Спеціальні потреби

Політичну реформу необхідно відкласти, інакше відкладати доведеться плани України щодо НАТО і Євросоюзу, - вважає відомий український письменник, лікар, дипломат Юрій Щербак. - 2004-01-26


Політична реформа й зменшення нинішніх безмежних повноважень Президента, безумовно, потрібні країні, каже Юрій Щербак: «Разом з тим, звичайно, трохи дивно проводити реформу в такому стані, коли абсолютно вже немає часу, коли Україна виходить на черговий виток протистояння політичного і виборів, і це часом нагадує зміну правил гри в футбол під час самої гри, коли в першому таймі відіграли були одні правила, виходять на поле команди, їм кажуть, що от у вашій команді слабкі захисники і голкіпер слабкий, треба ворота трошки меншими поставити, а в іншій команді більші ворота. Трохи це дивно. Хоча принципово, я повторюю, реформа потрібна».

В одній із своїх останніх статей доктор Щербак порівняв нинішні поквапливі спроби переписати Конституцію зі зміною генетичного коду, що може призвести, пише він, до появи «нежиттєздатних мутантів». Щоб цього не сталося, Конституцію не слід переписувати поспіхом, відклавши цю роботу на «мирний» позавиборчий час.

Юрій Щербак:«Треба прорахувати на 10 ходів вперед, тому що кожна кома в Конституції тягне за собою цілу низку наслідків. Зміна навіть однієї букви, не кажучи вже про одне слово. Коли я казав про генетичний код, я саме це мав на увазі».

Юрій Щербак вважає нереальними сценарії обрання Президента в 2004 році Верховною Радою або переобрання Леоніда Кучми на третій термін.

Юрій Щербак:«Кожна нормальна людина розуміє, що таке два строки, коли людина була у влади два строки. Я дуже поважаю президента Кучму, і я сподіваюся, що у нього вистачить глузду і політичного розуму, мудрості, не робити спроби висунутись на третій строк – попри всі ці рішення дуже спірні Конституційного Суду».

Якщо ж усе-таки «генетичного мутанта» сконструюють і котрийсь із сценаріїв втримання влади буде реалізований? Наслідки, як внутрішньо, так і зовнішньополітичні будуть для України катастрофічними, а її плани щодо вступу до НАТО і Євросоюзу доведеться відкласти, - вважає пан Щербак.

Юрій Щербак: «Я боюся, що вони будуть відкладені, і в принципі складається таке враження з розмов. Недавно я мав розмову з високопоставленим канадським представником, який сказав: ми всі уважно дивимося на розвиток подій в Україні, чи буде легальна законна легітимна демократична передача влади від однієї людини до іншої. І тоді ми відновимо всі наші програми, все наше ставлення позитивне до України, і питання вступу України до НАТО, яке є надзвичайно болючим для нас і нагальним, воно стане на порядок денний».

Коментуючи різкі заяви, що пролунали в Україні після візиту доповідачів Ради Європи та їх критики на адресу політреформи, Юрій Щербак називає нонсенсом звинувачення європейців у «втручанні» в українські справи.

Юрій Щербак:«Я думаю, що це залишки старого радянського мислення, ментальності радянської імперської ментальності грізної, коли голосом Левітана заявляли – перейшли всі межі, нас принижують, втручаються в наші внутрішні справи. Люди добрі! Ми підписали угоду, в якій просили, щоб до нас втручалися в наші внутрішні справи, ми дали зобов'язання Раді Європи. Про яке втручання може йти мова, коли люди занепокоєні приїхали і об'єктивно намагаються розібратися, що відбувається тут у Верховній Раді».

Юрій Щербак – надзвичайний і повноважний посол України в Ізраїлі, Сполучених Штатах, Мексиці, Канаді – розповідає про те, як впродовж років змінювалося на Заході ставлення до України.

Юрій Щербак:«Що стосується Америки, то я навіть склав таку схему ставлення до нас від спочатку абсолютно байдужого, такого не скажу, що ворожого, але принаймні дуже напружено-обережного, це перша, поява України на міжнародній арені, потім тепліше, потім спалах пристрастей, Україна стала сексі, вона була дуже приваблива для всіх, був медовий місяць, коли Гор приїхав, коли Президент Кучма поїхав в 94 році в Америку, і я переживав оцей період ейфорії. До 97 року йшло вгору співробітництво, потім ми вийшли на якийсь пік і почалося трохи охолодження, а потім почалася втома від України. Тому що Україна говорить одне, робить інше, обіцянок багато, невиконаних, пробуксовували наші реформи, і почався вже синдром такої втоми».

За словами Юрія Щербака, не зміну втомі прийшла стадія недовіри і в Сполучених Штатах, і в Європі, до багатьох українських заяв. А також період очікування. І це очікування, каже він, зійшлося, власне, на президентських виборах цього року.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG