Спеціальні потреби

Ненaжери - 2002-03-04


ВСТУП: В ОДНІЙ ІЗ КНИЖОК УКРAЇНСЬКОГО ВИДAВНИЦТВA «AБAБA ГAЛAМAГA» Є ПЕРЕСПІВ AНГЛІЙСЬКОГО ДИТЯЧОГО ВІРШИКA, РОБІН-БОБІН-НЕНAЖЕРA, ЯКИЙ, СЕРЕД ІНШОГО: «ЛОНДОН З’ЇВ І ЛІВЕРПУЛЬ ВИПИВ РІЧКУ, БУЛЬ-БУЛЬ-БУЛЬ! ЗГAМAВ ТРИСТA КОРAБЛІВ ЩЕ Й КРИЧИТЬ, ЩО НЕДОЇВ»! A ЗНAЄТЕ, НИНІ Є НЕНAЖЕРA, ЯКИЙ ЗAГРОЖУЄ З’ЇСТИ НОВИЙ ОРЛЕAН, AМЕРИКAНСЬКЕ МІСТО, ЯКЕ СЛAВИТЬСЯ СВОЄЮ ПІКAНТНОЮ КУХНЕЮ. AЛЕ ЯК ІНФОРМУЄ СВЯТОСЛAВ НОВИЦЬКИЙ, ФОРМОЗЬКИЙ ЗЕМЛЯНИЙ ТЕРМІТ НЕ ЗAЦІКAВЛЕНИЙ КУЛІНAРІЄЮ НОВОГО ОРЛЕAНA, A СAМИМ ТAКИ МІСТОМ!

ТЕКСТ: НОВИЙ ОРЛЕАН В ЛУЇЗІАНІ – МІСТО НА ПІВДНІ США, ЗНАНЕ СВОЇМ ПІВДЕННИМ КОЛОРИТОМ ТА ІСТОРИЧНИМ ФРАНЦУЗЬКИМ КВАРТАЛОМ, ДЕ ЩО НЕ КРОК – ТО ВУЛИЧНИЙ МУЗИКА.

ІНТЕРШУМ: жінa грaє нa клaрінеті

ТА НОВИЙ ОРЛЕАН – ЦЕ ТАКОЖ МІСТО, ЩО ТЕРПИТЬ ОБЛОГУ.

Домовлaсник покaзує зaподіяну шкоду: “Оце вже геть попсовано”.

ІНТЕРШУМ: дерево тріскaє

ЦЕ РУЙНІВНА СИЛА ФОРМОЗАНСЬКОГО ТЕРМІТА. ВИХІДЕЦЬ З КИТАЮ, ТЕРМІТ ПОШИРИВСЯ В ЯПОНІЇ, ПІВДЕННІЙ АФРИЦІ, ҐУАМІ, ШРІ ЛАНЦІ, ГАВАЙЯХ ТА КОНТИНЕНТАЛЬНИХ ШТАТАХ. ГАДАЮТЬ, ЩО В НОВИЙ ОРЛЕАН ЙОГО ЗАВЕЗЛИ НА БОРТУ ВАНТАЖНИХ СУДЕН ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ. ЕНТОМОЛОГ ВЕСТ ОСБРИНК.

Доктор Весте Осбрінк: “Від нього більше шкоди, ніж від урагану, повені та пожежі, разом узятих”.

ЦЕ ОБХОДИТЬСЯ НОВОМУ ОРЛЕАНУ В 300 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ ЩОРОКУ – НА БОРОТЬБУ З ФОРМОЗАНСЬКИМ ТЕРМІТОМ І НА РЕМОНТ. ЕДҐАР БУРДЕС – З МІСЬКОЇ САНЕПІДСТАНЦІЇ.

Едґaр Бурдес: “В місті є лиш два типи будинків – де є терміти, і де будуть”.

ХАТА ЕДІТИ ГЕНРІ НИМИ АЖ КИШИТЬ.

Ідит Генрі: “То не було – і враз є. Вони були всюди на підлозі, всюди на мені, всюди – аж я вибігла з хати”.

І НА ТОЙ ЧАС – ШКОДУ ВЖЕ БУЛО ЗАВДАНО.

Інспектор: “Шмат дерева може бути добрим з виду, а зсередини геть усе виїдено.

Отож… Ласкаво просимо до формозанського терміта”.

РОКАМИ СТРАТЕГІЯ БОРОТЬБИ БУЛА ЗАХИСНОЮ. ЩОБ ВІДНАДИТИ ТЕРМІТІВ ВІД БУДИНКІВ, ВИКОРИСТОВУВАЛИ НЕПРОНИКНІ БАР”ЄРИ. АЛЕ ЦЕ ОЗНАЧАЛО, ЩО КОМАХИ ПРОСТО ЙШЛИ ДЕІНДЕ.

Весте Осбрінк: “Власне кажучи, від часів Другої світової популяція формозанських термітів росте, росте і росте”.

В ДЕВ”ЯНОСТО ВОСЬМОМУ ПОЧАЛАСЬ ОПЕРАЦІЯ “ФУЛ-СТОП” -- НОВА НАСТУПАЛЬНА СТРАТЕГІЯ ЗА ПІДТРИМКИ ДЕРЖАВИ ТА З ВИКОРИСТАННЯМ НОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ. ДОКТОР АЛАН ЛЕКС З МІНІСТЕРСТВА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА США.

Доктор Aлaн Лaкс: “І одна з тих речей, яку ми зробили, це зайняли наступальну позицію і атакували термітів, спробували винищувати їх і різко знизити популяцію”.

ІНТЕРШУМ: трубaч

НАЙБІЛЬШ ВИДИМА ЧАСТИНА ОПЕРАЦІЇ “ФУЛ-СТОП” ПРОХОДИТЬ В ІСТОРИЧНОМУ ФРАНЦУЗЬКОМУ КВАРТАЛІ. В АТАКУ ПІДНЯЛИСЯ ВСІ ВЛАСНИКИ БУДИНКІВ ПРОБНОЇ ЗОНИ [В 15 КВАРТАЛІВ], ВКЛЮЧНО З ТОММІ РЕДДІНҐОМ.

Томмі Реддінґ: “Вони прогризли всю хату по периметру, фундамент під сходами, простір під хатою, всюди, де тільки є контакт із землею”.

ПОНАД ДВІ ТИСЯЧІ ВІСІМСОТ ЛІТРІВ ТОКСИНУ ВПОРСКУЮТЬ У ФУНДАМЕНТ І ГРУНТ. ІДЕЯ ПОЛЯГАЄ В ТОМУ, ЩО ТЕРМІТИ, ПРОЙШОВШИ КРІЗЬ ОТРУТУ, РОЗНЕСУТЬ ЇЇ ПОТІМ ПО ВСІЙ КОЛОНІЇ, ДОПРАВЛЯТЬ ДО КОРОЛЕВИ.

Томмі Реддінґ: “Через кожні п”ятнадцять сантиметрів свердлять дірки…”

СРІБНІ ТА ЗОЛОТІ КРУЖАЛЬЦЯ, ЩО ВКРИЛИ ФРАНЦУЗЬКИЙ КВАРТАЛ - ЦЕ ПІДЗЕМНІ МОНІТОРИ ТА ПРИМАНКИ З ОТРУТОЮ.

Беверлі Вілтс: “А, ось одна з приманкою, і термітів тут теж нема”.

БЕВЕРЛІ ВІЛТЗ ПЕРЕВІРЯЄ ПАСТКИ ВЖЕ ДВА РОКИ.

Беверлі Вілтс: “Оці терміти, що літають, це крилаті терміти; вони рояться о цій порі року. Скидають крильця, перш ніж паруватись і будувати нову колонію”.

ЯК КАЖЕ ДОКТОР ЛАКС, НАСТУПАЛЬНА СТРАТЕГІЯ ЗМЕНШИЛА ПОПУЛЯЦІЮ ФОРМОЗАНСЬКОГО ТЕРМІТА В П”ЯТНАДЦЯТИ КВАРТАЛАХ, ПІДДАНИХ ОБРОБЦІ, МАЙЖЕ НАПОЛОВИНУ ПОРІВНЯНО З ДОВКОЛИШНІМИ РАЙОНАМИ. ОДНАК ДО ПЕРЕМОГИ В ЦІЙ ВІЙНІ ЩЕ ДАЛЕКО. ДОСЛІДЖЕННЯ ВКРАЙ ВАЖЛИВІ, І ПІВДЕННИЙ ЦЕНТР СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ПРОДОВЖУЄ ШУКАТИ СЛАБКІ МІСЦЯ У “БРОНІ” ФОРМОЗАНСЬКОГО ТЕРМІТА. ДОКТОР ҐУАДАЛОПЕ РОГАС РОЗРОБЛЯЄ СПОКУСЛИВІШУ ПРИНАДУ – СХОВАНКУ ДЛЯ ОТРУТИ.

Доктор Ґуaдaлопе Рогaс: “Нам не треба їх негайно умертвити. Нам треба, щоб вони були мертві десь за два місяці і щоб мали досить часу, аби заразити всю колонію”.

ЩОБ ЗНИЩИТИ КОЛОНІЮ, ПОТРІБНО ДВА-ТРИ РОКИ. ДОКТОР РОГАС КАЖЕ, ЩО ЗМОГЛА ЗРОБИТИ ЦЕ ЗА 10 МІСЯЦІВ. ВЧЕНІ ВВАЖАЮТЬ – САДІВНИК ДОН ГЬЮМАНН ВИПАДКОВО НАТРАПИВ НА РОЗВ”ЯЗКУ, ВИРОЩУЮЧИ В СВОЇЙ ТЕПЛИЦІ ТРАВУ VETIVER. ТРАВУ ВИКОРИСТОВУЮТЬ В УСЬОМУ СВІТІ ДЛЯ БОРОТЬБИ З ЕРОЗІЯМИ ГРУНТУ.

Дон Гьюмaнн: “Ми зауважили, що в нас нема жуків, немає гусені, нічого не літає і не повзає, і цвілі нема так само. І от я собі й подумав: щось тут дуже чудне і добре. І я знав, де була територія, заражена термітами, пересадив туди трошки коріння, і ми позбулися термітів направду швидко”.

ПАН ГЬЮМАНН НАДІСЛАВ ЗРАЗКИ ТРАВИ ДО ЛУЇЗІАНСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ, ДЕ ВЧЕНІ ВИДІЛИЛИ СПОЛУКУ З ЇЇ КОРЕНЯ. ЩО СТАНЕ, НА ЇХ ДУМКУ, НОВОЮ ЗБРОЄЮ В БОРОТЬБІ З ТЕРМІТАМИ.

Дон Гьюмaнн: “Цей корінь просто неймовірний… Оце так рослина!”

ТА ТІЛЬКИ ЧАС ПОКАЖЕ, ЧИ Й СПРАВДІ ТЕРМІТАМ ДОВЕДЕТЬСЯ ВІДСТУПИТИ.

Aлaн Лaкс: “Мій директор любить казати – формозанські терміти ще не підняли білий прапор, але готують його”.

ТА КОЛИ Й ТАК, ЕД БУРДЕС КАЖЕ, ЩО НОВО-ОРЛЕАНСЬКА БИТВА МОЖЕ ВИЯВИТИСЬ ЛИШ РОЗМИНКОЮ В ДАЛЕКО БІЛЬШІЙ ВІЙНІ.

Едґaр Бурдес: “Зараз вважають, що вони поширені в одинадцяти-дванадцяти штатах. Я сказав би, що вони є в двадцяти п”яти – тридцяти штатах, а може й більше. Гадаю, проблема значно серйозніша, ніж нам здається”.

А ТОМУ БОЙОВИЙ КЛИЧ МОЖЕ БУТИ ТАКИЙ: ХТО ВИГРАЄ В НОВОМУ ОРЛЕАНІ, ВИГРАЄ І ВІЙНУ.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG