Спеціальні потреби

Парламентська асамблея Ради Європи прийняла жорстку резолюцію стосовно України з незначними поправками. - 2004-01-31


Резолюція визнає існування політичної кризи в Україні і піддає сумніву демократичність української політичної реформи. За її ухвалення проголосували 46 членів ПАРЄ, 13 виступили проти.

Враховуючи результати нещодавнього візиту до Києва співдоповідачів Моніторингового комітету, у Парламентській асамблеї був розроблений проект резолюції з 19 пунктів останній з яких – призупинення члентства України у Раді Європи.

Захищати Конституційну реформу до Стразбургу поїхли міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко, перший віце-спікер Адам Мартинюк та Представник Президента у Верховній Раді Олександр Задорожній. Проте після розмови з представниками моніторингового комітету Олександр Задорожний повідомив українським журналістам, що внести суттєві зміни у резолюцію ПАРЕ навряд чи вдасться.

Однак, спроби все ж були, члени української делегації від парламентської більшості заявили, що будуть ставити питання про відкликання доповідачів ПАРЄ Ханне Северінсен і Ренати Вольвенд. Представник більшості Олександр Карпов, виступаючи на ПАРЄ, звинуватив доповідачів у необ’єктивності і додав, що вони «не мають морального права продовжувати роботу». Водночас доповідач по Україні Ханне Северінсен, відкриваючи слухання, заявила, що ПАРЄ має реагувати, коли ставляться на карту європейські цінності. «Те, що відбувається в Україні, не є внутрішньою справою країни, яка вступаючи в Раду Європу, взяла на себе зобов’язання щодо прав людини, демократизації», - зазначила Северінсен. Доповідачі змінили назву слухань з «конституційної кризи» на «політичну кризу», зауважила пані Северінсен.

На противагу пані Северінсен міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко заявив під час дебатів, що в Україні немає ані політичної, ані конституційної кризи. Він додав, що метою політреформи є більш оптимальний баланс між гілками влади. «В Україні проходять гарячі, емоційні дебати, як домогтися цих цілей», - пояснив Грищенко. Він також відзначив, що для України важливо продовжувати діалог з Радою Європи і закликав ПАРЄ ухвалити правильне рішення.

У проект резолюції було запропоновано внести близько 30 поправок, проте Моніторинговий комітет ПАРЄ ухвалив лише одну значну зміну до тексту резолюції Асамблеї, внесену українськими комуністами та представниками більшості.

Моніторинговий комітет рекомендував вилучити 7-й абзац, в якому сказано: «Асамблея вважає, що справжніми мотивами нещодавніх намагань провести політичну реформу є намір влади придушити будь-яку можливість знайти політичну альтернативу, яка б виконувала функції влади в Україні».

Загалом, Парламентська асамблея Ради Європи визнала існування політичної кризи в Україні і проголосила, що якщо буде зроблено подальші спроби проштовхувати політичну реформу, змінюючи Конституцію у спосіб, не передбачений законодавством, та неконституційними засобами, або якщо Україна не зможе гарантувати своїм громадянам вільних і чесних виборів президента 31 жовтня 2004, ПАРЄ може поставити під сумнів мандат української делегації та може прийняти рішення скерувати до Комітету міністрів запит щодо призупинення членства України в Раді Європи.

XS
SM
MD
LG