Спеціальні потреби

06.09.02  -  Дипломатична прірва між США та їх союзниками гли́бшає; Панкі́йська ущелина - кубло́ терористів аль-Кайди - чи ні. Та Право України бути частиною  розширеного Є-еС. - 2002-09-07


З дискусій з іноземними дипломатами, експертами і журналістами, а також з розмов з представниками адміністрації у Вашингтоні можна зробити один висновок - що з часу терористичних атак на США рік тому значно поглибшала прірва між Сполученими Штатами і рештою світу. Таку думку висловлює ҐЛЕН КЕССЛЕР у газеті «Вашингтон пост». Причину цього іноземні представники вбачають у легковажному підході США до міжнародних договорів, у баченні усього через призму війни з тероризмом, а також через непослідовність дій і заяв американських посадових осіб. Європейські офіційні особи кажуть, що вони почувають себе відчуженими від американської політики, зокрема щодо Близького Сходу і захисту навколишнього середовища. КЕССЛЕР пише, що міністр закордонних справ Єгипту АХМЕД МАГЕР надав спеціальну назву відомому вислову президента БУША «ви або з нами, або проти нас», назвавши його «даллаським синдромом».

В Європі дали про себе чути голоси лівих сил, які твердять, що хоча атак з боку аль-Кайди не можна виправдати, то все ж, ці люди представляли інтереси палестинців, бідного населення третього світу і жертв американського імперіялізму. Перед лицем тероризму, європейські ліві сили змінили тему, підкреслюючи потребу скасування заборгованості третього світу і усунення негативних наслідків глобального порядку, основаного на вільній торгівлі. Проте, як підкреслює МАЙКЕЛ ІГНАТЬЄФФ, європейці, зокрема ліві сили, повинні усвідомити що їх цінності свободи майже ідентичні з американськими і що на їх сторожі стоїть Америка.

Темі боротьби з тероризмом приділена увага в статті ПІТЕРа БЕЙКЕРа в газеті «Вашингтон пост», який пише про ситуацію в Панкіській ущелині в Грузії. Панкіська ущелина, цей мальовничий, але вийнятий з-під контролю будь-якої законної влади закуток Кавказьких гір, розташований на кордоні з Чечнею,став. за словами газети, притулком для торговців наркотиків, викрадачів і - згідно з американською розвідкою - невеликих груп терористів аль-Кайди.

Під тиском Вашингтону і Москви грузинський уряд недавно надіслав туди тисячу військовослужбовців для встановлення свого контролю над тим районом. Однак, дотепер не було знайдено незаконних елементів. Навіть міністр закордонних справ Грузії КОБА НАРЧЕМАШВІЛІ, який оглянув ущелинну разом з групою журналістів, висловив думку, що екстремісти залишили це місце.Всупереч твердженню Вашингтону, що в ущелині знийшли притулок десятки іноземних терористів, на це не знайдено багатьох доказів.

Навіть президент Грузії ЕДУАРД ШЕВАРДНАДЗЕ, який участю у війні з тероризмом хоче зміцнити зв’язки із Сполученими Штатами, за всіма ознаками, скептично оцінює повідомлення про можливість перебування в Панкіській ущелині великої кількості бойовиків аль-Кайди: «Час покаже - сказав він на прес-конференції в столиці країни Тбілісі - чи вони там були, чи ні. Як я спочатку казав, я не виключаю, що вони є в Панкіській ущелині, але ми не маємо достовірних доказів».

Кореспондент газети «Вашингтонг пост» пише, що ШЕВАРДНАДЗЕ зробив усе можливе, щоб не знайти будь-якого ворожого бойовика чи невловимого міжнародного терориста. Він відстрочив розшукувальну операцію в ущелині до часу, коли чеченські бойовики залишили район для участі в боях у Чечні, врешті напередодні самої операції повідомив про час її проведення. Опісля він захищав своє рішення бажанням уникнути жертв, зокрема серед цивільного населення.

Проте, російські керівники, посилаючись на приклад війни в Афганістані, твердять, що ситуації в Пакіській ущелині не можна врегулювати без участі російських військ, натякаючи, що вони можуть ввести свої сили на територію Грузії.

Впливова британська газета ділових кіл «Файнаншел таймс» помістила листа-реакцію на статтю СТЕФАНА ВАҐСТИЛЯ «Україна дивиться на Захід». Автором листа є ЧАРЛЗ ТАННЮК представник консервативної групи законодавців Європейського парламенту, що займається питаннями закордонної політики. Автор листа різко не погоджується з ВАҐСТИЛЕМ щодо оцінки ситуації в Україні та її місця в Європі. Він, серед іншого, звертає увагу на те, що репутація України надзвичайно добра коли йдеться про права національних меншин. Україна співпрацює з Заходом у врегулюванні становища на Балканах, підтримує боротьбу з міжнародним тероризмом, придушує піратство у сфері інтелектуальної власності. Новий генеральний прокурор - продовжує ЧАРЛЗ ТАННОК - порушив справу корупції на високому рівні і виявив організаційні неполадки, які довели до недавньої катастрофи під час авія-шоу у Львові. Все-таки, підкреслює він, на саміті Україна-ЄеС у липні цього року міністр закордонних справ Великобританії ДЖЕК СТРО запропонував, так звану, «політику сусідніх держав», яка ставить Україну на рівні з Молдовою і зокрема Білоруссю, яку він вважає диктаторською країною. ТАННОК не погоджується з такою політикою Європейського Союзу, яка пропонує Україні лише партнерство і угоду про співробітництво, подібно як у відносинах з Казахстаном. Якщо Туреччині бути кандидаткою на членство в Є-еС, то, за твердженням ТАННОКА, Україна напевно заслугодує на місце в розширеній структурі союзу після дві тисячі четвертого року.

.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG