Спеціальні потреби

25.05.03  -  ООН та Ірак; ЦРУ про довоєнну ситуацію в Іраку; Буш та Близький Схід; Північно-корейський ядерний шантаж; Потьомкінське село в Санкт-Петербурзі; Українська панорама. - 2003-05-25


ООН та Ірак. Нарешті, здається, тій організації та США вдалося знайти якусь компромісну форму її присутності в Іраку, пише редакційна Нью Йорк таймс. США розпочали війну без підтримки ООН, нагадує часопис. Після її завершення ООН була поставлена перед фактом окупації країни військами коаліції. Це не подобається більшості Ради Безпеки, але, скріпивши серце, вони погодилися на запропоновані США умови, щоб не залишитися осторонь процесу відбудови Іраку. ООН матиме спеціального представника, наглядатиме за гуманітарними проблемами та реформою судочинства. Повернуться туди і інспектори із зброї. Редакційна, говорячи про ці заходи, оцінює їх як скромні, але помітні зусилля ООН діяти пліч-о-пліч з військами коаліції. На думку Нью йорк таймс, ООН необхідно створити експертну комісію для збору даних про порушення прав людини і передати їх на розгляд трибуналу під егідою ООН.

Між тим, інша стаття Нью йорк таймс, виходячи з інформації, отриманної від офіцерів Це-еР-У, пише про початок розслідування розвід-агентством США питання про наявність в Іраку зброї масового ураження і зв’язків з аль-Кайдою до початку воєнних дій. Відомо, що ці два припущення були головними підставами для початку війни. Якщо в Іраку не буде знайдено зброї масового ураження, або конкретнних зв’язків з аль-Кайдою, то це може кардинально змінити всю довоєнну картину, давши привід опонентам Вашингтону закинути йому, що він вигадав ці підстави, або розпочав війну з суто політичних міркувань. До речі, деякі аналітики Це-еР-У, які скаржилися на вимоги адміністрації надавати їм бажані для Білого Дому звіти про наявність в Іраку неконвенційної зброї, виступили з ініціативою нинишнього рзслідування. Ясно, підсумовує Нью йорк таймс, що Це-еР-У, Пентагон, та інші агентства, до війни майже нічого не знали про статус іракських воєнних програм і зв’язків з терористами.

І це не єдина проблема для зовнішньополітичної програми БУШа, пише редакційна Вашингтон пост. Білий Дім обіцяв після Іраку максимально сконцентруватися на розв’язанні близькосхідного гордіїв вузла в рамках, так званої, «дорожньої карти.» Але п’ять демонстративних самогубних терактів в Ізраїлі показали, що Гамас та інші контрольовані АРАФАТОМ угруповання, а не уряд Магомета Аббаса , мають реальні важелі впливу на ситуацію. Вашингтон пост радить Білому Дому вжити свій вплив, щоб спонукати Аббаса та Шарона до дій, зокрема, припинити атаки Гамаса, і розбудову ізраїльських поселень. Нагальним газета уважає надіслання до регіону спецпосланника США, щоб той на місці наглядав за контактами обох сторін.

Директор Агенства ООН з атомної енергії--МАГАТЕ, Магомет Ель Барадей, закликає зі сторінок Вол стріт джорнел не піддаватися на «ядерний шантаж» з боку Північної Кореї. Вийшовши минулого року в односторонньому порядку з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Пхеньян, пише БАРАДЕЙ, розраховує вжити свою ймовірну ядерну карту для надання собі статусу регіональної потуги, та для вимог різних видів допомоги від світу. Така позиція вкрай небезпечна, пише Вол стріт джорнел, бо, в разі її прийняття, може перетворити людство у заложників політичного азарту потенційних ядерних гравців, і остаточно підірвати майбутнє режиму контролю за нерозповсюдженням атомної зброї.

В міжчасі, США запроваджують жорсткішу біометричну систему контролю за візовими відвідинами країни, пише інтернетівський тижневик Федерал комп’ютер. Починаючи з наступного січня, у відвідувачів з візами братимуть відбитки пальців і фотографії. Для цього міністерству внутрішньої безпеки виділено чотириста мільйонів доларів. Процедура заторкне приблизно двадцять три мільйони відвідувачів. Вона не стосуватиметься прибульців з країн, з якими США мають безвізовий режим, та володарів «зелених карток.»

Санкт-Петербург готується величаво святкувати свій трьохсотлітній ювілей, пише Крісчен саєнс монітор, але мешканці скаржаться, що майже півтора мійльярда доларів, призначених Кремлем на урочистості, були витрачені на створення потьомкінського села на Неві. Відповідно до цієї старовинної російської традиції, все звелося до підмальовування фасадів, реставрації найбільш запущених пам’ятників, що, звісно, не може вирішити кардинальної проблеми, а саме: катастрофічного стану всієї інфраструктури міста. Мешканці певні, що після урочистостей Санкт-Птербург і його неоціненні пам’ятники будуть розвалюватися так, як і до ювілейних торжеств, пише Крісчен саєнс монітор.

Українська панорама. Київ пост пише, що на дванадцятому році незалежності Україна все ще не має дійсно незалежної судової системи. Не подоланим залишається радянський стереотип, що суди мусять підтримувати владу, а не бути окремою її гілкою, покликаною захищати громадянські свободи та тлумачити закони. Газета згадує в цьому зв’язку справу колишнього заступника Голови нацбанку Володимира Бондаря. Йому дали п’ять років ув’язнення за злочини, які не уважалися такими в момент їх здійснення. Багато оглядачів уважають його справу політичною, пише Пост, оскільки начальником Бондаря був Віктор Ющенко.

Відео - найголовніше

США: Дайджест головних подій тижня. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
XS
SM
MD
LG