Спеціальні потреби

10.01.03  -  Корейська ядерна криза поглиблюється; Ірак: балансування на грані дипломатії і війни; Туреччина готується до можливої війни в регіоні; Відлуння подій одинадцятого вересня в арабському світі. - 2003-01-13


Рішення Північної Кореї вийти з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї коментує Деніс Росс на сторінках газети Вашингтон пост. На думку оглядача, адміністрація Буша мусить брати до уваги, що Пхеньян за пів-року може виробляти і збувати ядерну зброю будь-кому, хто заплатить. Фактор часу наразі є визначальним, уважає він, підкреслюючи, що політика ізоляції і стримування не мусить знімати з порядку денного використання сили тоді, коли дипломатичні зусилля, зокрема, Росії, переконати Пхеньян відмовитися від свого рішення, проваляться.

Про реакцію на рішення Пхеньяну вийти з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї і одночасно розпочати переговори з Вашингтоном інформує агентство Асошіейтед прес. США не здивував такий поворот подій. Вашингтон наполягає на цілковитій відмові від ядерних програм Пхеньяну. Сеул називає це рішення ситуацією «життя і смерті.» Китай, найближчий союзник Пхеньяну, висловив незадоволення виходом з Договору і закликав до переговорів. МАГАТЕ також наполягає на перегляді цього рішення і на переговорах, не згадуючи наразі про передачу питання на розгляд Ради Безпеки ООН, яка може накласти на Північну Корею додаткові економічні санкції. Великобританія, Німеччина, Австралія, Японія, Філіппіни та Росія висловили глибоке занепокоєння з приводу цього рішення, повідомляє Асошіейтед прес.

Редакційна англомовної газети Араб ворлд--Арабський світ,- що виходить в Саудівській Аравії, запитує, чому Вашінґтон проводить політику подвійних стандартів щодо Північної Кореї і Іраку. Обидві держави обвинувачуються Вашингтоном у вірогідному посіданні зброї масового ураження, але воювати він готується лише з Іраком, пише Араб ворлд. Газета висловлює занепокоєння, що, спостерігаючи за нерівнозначністю політики Білого Дому щодо Північної Кореї та Іраку, ще більше країн можуть вступити на шлях розбудови арсеналів зброї масового ураження.

Рішення Пхеньяну--це виклик п’яти ядерним державам-постійним членам Ради Безпеки ООН, пише Джім Гоґленд у газеті Вашингтон Пост. По суті---це загроза нестабільному ядерному балансу у світі, системі договорів, національних політик, та санкцій, які протягом понад тридцяти років намагались стримувати поширення ядерних технологій. Гоґленд уважає, що «Велика п’ятірка» мусить відмовитися від збанкрутілої стратегії нерозповсюдження і переходити до конкретних спільних дій щодо наслідків розповсюдження ядерної зброї. Одним з кроків на цьому шляху, на думку Гоґленда, має бути резолюція Ради Безпеки ООН з вимогою до Пхеньяну відновити співпрацю з інспекторами в обмін на економічну допомогу, або мати справу з міжнародними санкціями, включно із ембарго на торгівлю зброєю - головним джерелом твердої валюти для Кім Чен Іра, пише Вашингтон пост.

Торкаючись іншої гарячої точки - Іраку - редакційна Нью йорк таймс відзначає, що заява інспекторів із зброї про відсутність наразі «ГАРЯЧИХ СЛІДІВ» РОЗРОБКИ ЗБРОЇ МАСОВОГО УРАЖЕННЯ ВИСУВАЄ ДОДАТКОВІ ВИМОГИ ДО вАШИНГТОНУ ОПРИЛЮДНИТИ ДАНІ щодо стану біологічних, хімічних, та ядерних програм Іраку. Двадцять сьомого січня інспектори мають оприлюднити в ООН загальний звіт. Якщо Вашингтон бажає переконати світ і американців у тому, що Багдад змарнував шанс вийти з кризи мирним шляхом , йому слід надати переконливі докази на користь своєї позиції, уважає Нью йорк таймс.

А як на можливу війну з Іраком дивляться у Туреччині--запитує Айлин Прушер з газети Крісчен саєнс монітор? Турки уважають, що війна підірве економіку в прикордонних з Іраком районах, туризм до їхньої країни, викличе заворушення курдів. Загалом сума збитків може сягнути майже тридцяти мільярдів доларів, пише Прушер. Понад вісімдесяти відсотків турків, згідно з нещодавнім опитуванням, не бажають, щоб Сполучен Штати використовували турецькі бази у війні з Іраком. Але Туреччина--член НАТО і союзник США на Близькому Сході, відзначає оглядачка. За цих умов Анкара бажає дочекатися другої резолюції ООН з Іраку після доповіді Ганса Блікса двадцять сьомого січня. У будь-якому випадку, зазначає Крісчен саєнс монітор, парламент Туреччини мусить схвалити перебування іноземних військ на своїй території.

Трагедія одинадцятого вересня мала наслідки не лише для Америки і її населення, пише Томас Фрідман у газеті Балтимор Сан, але й в арабському світі. Акт насилля, заподіяний дев’ятнадцятьма арабами в ім’я, як вони писали, їхньої віри, поставив під сумнів релігійні тексти, політичні системи, навіть шкільні підручники. Після одинадцятого вересня арабсько-мусульманський світ пройшов через три стадії: шок, заперечення, і самоаналіз, пише Сан. В результаті цієї розумової праці політичний радник президента Мубарака, Осама аль-Баз, застерігає єгиптян на сторінках газети Аль Ахрам проти анти-семітизму, заговору євреїв, та заперечення Голокосту. Чи призведе самоаналіз до реальних економічних і політичних реформ в регіоні, які б не загрожували лідерам втратою влади, запитує Фрідман, уважаючи, що дилема «реформи--влада» буде в центрі політичної драми арабського світу на найближче десятиліття.

XS
SM
MD
LG