Спеціальні потреби

STOP насильству над жiнками - 2004-03-07


“Менше квітів, більше прав!” Під таким гаслом ще напередодні 8 березня Українська асоціація “Міжнародна амністія” розпочала кампанію “STOP насильству над жінками”. Акція відбувається в рамках всесвітньої кампанії Міжнародної амністії, в якій бере участь 150 країн. Кампанія триватиме 2 роки, і її мета – привернути увагу громадськості до теми домашнього насильства. Ця тема в Україні досі є табу, -- кажуть правозахисники з “Міжнародної амністії”. В Сполучених Штатах, за даними ФБР, від домашнього насильства гине 1400 жінок на рік; в Росії, за офіційними даними, гине 14000; в Україні статистка відсутня як така. Про масштаб цієї прихованої від ока проблеми можна судити лише опосередковано. Соціологічні опитування Академії наук України засвідчують, що 68% відсотків жінок в Україні терплять знущання в сім’ї, 20% зазнають його часто і як правило. А за даними МВС України, 29% усіх вбивств вчиняється на сімейно-побутовому грунті.

Українська асоціація “Міжнародна амністія” незадоволена тим, як ведуть боротьбу з насильством щодо жінок на державному рівні і має намір підготувати свій власний тіньовий звіт про становище жінок, з яким Україна звітуватиметься в 2005 році в Об’єднаних Націях. Активісти-правозахисники добиватимуться також змін до закону “Про попередження насильства в сім’ї”. У цьому законі, який лише кілька років як почав діяти в Україні, їх не влаштовує положення, згідно з яким так звана “віктимна” поведінка жертви може служити виправданням для насильника. “Міжнародна амністія” хоче також законодавчо зобов’язати державу створювати притулки для жертв домашнього насильства. Як сказала організатор кампанії “STOP насильству над жінками” Наталя Дульнєва, «ми хочемо скасувати дискримінаційні закони щодо жінок і домогтися втілення насправді міжнродних норм, бо багато держав, і в тому числі Україна, дуже багато любить говорити, що от ми ратифікували те чи інше, а чи втілює вона це в законодавство, чи цей закон виконується – це ми хочемо відслідкувати. Ми хочемо подолати атмосферу безкарності, і в першу чергу змінити ставлення до насильства щодо жінок як чоловіків, так і жінок».

Свого часу спеціальний доповідач ООН щодо насильства над жінками сказав таку річ: для більшості людей насильство над жінками це табу, це щось невидиме у суспільстві, про яке соромно говорити. Але ми хочемо виставити цю проблему на світлі.

Як кажуть активісти “Міжнародної амністії”, розпочавши кампанію “STOP насильству над жінками” напередодні 8 березня, вони прагнули також позбавити дату її «радянськості», нагадуючи, що в усьому світі це не свято, а день боротьби жінок за свої права.

XS
SM
MD
LG