаті, вони туди і потрапили.

Америка, продовжив бесіду з газетою «День» Бжезинський, не робить ставку на жодного кандидата на президентських виборах в Україні. Наразі її цікавить не те, ХТО переможе, а радше, ЯК відбуватимуться вибори--прозоро, чи на кшталт мукачівських. Відповідно до технології виборів і судитимуть у світі про Україну, каже він. А назагал, рівень стосунків між лідерами США та України міг би бути більшим, говорить Бжезинський. Він не згоден з думкою, що українська політична система--це пост-радянський мутант. Політична система ще в процесі формування, уважає він, а щодо економіки--так це поєднання підприємництва з радянським державництвом.

Чи стане Україна членом НАТО? Бжезинський каже, що так, якщо захоче, і порадив не чекати якихось запрошень, тощо, ні від НАТО, ні від ЄС, а радше активно домагатися вступу і демонструвати, що країна відповідає критеріям входження до євроклубу, як це зробили Балтія і Польща. Отож, все залежить не від євроатлантистів, а від самих українців, уважає американський політолог.

Фото - iз сайту Центру стратегiчних i мiжнародних дослiджень www.csis.org

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG