Спеціальні потреби

Київ. 13.10.03 Україна та Сполучені Штати Америки створять міжурядову групу з питань використання нафтопроводу Одеса-Броди. - 2003-10-13


Україна та Сполучені Штати Америки домовилися про створення спільної міжурядової групи з питань використання нафтопроводу Одеса-Броди. Таке рішення на переговорах у Вашингтоні прийняли міністр енергетики США Спенсер Абрем і прем'єр-міністр України Віктор Янукович. Американський міністр пообіцяв, що уряд Сполучених Штатів сприятиме заповненню труби каспійською нафтою. Про це в інтерв'ю інформаційній агенції УНІАН повідомив уповноважений зі створення Євроазійського нафтотранспортного коридору Олександр Тодійчук. Його призначено керівником групи з української сторони.

Робоча група має об'єднати зусилля приватних нафтовидобувних компаній для найшвидшого наповнення нафтопроводу "Одеса-Броди" каспійською нафтою для її транспортування до Європи. За словами Тодійчука, це може статися ще до початку наступного року. Він каже, що перший контракт на купівлю нафти з трубопроводу Україна може укласти вже в жовтні.

Поки що збудований два роки тому нафтопровід, який мав стати першою чергою Євразійського нафтотранспортного коридору "Одеса-Броди-Гданськ", знаходиться в законсервованому стані. За його використання змагається також російсько-британська компанія ТНК-БіПі. Вона лобіює використання труби у зворотному, так званому „реверсному” напрямку – із Бродів до Одеси. Керівництво компанії запропонувало "Уктранснафті" заповнити нафтопровід російською технологічною нафтою марки „уралс”, якщо уряд України згодиться на реверс.

Наглядова рада "Укртранснафти" третього жовтня підтримала підписання контракту з ТНК-Бі-Пі, проте це рішення має бути узгоджене з Кабміном і адміністрацією Президента.

Прихильники європейського напряму українського нафтопроводу заявили, що якщо Україна прийме пропозицію ТНК-Бі-Пі, вона не зможе транспортувати каспійську нафту в Європу. Олександр Тодійчук вважає, що ТНК-ВР навмисно лобіює наповнення російською нафтою трубопроводу "Одеса-Броди", щоб не допустити його прямого використання.

Президент України доручив Кабінету міністрів визначити напрям та умови експлуатації трубопроводу "Одеса-Броди" на конкурсній основі. Він переконаний, що переможцем буде визнаний проект, який економічно і стратегічно вигідніший для України. Уряд має до 15 січня наступного року підготувати техніко-економічне обґрунтування усіх запропонованих варіантів роботи нафтопроводу.

Пряме використання трубопроводу підтримує Європейський Союз і Сполучені Штати. Вони вважають, що нафтопровід „Одеса-Броди” дозволить диверсифікувати джерела постачання нафти в Європу.

РУСЛАН ДЕЙНИЧЕНКО.

XS
SM
MD
LG