Спеціальні потреби

Лiдери українських НДО про передвиборчу ситуацiю в Українi - 2004-03-01


«Президентські вибори в Україні погляд з середини» - під такою назвою у вашингтонському офісі Радіо Свобода пройшла дискусія за участю лідерів українських недержавних організацій. До столиці Сполучених Штатів група, до якої увійшли представники коаліції «Новий вибір 2004», приїхала із завданням привернути увагу до передвиборчої ситуації в Україні.

Проведення чесних і прозорих виборів без вільної преси неможливо, вважають лідери українських недержавних організацій. Учасники дискусії у штаб-квартирі Радіо Свобода висловили солідарність колективу цієї радіостанції і обурення з приводу позбавлення Свободи ФМ ефіру. Президент Академії української преси Валерiй Іванов висловив сумнів щодо комерційних мотивів витіснення Свободи з хвиль радіо Довiра.

ВАЛЕРІЙ ІВАНОВ: «Я не вірю президенту України коли він говорить, що це можна пояснити комерційними причинами. Це - неправда. Багато людей слухали Довіру тільку тому, що там транслювалася Свобода. Я думаю, зняття з ефіру радіостанції Свобода це тільки перша спроба за якою будуть спроби зняти з ефіру Голос Америки, Бі-Бі-Сі та Німецьку хвилю».

Окрім Радіо Свобода учасники дискусії висловили свою опозицію тиску з боку влади на П’ятий телевізійний канал, який належить одному з лідерів опозиції Петру Порошенку, і який, на думку Валерiя Іванова, залишається єдиним об’єктивним теле-джерелом, де подаються точки зору різних політичних сил.

ВАЛЕРІЙ ІВАНОВ: «В політичних новинах зникає альтернативна точка зору, залишається тількі про-владна. Таким чином українські медія зараз не виконують своєї ролі об'єктивного інформатора про життя суспільства і спостерігача за діями влади. Тим більш загрозливо виглядає тенденція зусиль влади з усунення з медійного поля тих джерел інформації, які їй не підконтрольні. В телевізійному полі це єдиний дійсно мережевий П'ятий канал, щодо якого зараз йде судовий позов про позбавлення його ліцензії на мовлення».

Кілька недержавних українських організацій у жовтні минулого року об’єдналися в коаліцію «Новий вибір 2004». Група поставила собі за мету спільними зусиллями добиватися проведення чесних і прозорих виборів. У планах об’єднання - спостереження за ходом виборчого процесу, інформування виборців, альтернативний підрахунок голосів у день виборів. За понад сім місяців до президентських виборів учасники коаліції вже фіксують чисельні порушення, говорить Олександр Черненко - заступник голови Комітету Виборців України.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО: «Є низка проблем, які вже зробили недемократичним майбутній виборчий процес і виділили багато загроз, які можуть винукнути під час виборчої кампанії. Перш за все - це незаконне втручання влади, посадових осіб у виборчу кампанію, підтримка ними кандидатів, вплив, тиск на виборців або на комерційні структури, на медія, на громадські організації, які або незалежні або просто не підтримують владу. Звичайно, будуть проблеми у нас із списками виборців. Можуть бути проблеми в день голосування і під час підрахунку голосів».

Наприкінці минулого року українська влада зробила першу суттєву спробу тиску на недержавні громадські організації. У Верховній Раді за ініціативи про-владних та лівих депутатів було створено слідчу комісію з розслідування діяльності та джерел фінансування таких організацій. На думку Олександра Черненка, це свідчить про силу та вплив громадського руху.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО: «Якби нас не боялися і ми не були впливовими, не було б створено слідчу комісію з розслідування діяльності громадських організації, яка є абсолютно замовною на нашу думку. І не було б кампанії в пресі, яка розгорнута проти недержавних організації. Зараз нас поливають брудом, створені якісь Інтернет-ресурси, які абсолютно чорні проти громадських організації. Відповідно, вплив, значить, є».

Коаліцію «Новий вибір 2004» підтримує міжнародний фонд Відродження. Його голова Григорiй Немиря говорить, що група лідерів недержавних організацій приїхала до Сполучених Штатів привернути увагу офіційного Вашингтона до трьох проблем які існують в Україні. По-перше, це контроверсійна конституційна реформа, в процесі проведення якої не враховуються опозиційні голоси. По-друге, це посилення тиску на українські засоби масової iнформації з боку влади. І по-третє, це привернення уваги на кампанію, розгорнуту проти недержавних організацій.

ГРИГОРІЙ НЕМИРЯ: «Ми не приїхали сюди агітувати за опозицію або за владу. Це - не є наша місія. Наша місія - розказати про те, що роблять громадські організації в Україні тому, що будувати нову демократичну країну неможливо силами опозиції або влади, важливі зусилля неурядових організацій. І саме тому ми будемо ще приїджати».

Учасники дискусії звернули увагу, що громадські організації не прагнуть стати на чийсь бік і працюють об’єктивно та неупередженно як по відношенню до опозиції так і до влади. Єдина проблема, як було зазначено під час обговорення, українська влада не хоче йти на діалог.

XS
SM
MD
LG