Спеціальні потреби

За останній рік становище етнічних українців у Росії не стало кращим, кажуть експерти. - 2003-12-23


Правозахисні організації вважають, що за останній рік становище етнічних українців у Росії не стало кращим. Вони переконані, що російське керівництво проводить політику асиміляції національних меншин. Всесвітня координаційна рада закликає українсьий уряд звернути увагу на проблеми діаспори. Правозахисники повідомляють про тиск російської влади на парафії Київського патріархату.

Голова Української всесвітньої координаційної ради Михайло Горинь нещодавно повернувся з Владивостока і Камчатки, де знайомився із життям місцевих українців. Колишній політв’язень тепер захищає права національних меншин. Вже другий рік він їздить до Російської Федерації в місця компактного проживання етнічних українців. Горинь переконаний, що за останній рік їх становище в Росії не стало кращим.

Під час поїздок члени делегації не побачили жодного україномовного видання, яке б виходило регулярно. Немає в Росії жодної державної школи з українською мовою навчання і діє лише одна українська бібліотека.

«Процес асиміляції українців триває. Російська Федерація не забезпечує адекватного розвитку своїх громадян українського походження» – переконаний Горинь. Він звертає увагу на результати останнього перепису населення в Росії. Згідно його попередніх результатів, кількість етнічних українців в РФ з часу попереднього перепису 1989 року скоротилася майже на півтора мільйона. В 2002 українцями себе назвали 2,9 млн громадян Росії.

Голова парламентського комітету з прав людини, національних меншин та міжетнічних стосунків Генадій Удовенко вважає, що Україна повністю забезпечує національно-культурнихй розвиткок етнічних росіян. А тому має всі підстави вимагати цього від уряду Путіна.

Генадій Удовенко: «Є договір про дружбу, співробітництво і партнерство із Російською Федерацією і там чітко зазначено, що обидві держави будуть приділяти увагу діяльності меншин. Російської в Україні та української в Росії. І треба виконувати положення цього договору. В Україні досить потужна законодавча база щодо забезпечення прав національних меншин, якої немає сьогодні в Росії. У них багато законів про права росіян, які живуть за кордоном. А щодо національних меншин немає».

Михайло Горинь вважає, що український уряд має не тільки вимагати від Росії дотримання прав етнічних українців, а й сам допомагати створеним ними громадським організаціям.

Михайло Горинь: «Росія фінансує російську діаспору в Україні. Україна не підтримує української діаспори в Росії. З цим треба закінчувати, бо це наші громадські посольства. Дуже важливим є аби наш уряд це усвідомив і зробив все щоб українські громади функціонували і відчували підтримку українського уряду. Без цього їм буде дуже тяжко».

На думку Гориня, в першу чергу співвітчизникам у Росії треба допомогти створити українські бібліотеки та мас-медіа. Правозахисники також лобіювали прийняття Верховною Радою закону про особливий статус закордонних українців, який би посилив зв’язки діаспори із історичною Батьківщиною. Парламент вже ухвалив цей закон. Хоча, за словами Генадія Удовенка, не всі побажання закордонних українців були враховані.

Генадій Удовенко: «На мене представники діаспори досить сильно тиснули, щоб подвійне громадянство було введено. Але це протирічить нашій конституції, нашій філософії та менталітету. В «Законі про закордонного українця», який ми прийняли, там багато конкретних заходів, як послаблення візового режиму, надання дітям українців діаспори вчитися у навчальних закладах».

Однак, за даними Удовенка, президент ветував ухвалений депутатами закон «Про правовий статус закордонних українців». Парламентарі очікують на зауваження Леоніда Кучми і прогнозують, що до його повторного розгляду повернуться не скоро. Адже попереду боротьба за президентське крісло».

Тим часом Михайло Горинь у понеділок отримав листа від Митрополита Московсько-Богородського Української православної церкви Адріана. Той повідомляє, що російська влада почала новий наступ на парафії УПЦ. Адріан твердить, що у його громади погрожують відібрати будівлю Свято-Троїцького храму в місті Ногінськ Московської області лише через те, що вона належить Київському Патріархату.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG