Спеціальні потреби

Посол США в Україні Джон Гербст про демократію та зміну конституції України. - 2003-12-24


У день, коли Верховна Рада вирішувала долю законопроекту про скасування прямих президентських виборів, посол США в Україні Джон Гербст виголошував перед українськими студентами промову про демократію. Як він зауважив: «хоч усі країни мають право змінювати свої конституції відповідно до встановлених процедур, важливо, щоб такі зміни справді йшли на користь демократичному ладу».

Як сказав посол Гербст, виступити з промовою його змусило занепокоєння тим, що відбувається в Україні. Кожна країна має право міняти свою Конституцію, сказав він, проте стурбованість викликає час, обраний для таких змін, як і те, чи справді ці зміни додадуть демократії українському суспільству.

Джон Гербст: «Виникає законне запитання – а чи чесно міняти правила політичної гри на такому пізньому етапі, коли до президентських виборів залишається всього десять місяців».

Якою буде реакція Сполучених Штатів, якщо правила гри все-таки будуть змінені, а народ позбавлений права обирати собі Президента? Американський дипломат не дав прямої відповіді на це запитання, повторивши: США сподіваються на те, що перешкоди на шляху до демократії вдасться подолати, а президентські вибори наступного року будуть вільними і чесними. Промовляючи про демократію в Україні, пан Гербст перелічив її досягнення. Україні належить честь бути першою серед нових незалежних держав, в якій у 94 році відбулася мирна передача влади. В Україні є сильні опозиційні партії, і її парламент – не установа для формального штампування рішень. В Україні можна критикувати діяльність уряду і немає політв'язнів, як у деяких пострадянських державах. Але було б величезною помилкою казати: «на два перші десятиліття незалежності цього цілком достатньо»,- зауважує пан посол, згадуючи те, що стоїть на перешкоді розвиткові демократії. Те, що всі найголовніші ЗМІ подають фільтровану інформацію за «темниками». Те, що принципова журналістика в Україні є дуже небезпечною професією – тут, як зауважив пан посол, авта стають знаряддям убивства, і навіть ручки від холодильника під запитанням. Про адміністративні методи, застосовані в Донецьку для перешкод законній політичній діяльності. Про розпочату кампанію цькування неурядових організацій, особливо фінансованих з-за кордону, які буцімто підірвали законний порядок у Грузії і тепер намагаються підірвати його в Україні.

Джон Гербст: «Для тих, хто вважає, що використання репресивних адміністративних заходів – це «українська норма», діяльність неурядових організацій, звичайно, може виглядати шкідливою. Але ті, хто підтримує демократію, незалежно від їх партійних симпатій, мають вітати діяльність громадських організацій. Вони відіграють важливу роль у забезпеченні того, щоб керівників країни обирав український народ, а не впливові можновладці».

Пан посол назвав нісенітницею твердження про те, нібито американський уряд віддає перевагу опозиційним партіям. Як він сказав, «якщо подивитися на голосування у Верховній Раді з таких важливих для нас питань, як відправка українських військ до Іраку та Ліберії, то очевидно, що опозиція не вагається ставати на позиції, які суперечать нашим інтересам».

«Ми не маємо права і не хочемо брати участь у вирішенні, хто виграє вибори. Але ми разом з українським народом зацікавлені у дійсно чесному і по-справжньому демократичному виборчому процесі», підкреслив посол.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG