Спеціальні потреби

18.09.02  -  Емоційний вплив тератак одинадцятого вересня; Макдоналдс міняє свою оливу; Боротьба з ожирінням у США. - 2002-09-18


Навіть після року з дня тератак на США, як свідчать дані психологічних досліджень, американці ще не повернулися до норми, все ще страждаючи від стресів та страхів, які минають, але повільно. МАЙКЛ ТРА́УҐОТ, професор-політолог з університету штату Мічіган, після терактів одинадцятого вересня провів три національних соціологічних опитування. Він виявив, що сорок процентів з нещодавно опитаних почуваються у меншій безпеці, ніж рік тому. Половина заявила про порушення сну. Ще така ж кількість повідомила про проблеми з розумовою концентрацією, а чверть з опитаних відчувають депресію і страх. Але ці покажчики знизилися за останні пів-року, і, на думку професора Трауґота, це свідчить про одне:

...Americans have been able...

...що американці змогли більш-менш повернутися до норми, хоча серед них є група, одужання якої загальмоване.

Журнал Американської медичної асоціації, де опубліковані дані цього дослідження, повідомляє також про працю спеціалістів з Каліфонії, які провели також три опитування, і виявили, що доля американців поза Нью-Йорком, які повідомили про симптоми стресу у березні, становила шість процентів, тоді коли у листопаді ця цифра дорівнювала сімнадцяти відсоткам. Чи веде це до органічних уражень психіки? На думку психіатрів, йдеться, скоріше, про нормальну реакцію на анормальну психічну травму---масштабну національну трагедію. Для подолання посттравматичного стресу у цьому, як і в багатьох інших аналогічних випадках, психіатри радять не кидати зусилля вийти з нього, не зачинятися у собі, а навпаки, активно намагатися побороти стрес, наприклад, беручи участь у благодійних заходах для допомоги постраждалим.

З інших новин медичного фронту--популярна компанія фаст-фуд МакДональдс оголосила нещодавно, що розпочне смажити картоплю у менш шкідливому для здоров’я маслі, яке зменшить вміст небезпечних для серця жирів у її картоплі-фрі, тих, які збільшують рівень так званого легкого холестерину, який відкладається на стінках кров’яних судин і може викликати інфаркт та інші неприємності. Дослідники уважають, що саме в рослинному маслі вміщуються ці жири, і вони знижують рівень корисного холестерину, з якого будуються оболонки клітин, і підвищують рівень шкідливого холестерину. Представники МакДоналдс говорять, що нове масло надійде у всі тринадцять тисяч ресторанів МакДоналдс США вже у лютому, а в Європі компанія вже кілька років вживає рослинне масло канола з низьким вмістом цих жирів. Однак, любителям французької картоплі слід пам’ятати, що навіть і в полегшеному, так би мовити, форматі, вона є значним джерелом зайвого жиру і калорій, і надмірне її споживання викличе ожиріння.

А зараз декілька слів про саме ожиріння: агентство Ройтерс повідомляє, що тривалість життя американців, незважаючи на поширене серед них ожиріння та фізичне лінивство, наразі є найбільшою в історії---сімдесят сім років, причому для жінок ця цифра становила вісімдесят, а для чоловіків--сімдесят чотири роки. Тривалість життя суттєво збільшилася у другій половині минулого століття, повідомляє Ройтерс. Зменшилася дитяча смертність, менш ризикують вмерти від нещасних випадків, раку, інсульту або інфаркту люди у віковій категорії від двадцяти п’яти до шістдесяти чотирьох років. Значно збільшилося число американців, які можуть розраховувати жити активним життям і після шістдесяти п’яти--офіційного пенсійного віку. І це при тому, що шістдесят один відсоток американців має зайву вагу, а двадцять сім---хворі на ожиріння. Втім, це видно кожному, хто приїздить у США---на фоні товстунів по вулицях бігають ті, які не хочуть стати такими.

Їх у цьому підтримують нові рекомендації Національного інституту медицини, про що повідомляє газета Вашингтон пост. Суть їх така---не встановлювати для себе якоїсь заздалегідь визначеної кількості калорій на день (скажімо, дві тисячі дев’ятсот для чоловіків і дві двісті для жінок), а гнучко балансувати кількість спожитих калорій з кількістю витрачених. Ідеал--їхній баланс і нуль в результаті. Звісно, це ідеал. Але він осяжний, запевняє звіт Інституту. Для цього треба споживати більше клітковини і менше--цукру, особливо цукерок, солодких напоїв, печива, тістечок. Звіт дещо послаблює холод у відношенні до жирів, підкреслюючи лише шкоду концентрованих жирів, наприклад, у жирному м’ясі, смальці, жирних молочних продуктах. Вперше рекомедуються такі обсяги кліткови́ни: тридцять вісім грамів для чоловіків від п’ятдесяти і молодше, і двадцять п’ять--для жінок того ж віку. Для цього треба споживати більше фруктів і овочів, квасолі, зернового хліба, вівсяної крупи, коричневого рису. Але найголовніше----звіт рекомендує збільшити фізичну активність до години на день, розбивши її для зручності на сегменти. Головна ж ідея---жодний лікар не подбає краще про ваше здоров’я, ніж ви самі, і чим раніше усвідомити цю істину, тим краще для вас самих і вашої медичної страховки.

Відео - найголовніше

Спікер Майк Джонсон представив план допомоги Києву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00
XS
SM
MD
LG