Спеціальні потреби

Змови на ринку зерна не було - Антимонопольний комітет - 2003-08-28


Антимонопольний комітет України дослідив кризу на продовольчих ринках, яка склалася влітку цього року. І не знайшов на зерновому ринку ні масових монопольних змов, ні самого монополізму.

За висновками Антимонопольного комітету, головною рушійною силою стрибка цін у червні-липні цього року стало очікування поганого врожаю. І песимістичні настрої в суспільстві, яке пам’ятає часи радянських тотальних дефіцитів. Це зіграло свою роль у нагнітанні ажіотажу, неуявного десь у Франції або Чехії: ні французові, ні чеху не спаде на думку в рік поганого врожаю іти купувати мішок крупи. Що ж до змови монополістів-зернотрейдерів з метою підняття цін, то таких змовників на ринку України Антимонопольний комітет не виявив:

«Версія про масовий чи системний характер антиконкурентних зловживань фактичного підтвердження не знайшла», -- каже голова Антимонопольного комітету Олексій Костусєв. Не без того, каже він, що деякі підприємці спробували скористатися моментом і нажитись на ажіотажному попиті. Але таких виявлено всього 2-3 відсотки, і суттєво вплинути на ситуацію вони не могли.

На запитання – чи монополізований ринок зерна в Україні? – Антимонопольний комітет відповідає негативно.

На ринку діє більш ніж півтори тисячі зернотрейдерів – про монополізацію ж можна говорити лише тоді, коли третина ринку сконцентрована в одних руках. Серед тих півтисячі зернотрейдерів, які продавали зерно за кордон, сукупна частка п’яти найбільших також не перевищує третини. Якщо відсутні монополісти – немає й монопольних зловживань. Дещо інша ситуація на ринку хліба та борошна, де деякі регіональні ринки частково монополізовані. Однак дослідження Антимонопольного комітету показали відсутність прямого зв’язку між стрибком цін і наявністю на ринках хліба монополістів. Скажімо, в Дніпропетровській області хлібних монопольних утворень нема, а ціни на хліб підскочили на 12 відсотків, а в місті Києві, де ринок хліба найбільш монополізований, ціни практично не піднялися.

Не знайшовши ні прямого зв’язку між діяльністю на продовольчих ринках монополістів і стрибком цін, ні масових антиконкурентних змов, Антимонопольний комітет повідомляє водночас, що ним припинено необґрунтоване підвищення цін на хліб у п’яти областях, і ще в десяти відкрито справи про зловживання монопольним становищем на ринку та про антиконкурентні узгоджені дії.

Заходи, вжиті Урядом для подолання кризи, Антимонопольний комітет вважає правильними й адекватними. За словами голови Комітету, альтернативи їм не було. Водночас він порівнює ці адміністративні заходи з хірургічним втручанням, допустимим тільки у надзвичайних ситуаціях:

«Ми, звичайно ж, розуміємо, що адміністративне регулювання має тимчасовий характер і ні в якому разі не може замінити ринкові механізми», -- каже Олексій Костусєв. Про недостатню розвиненість яких в Україні й свідчить, за його словами, продовольча криза цього літа.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG