Спеціальні потреби

Вашингтон пост про боротьбу за президентське крiсло в Українi - 2004-04-20


Американська преса продовжує пильно вивчати розклад політичних сил в Україні в передвиборчу пору. Читайте головнi моменти статті, вміщеній у газетi Вашингтон пост, про конкуренцію політичних фракцій щодо визначення майбутнього лідера України.

Автор статті, Пітер Бейкер, порівнює сучасну політику України з контактними видами спорту на кшталт боксу, або карате, з ефектними хуками, підсічками, інколи й ударами нижче пояса. І все це заради визначення майбутнього країни. Бейкер нагадує американському читачеві, що коли в кінці минулого року Кучма хотів поставити на голосування законопроект із збереження влади після завершення президенства, опозиція просто зламала електронну систему голосування, а після відновлення дебатів кількома тижнями пізніше, не вагаючись, закидала президію і головуючого Литвина паперами та квітами. Потім вже влетіло і Соросу--в нього хлюпнули майонезом, і за чутками, він йому настільки сподобався, що фінансист вирішив інвестувати у майонезну промисловість України.

Напередодні вирішальних політичних баталій за будучність майже п’ятдесят-мільйонної нації, пише Бейкер, припинили мовлення незалежні радіостанції, що транслювали БіБіСі, Свободу, Голос Америки. За словами Юлії Тимошенко, які наводить Пост, «це будуть не вибори, а війна. Президентське оточення намагатиметься втримати владу за будь-що». Тієї ж думку і лідер парламентської більшості Степан Гавриш, який каже, що боротьба за президентську посаду буде дуже гострою.

Влада, втім, відкидає будь-які закиди про наступ на демократію, і натомість обвинувачує опозицію в намірах здобути владу. Однак, незважаючи на тиск з боку останньої, парламент минулого тижня заблокував запропоновану конституційну реформу, яка перетворювала б Україну з президентської на парламентсько-президентську республіку. На це Кучма відповів висуненням прем’єра Януковича як єдиним кандидатом від владного блоку. Бейкер розцінює це як виклик розгалуженим фракціям опозиції згуртуватися і висунути свого кандидата на президентство. Ющенку, найрейтинговішому наразі політику, уважає Бейкер, треба об’єднати різні анти-кучмівські партії. Досі Ющенко, за словами Марини Пирожук з радіо Свобода, «не дав людям зрозуміти, що буде, якщо він прийде до влади. Тому ніхто не знає, що ж трапиться. Тим часом боротьба триває, але ніхто не бачить, за що, з тим, щоб електорат порівняв аргументи сторін». У міжчасі Ющенко заявив в інтерв’ю, що наразі для демократичних сил питання полягає в тому, як підготуватися до виборів та представити єдину програму.

Поки ці роздуми тривають, пише Бейкер, домашні та закордонні критики обвинувачують Кучму у зіштовхуванні України на шлях авторитаризму. Наприклад, кажуть вони, західні мовники змушені наразі перейти на короткі хвилі. Радіо Свобода втратила шістдесят відсотків аудиторії. Соросівський фонд Відродження влада обвинуватила у намаганні організувати в Україні «каштанову революцію» на кшталт «революції троянд» у Грузії. Намагання Кучми реформувати конституцію піддали критиці у Вашингтоні та Європі. Незважаючи на невдачу у парламенті, пише Бейкер, Кучмі вдалося розколоти опозицію, адже соціалісти і комуністи голосували за його пропозицію. Шанси Ющенка на згуртування чотирьох опозиційних фракцій для підтримки його кандидатури, підсумовує Вашингтон Пост, виглядають хисткими. Лідер комуністів Симоненко, критикуючи Ющенка за відмову підтримати план конституційних реформ, порівняв ідеологію Нашої України з «італійським фашизмом та німецьким нацизмом.» Сам Симоненко, як і Мороз, налаштовані балотуватися на виборах.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG