Спеціальні потреби

Комітет захисту журналістів - базована у Нью-Йорку неурядова організація, метою якої є захист свободи преси у всьому світі,- щойно оприлюднив свій звіт про стан свободи слова у різних країнах за минулий рік. - 2003-04-04


У дві тисячі другому році, говориться у звіті, стосунки президента Кучми зі Сполученими Штатами впали до найнижчого рівня. Причиною цього стали підозріння у продажі радарів «Кольчуга» до Іраку. А в самій Україні президентство Кучми було затьмарене рішенням суду про порушення проти нього кримінальної справи (пізніше закритої), за підозрінням у причетності до вбивства Георгія Гонгадзе. Відчуваючись у все більшій ізоляції, зазначається у звіті, Кучма розпочав наступ на пресу.

Готуючись до березневих парламентських виборів, уряд вдавався до грубих порушень свободи преси та цензури ЗМІ. Кучма, підкреслено у документі Комітету захисту журналістів, відмовляв своїм політичним опонентам у доступі до мас-медія. Впливові державні і приватні інформаційні канали, які підтримували президента, перетворились на його рупори. Адміністрація президента почала розсилати темники до редакцій ЗМІ з вказівками, як і що висвітлювати в них.

За цих умов, констатує звіт Комітету захисту журналістів, Інтернет став надзвичайно популярним джерелом інформації. У зв’язку з цим урядовці продовжували закликати до цензурування критики на веб-сторінках інтернет-видань. Але наразі в Україні нема законодавчого регулювання останніх, яке існує щодо друкованих ЗМІ. Тому Інтернет залишається значно менш уразливим до урядової цензури, підкреслено у звіті.

А взагалі Україна лишалася небезпечним місцем для преси у минулому році, говориться там. Ті журналісти, хто наважувався висвітлювати теми корупції, оргзлочинності, тощо, часто-густо ставали об’єктом переслідування. Наприклад, в кінці січня нападник вихлюпнув кислоту в обличчя редактора газети «Бердянск Деловой», пошкодивши її очі та шкіру. Причина---публікації на вказані вище теми.

Вбивство Ігоря Александрова у дві тисячі першому році залишалося в центрі уваги, особливо після того, як звільнений за відсутністю складу злочину підозрюваний вбивця журналіста, Юрій Вердюк, помер від інфаркту через два місяці, за кілька днів до рішення Верховного суду про нове слідство у цій справі. Генпрокурор Світослав Піскун оголосив, що власті вже мають фото замовника вбивства, але не надав додаткової інформації.

У документі відзначено, що загальмована справа про вбивство Георгія Гонгадзе, стала поволі рухатися після того, як Піскун став Генпрокурором у липні. Таращанський суддя та слідчий були арештовані за підтасовку доказів та зловживання владою. У справі Гонгадзе призначена нова слідча бригада.

У жовтні загинув ще один український журналіст---Михайло Коломієць, директор інформагентства Українські новини. Його тіло знайшли повішеним у білоруському лісі. Генпрокуратура відпрацьовує версію, що його змусили вчинити самогубство.

Під тиском обвинувачень у порушенні урядом свободи преси, український парламент четвертого грудня провів слухання на тему «Суспільство, ЗМІ, Влада: свобода слова та цензура в Україні.» Журналісти свідчили про існування цензури, критикували темники, та утворили Київську незалежну спілку журналістів. Наразі близько п’ятисот працівників преси підписали Маніфест українських журналістів, у якому визнається існування політичної цензури.

XS
SM
MD
LG