Спеціальні потреби

Бжезинський у Києвi - 2004-05-17


Київ – 14 травня. У Києві перебував колишній радник президента Сполучених Штатів - провідний американський експерт з українських питань Збiгнєв Бжезинський. Він зустрічався з українськими урядовцями та виступив перед студентами Києво-Могилянської Академії, де зробив низку заяв про ситуацію в Україні, в тому числi i кiлька доволi критичних.

Провідний експерт вашингтонського Центру стратегічних i мiжнародних досліджень і колишній радник президента Сполучених Штатів Збігнєв Бжезинський відомий своїми політичними прогнозами, які мають особливість збуватися. Найвідоміше передбачення – про розпад Радянського Союзу, зроблене ним у часи, коли в це мало хто вірив на Заході. Зараз Бжезинський відійшов від діючої політики, проте залишається одним із найавторитетніших фахівців з українських питань.

Виступаючи перед студентами Києво-Могилянської Академії він наперед перепросив за відвертість. Хоча експерт уникав різких і прямих висловлювань, його думка була досить зрозуміла. Не зважаючи на значні досягнення в економіці Україна рухається не в напрямку до демократії. Чиновники та невелика група багатіїв, попираючи верховенство права намагаються контролювати національне багатство та свободу слова. За словами Бжезинського, це псує репутацію держави у світі і може призвести до сумних наслідків, в тому числi i до втрати незалежності.

«Якщо ці негативні тенденції накладуться на певні несприятливі міжнародні обставини, Україна може стати дуже подібною до Польщі вісімнадцятого століття. Нових багатіїв, та владоможців здолають могутніші сусіди, як в минулому вони це зробили із польськими магнатами. В ситуації міжнародної нестабільності, ні Європа, ні Америка не зможуть зарадити тому, що Україна знову перетвориться на сателіта».

Бжезинський не залишив поза увагою висловлювання чиновників Європейського Союзу про те, що Україна не має шансів стати членом ЄС.

«Десять років тому вони говорили, що балтійські республіки ніколи не будуть членами НАТО або ЄС. П`ятнадцять років тому, вони те саме казали про Польщу. Бюрократи – не дуже відомі своїм політичним баченням. Але перед тим, як ви аплодувати, дозвольте нагадати вам дещо. Бюрократи змінили свою позицію тому, що поляки та балтійці створили об`єктивіні умови, які потребували відповіді. Не чекайте запрошення від НАТО та Європи, бо ви їх не отримаєте. Це не клуби, які ходять і шукають собі нових членів. Це спільноти, які приймають до себе інші країни, якщо це їм вигідно. Вам треба створити умови, які переконають НАТО та ЄС, що членство України в цих організаціях в їхніх власних інтересах».

Експерт каже, що поки що не спостерігає прагнення офіційного Києва переконати європейців змінити своє ставлення до України. Втім Бжезинський переконаний, що ставлення Сполучених Штатів до України не зміниться, якщо президент Буш програє наступні вибори. Політику в США визначають інтереси, а не особистості, - каже він.

Фото - iз сайту Центру стратегiчних i мiжнародних дослiджень www.csis.org

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG