Спеціальні потреби

Актуально

11.05.03  -  Хто відповідає за американську зовнішню політику? Погляд Америки на єдину Європу; Спадщина історії у повоєнній відбудові Іраку; Ідеї Сахарова не працюють в Росії; Українська панорама. - 2003-05-12

«Бійка триває»--під таким заголовком британська Файненшл таймс намагається з’ясувати, хто керує американською зовнішньою політикою. Тривала ворожнеча між держдепом та Пентагоном, у якій Білий дім посередничав лише час від часу, активізувалася після падіння Багдаду. Результат---суміш плутанини і паралічу. Приклади: на тлі зростаючого занепокоєння щодо ефективності зусиль з відбудови Іраку, стало відомо про призначення нового голови цивільної адміністрації, відставного дипломата Пола Бремера. Але чи буде він командувати відставним генералом Джеєм Гарнером? Міністр оборони Дональд Рамсфельд поки що заперечує це, і питання залишається відкритим.

Північна Корея: після провалу пекінських переговорів минулого місяця Пентагон натякає на можливість застосування сили, а держдеп все ще виступає за дипломатичний шлях полагодження кризи. І так у всьому--по всіх проблемах, від стосунків з Європою до боротьби зі СНІДом в Африці---в адміністрації відсутня єдина позиція, пише Файненшл таймс, відзначаючи, що розбіжність позицій найвпливовіших людей на планеті залишає її також у стані невизначеності щодо планів США стосовно решти світу.

Інша стаття цього ж часопису торкається поділеної американської візії єдиної Європи. З часів президента Айзенгавера уважалося, що в інтересах США мати в Європі немовби власне дзеркальне відображення--Сполучені Штати Європи. Інтуїтивно уважалося, що єдина Європа підтримуватиме все, що Вашингтон робитиме у світі. Цього не трапилося в Іраку, пише Таймс. Європа, об’єднана під традиційним франко-німецьким лідерством, виявилася катастрофою для воєнних та політичних планів США. Міністр оборони Рамсфельд заговорив про «стару і нову Європу.» До одного з представників останньої, за класифікацією Рамсфельда, --Польщі, --звернула свій погляд адміністрація, віддавши Варшаві третину Іраку. Поки що ця нова доктрина Білого Дому: «ціль визначає коаліцію» не припинила анти-американську риторику на континенті, зазначає Файненшл таймс.

Нью йорк таймс друкує статтю про корисність досвіду країн, які переходили від диктатури до демократії--Східної Німеччини, Іспанії, Ефіопії--для Іраку. Проблема там наразі стоїть так: як запобігти приходу до влади старих номенклатурщиків, тих, хто підтримували Гуссейна? Таймс посилається на забастовки лікарів та медсестер у Багдаді, викликаних призначенням міністром охорони здоров’я колишнього номенклатурщика гусейнівської партії арабського соціалістичного відродження. Щоб цього не сталося, газета пропонує таке: створити міжнародний трибунал на кшталт нюренберзького для процесу над діячами режиму Гуссейна; включити до його складу курдів та арабів-шиїтів і суннітів; проводити процеси в Іраку, де легко викликати свідків; та віддати цей суд під егіду ООН. Це не ідеальна схема, уважає Таймс, але краще це, аніж нічого.

Ідеї академіка Андрія Сахарова не працюють в сучасній Росії, пише Фред Вейр на сторінках Крісчен саєнс монітор. Творець радянської термоядерної зброї, Андрій Сахаров за часів Брежнєва та Горбачова був символом правозахисного руху в СРСР. Його послідовники, та колишні радянські дисиденти наразі скаржаться на розгул корупції, повсюдний прихід до влади, включно з Кремлем, колишніх офіцерів КДБ, посилення авторитаризму на всіх щаблях держави та у повсякденному житті. Вдова Сахарова, Олена Боннер, яка була змушена виїхати у добровільну еміграцію до США, різко критикує плани лужковської адміністрації збудувати помпезний пам’ятник її чоловіку у Москві. Тим самим, пише Крисчен саєнс монітор, нова влада, фактично вихолостивши ідеї Сахарова, намагається прикрити його ім’ям триваюче придушення свободи слова та криваву бійню в Чечні. Проти цього обов’язково б виступив сам академік, якби був живий. Між тим, незважаючи на протести Боннер, пам’ятник Сахарову відкрили-таки в Санкт-Петербурзі. А мерія Москви під проводом Лужкова, який нещодавно пропонував відновити пам’ятник батьку ВЧК-КДБ, Дзержинському, заявила, що будуватиме меморіал Сахарову вартістю у шістсот тисяч доларів, пише Крісчен саєнс монітор.

Всі новини дня

Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео

«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

МЗС Словаччини звинувачує Росію у втручанні у вибори

Президент Словаччини Зузана Чапутова на зустрічі з головою партії Smer-SD Робертом Фіцо, щоб передати йому політичний мандат на початок переговорів щодо формування нового уряду країни, 2 жовтня 2023 року. (Фото: VLADIMIR SIMICEK / AFP)
За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється.
Карін Жан-П'єр

МЗС Словаччини звинуватило Росію у втручанні у вибори, відповідну заяву відомство оприлюднило у понеділок, 2 жовтня, після того, як партія Smer-SD здобула перемогу на парламентських виборах в країні. Лідер цієї партії Роберт Фіцо, якого критики вважають проросійськи налаштованим, був запрошений сформувати уряд.

МЗС Словаччини заявило про втручання у вибори, реагуючи на коментарі голови російської служби зовнішньої розвідки Сергія Наришкіна. Ще до виборів Наришкін заявив про те, що центристська партія “Прогресивна Словаччина” є “довіреними особами США”.

“Прогресивна Словаччина” підтримує Україну, і на виборах прийшла другою, отримавши 18% голосів, тоді як Smer-SD посіла першість, її підтримали 23% виборців.

“Ми вважаємо таку навмисно поширену дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці”, – йдеться у заяві МЗС Словаччини, яку цитує мережа AFP.

МЗС Словаччини також викликало співробітника російського посольства і зажадало від Росії “припинити дезінформаційну діяльність, спрямовану проти Словаччини”.

Москва відкинула звинувачення словацького уряду, заявивши, що “ми не втручаємося у внутрішні справи інших країн і не беремо участь у зміні режиму”.

Коментуючи вибори у Словаччині, американські посадовці заявили, що продовжать працювати з партнерами по НАТО задля забезпечення тривалої підтримки для України, яка протистоїть російській агресії.

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр також зауважила, що США створили коаліцію з понад 50 країн, куди входить і Словаччина, для допомоги Україні, а також згуртували понад 140 країн в ООН, щоб засудити вторгнення Росії в Україну.

“За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється. Він помиляється. І тому незабаром ми оголосимо ще один пакет допомоги для України, щоб засвідчити нашу постійну підтримку хороброго народу України”, - додала Жан-П’єр.

Своєю чергою, речник Державного департаменту США Метью Міллер зазначив, що США ознайомлені з повідомленнями про російське втручання у вибори у Словаччині.

“Ми тісно спілкуємося з нашими словацькими колегами щодо [повідомлень про втручання]. Загалом щодо виборів, я скажу, що Словаччина, звичайно, є ключовим союзником НАТО, партнером і другом Сполучених Штатів. Ми продовжуватимемо співпрацювати з урядом, обраним словацьким народом, для просування наших спільних цілей і взаємних інтересів. І, як я вже говорив про низку країн на цій трибуні, Сполучені Штати не приймають жодної сторони в іноземних виборах. Єдиний наш інтерес – у вільному та чесному виборчому процесі”, - заявив Міллер.

На виборах у Словаччині партія Роберта Фіцо отримала 42 місця зі 150 у парламенті. Тепер вона шукатиме партнерів для створення урядової коаліції. Потенційним партнером Smer-SD може виступити партія Hlas-SD, яка отримала 27 місць, як повідомляє AFP. Hlas-SD виникла у 2020 році, відколовшись від Smer-SD.

Третім членом коаліції може стати націоналістична проросійська Словацька національна партія, яка набрала 5,6% голосів, зазначає британське видання The Guardian. В такому складі коаліція може мати 79 місць у 150-місному парламенті.

Більше

XS
SM
MD
LG