Спеціальні потреби

Громадська думка: «Усе стабiльно... але дебiльно». - 2004-03-18


Київ - 17 березня. Що важливіше для українського виборця: зберегти стабільність чи змінити владу? Таке запитання було поставлено під час опитування «Майбутній Президент України: суспільні очікування», проведеного Національним інститутом стратегічних досліджень, директором якого є радник Президента України.

Серед найбільш важливих результатів автори дослідження відзначають таке: майже половина виборців України -- за забезпечення наступності політичних та економічних перетворень в Україні. Стабільність для більшості виборців суттєво важливіша, ніж прагнення змінити владу, -- заявляють експерти Національного інтитуту стратегічних досліджень. І як доказ наводять цифри зі свого опитування. На запитання: «що для України важливіше – зберегти економічне зростання і наступність влади – чи змінити владу, але порушити економічну та політичну стабільність в країні?” майже 40% опитаних віддали перевагу наступності влади і тільки 22% погодились міняти владу із загрозою порушити економічну та політичну стабільність.

Якщо брати двох найбільш імовірних кандидатів на президентство – Ющенка і Януковича – перший уособлює зміни, другий – стабільність, -- каже керівник соціологічної служби Інституту Віктор Небоженко:

«Варіант, що будуть якісь пертурбації в країні, більше пов`язують з Ющенком, бо 10 відсотків опитаних вважають, що він дещо по-екстремістському поводиться, а Янукович – він солідний, статечний», -- каже політолог.

Тим часом незалежні експерти доволі скептично оцінюють висновки, яких дійшов Інститут стратегічних досліджень. Як вважає головний редактор журналу “Політична думка” Олександр Дергачов, теза про стабільність як головну мрію українського виборця сильно перебільшена:

«Інститут стратегічних досліджень вже рік як має свою соціологічну службу, яка саме і заповнює таку нішу – хоч якось захистити владу від суспільної думки. І це можливо, коли дотепно сформулювати питання. Взагалі-то хто ж проти стабільності, якщо лякати нестабільністю і невідомо чим. Але десятки досліджень, і різноманітних, свідчать про те, що 80% населення однозначно хотіли б зміни влади» - зазначає Дергачов.

А тому висновки про те, що є в українській політиці речі важливіші, не будуть сприйняті не лише фахівцями, а й самим населенням, -- каже політолог. І як виглядає, має рацію. Бо ось що говорить населення:

«Ні, я хочу змін. Я б голосувала за Ющенка. Мене не вдоволює те, що є зараз, і я б хотіла щось змінити, тому що краще зміни, аніж така стабільність, я так вважаю».

«Звісно, потрібні зміни. Тому що те, що є… Як у нас на факультеті написано фраза Кучми “Усе стабільно!” – і додано: “але дебільно”. Ну, звісно, так далі нецікаво жити, потрібні зміни».

«А ви думаєте, що цей Уряд і цей Президент забезпечує стабільність? Такої нестабільності, як зараз, ще не було, навіть за часів комуністичного режиму. Сподіваюсь на стабільність, але дуже примарна ця стабільність, ця віра в стабільність. Стабільність принесуть тільки зміни цього режиму. Це буде стабільність. І кардинальні зміни».

XS
SM
MD
LG