Спеціальні потреби

Український культурний центр - 2001-05-14


ВСТУП: АМЕРИКА -- КРАЇНА ІММІГРАНТІВ. БАГАТО ЕТНІЧНИХ ГРУП ПРИБУЛИ СЮДИ В КІЛЬКОХ МАСОВИХ ХВИЛЯХ. ВІД ПОЧАТКУ ДЕВ’ЯНОСТИХ РОКІВ УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА В США ПОПОВНЮЄТЬСЯ ЧЕТВЕРТОЮ, ЯК ЇЇ НАЗИВАЮТЬ, ‘ЕКОНОМІЧНОЮ’, ХВИЛЕЮ ІММІГРАНТІВ. РІДКО ЦЯ ІНТЕГРАЦІЯ СТАРОГО З НОВИМ ПРОХОДИТЬ ГЛАДКО. ПАРАФІЯ СВЯТОГО АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА МОЖЕ СЛУЖИТИ ЗРАЗКОМ У ЦЬОМУ ВІДНОШЕННІ.

ТЕКСТ: ФІЛАДЕЛЬФІЯ -- КОЛИСКА АМЕРИКАНСЬКОЇ ДЕМОКРАТІЇ, ДЕ БУЛО ПІДПИСАНО І ДЕКЛАРАЦІЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ Й КОНСТИТУЦІЯ США. У МІСТІ І В ЙОГО ОКОЛИЦЯХ ЖИВЕ МАЙЖЕ СІМДЕСЯТ ТИСЯЧ ВИХІДЦІВ З УКРАЇНИ ТА ЇХНІХ НАЩАДКІВ, СТВОРЮЮЧИ ОДНУ З НАЙБІЛЬШИХ І НАЙДИНАМІЧНІШИХ ГРОМАД В УКРАЇНСЬКІЙ ДІАСПОРІ.

Юрій Саєвич: «у вісімдесят дев’ятому році делегація з Ленінграду переконала місцевий уряд усунути прапор України з цього місця у центрі Філадельфії, де він майорів з прапорами багатьох інших країн. Мовляв, ‘така країна не існує’. Але українська громада домогляся його повернення туди на його правильне місце і від того часу він є символом її єдности, хоч центр організованого українського життя перенесено далеко на північ, на передмістя Філадельфії».

ЦЕ СТАЛОСЯ ВНАСЛІДОК ДЕМОГРАФІЧНИХ ЗМІН. УКРАЇНСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ В АМЕРИЦІ, ЯК ПРАВИЛО, МАЮТЬ СВОЇ ОКРЕМІ ПРИМІЩЕННЯ. А ЦЕЙ ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР РОБИТЬ ФІЛАДЕЛЬФІЙСЬКУ ГРОМАДУ УНІКАЛЬНОЮ ТИМ, ЩО ЗГУРТОВУЄ ТУТ ПОНАД ВІСІМДЕСЯТ РІЗНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ, ЯКІ Є ЙОГО ЧЛЕНАМИ, А З НИХ СОРОК МАЮТЬ ТУТ СВОЇ ПРИМІЩЕННЯ ТА ВЕДУТЬ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ.

Орися Гевка: «Моя робота є щоби координувати ті всі організації і плянувати програми, котрі центр хоче ставити». (:10)

ОРИСЯ ГЕВКА ВЖЕ СІМНАДЦЯТЬ РОКІВ Є ВИКОНАВЧИМ ДИРЕКТОРОМ ЦЕНТРУ. ВІДКОЛИ У ВІСІМДЕСЯТОМУ РОЦІ З ІНІЦІАТИВИ МІСЦЕВОГО ТОВАРИСТВА ЛІКАРІВ ВИКУПЛЕНО КОЛИШНІЙ ШКІЛЬНИЙ БУДИНОК, ЦЕНТР ВТРИМУЄТЬСЯ НА БЕЗКОРИСЛИВІЙ ПРАЦІ ДОБРОВОЛЬЦІВ.

Орися Гевка: «Допомога для старших людей, допомога для сиріт, допомога для нових іммігрантів. Так що вони всім занимаються -- шукають праці для людей і помешкання, коли потрібно. Навіть були моменти, що люди не мали що їсти, приходили, що їм треба гроші на харчування». (:19)

ДЛЯ НОВОЇ ХВИЛІ ІММІГРАНТІВ З УКРАЇНИ, ЯКА ЛИШЕ В РАЙОНІ ФІЛАДЕЛЬФІЇ НАРАХОВУЄ МАЙЖЕ ДЕСЯТЬ ТИСЯЧ ОСІБ, НАЙБІЛЬШОЮ ПРОБЛЕМОЮ Є НЕЗНАННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ. ДЛЯ НИХ ВЕЛИКОЮ ДОПОМОГОЮ Є БЕЗПЛАТНІ КУРСИ.

ІНТЕРШУМ:

ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ В США ПРИЇЗД НОВИХ ІММІГРАНТІВ -- ЦЕ КОРИСТЬ, ПОПОВНЕННЯ ЇЇ НОВИМИ СИЛАМИ.

Орися Гевка: «Є багато нових талантів. Ми дуже ними тішимося». (:04)

ДЕЯКІ НОВІ ІММІГРАНТИ СТАЛИ УЧИТЕЛЯМИ В НАРОДНІЙ ШКОЛІ, ІНШІ -- ІНСТРУКТОРАМИ В ПРИВАТНІЙ ШКОЛІ БАЛЕТУ, ЩО ОРЕНДУЄ МІСЦЕ В БУДИНКУ ЦЕНТРУ.

ІНТЕРШУМ РЯДИ ЧОЛОВІЧОГО ХОРУ «ПРОМЕТЕЙ» ТАКОЖ ПОПОВНИЛИСЯ СВІЖИМИ ГОЛОСАМИ З УКРАЇНИ.

ІНТЕРШУМ - РЕПЕТИЦІЯ

У ЦЕНТРІ ВЛАШТОВУЮТЬСЯ ВИСТУПИ ХУДОЖНІХ АНСАМБЛІВ З УКРАЇНИ, ЗУСТРІЧІ З ЇЇ ВИДАТНИМИ ДІЯЧАМИ, ТОЩО. У П’ЯТНИЦЮ ВВЕЧОРІ, В СУБОТУ, КОЛИ ДІТВОРА ПРИХОДИТЬ НА НАВЧАННЯ В НАРОДНІЙ ШКОЛІ ТА НА ПЛАСТОВІ ЗАНЯТТЯ, ТА В НЕДІЛЮ, ТУТ НЕМОВ У ВУЛИКУ ГУДЕ, ЗОВСІМ НЕ ТАК ЯК В БУДНІ ДНІ...

ІНТЕРШУМ – У БІБЛІОТЕЦІ

ЦЕНТР МАЄ НАЙБІЛЬШУ В АМЕРИЦІ УКРАЇНСЬКУ БІБЛІОТЕКУ, ЩО ВІДКРИТА ДЛЯ ЗАГАЛУ -- 16 ТИСЯЧ КНИЖОК.

Орися Гевка: «З нашої бібліотеки ми збираємо книжки та надсилаємо до бібліотек в Україні, котрі до нас зверталися.»

ЦЕНТР НАМАГАЄТЬСЯ ДОПОМАГАТИ РІЗНИМИ ШЛЯХАМИ.

Орися Гевка: «Шпиталі в Україні, звертаються за допомогою. Ми вже пару контейнерів допомоги медичної послали.»

ЦЕНТР ВЛАШТОВУЄ ТАКОЖ РОЗВАГОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ. ТУТ, НАПРИКЛАД, ЩОРОКУ ВІДБУВАЄТЬСЯ КОНКУРС НА ЗВАННЯ ‘МІС УКРАЇНА У ФІЛАДЕЛЬФІЇ’. РАЗОМ З ТИМ ОСТАННІМИ РОКАМИ, ЗАВДЯКИ ЗВ’ЯЗКАМ З МІСЦЕВОЮ КРАМНИЦЕЮ МОДЕЛЬНОГО ОДЯГУ, ВЛАШТОВУЮТЬСЯ ПОКАЗИ МОД. МОДЕЛІСТКАМИ Є САМІ УЧАСНИЦІ КОНКУРСУ КРАСИ.

Полтавчанка Неля Вишневська: «Я хочу спробувати себе в цьому конкурсі тому що, поперше, я маю зв’язок з Україною, який ніколи не обірветься, хоча я тут вже понад шість років. Але в той самий час я почуваю, що я хочу репрезентувати Україну в Америці, і тому що я живу тут я почуваю, що я частина цього світу також». (:23) Орися Гевка: «Наша праця все була зв’язана з Україною. То є ціль нашого існування, від самого початку -- зберегти культуру, мову, для наших дітей. Тепер що Україна вільна ми далі -- напрямок самозрозумілий -- як краще помогти Україні.»

НАЙКРАЩА ДОПОМОГА ЯК УКРАЇНІ, ТАК І УКРАЇНСЬКІЙ ДІАСПОРІ ЦЕ -- ПРАЦЯ З МОЛОДДЮ. У ЦЕНТРІ ЩОСУБОТИ ВІДБУВАЄТЬСЯ НАВЧАННЯ ПРИ ‘НАШІЙ УКРАЇНСЬКІЙ РІДНІЙ ШКОЛІ’

У ЦЕНТРІ МАЄ СВОЮ ОКРЕМУ КІМНАТУ ФІЛАДЕЛЬФІЙСЬКА СТАНИЦЯ ОДНІЄЇ З НАЙБІЛЬШИХ УКРАЇНСЬКИХ МОЛОДІЖНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ -- ‘ПЛАСТУ’. ТУТ СИМВОЛІКА ЦІЄЇ СКАУТСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ І ПЛАСТОВИХ КУРЕНІВ ТА БЕЗЛІЧ ЗНІМОК З ПЛАСТОВИХ СВЯТ І ЗЛЕТІВ, І, ЗВИЧАЙНО, З ЛІТНІХ ТАБОРІВ. ПОСТІЙНІ ГЛЯДАЧІ НАШОЇ ПРОГРАМИ МОЖЛИВО ВПІЗНАЮТЬ НАШОГО СПІВРОБІТНИКА ЮРІЯ КРАВЦІВА ЗІ ЗНІМКА З ЙОГО БУЙНОЇ МОЛОДОСТІ.

ТАК САМО ЯК КОЛИСЬ У ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ, У ПЛАСТІ ВИХОВУВАЛОСЬ БАГАТО ПРОВІДНИХ ГРОМАДСЬКИХ ДІЯЧІВ ДІАСПОРИ, І СЬОГОДНІ В ЙОГО РЯДАХ РОСТЕ ЇМ ЗАМІНА.

УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР У ФІЛАДЕЛЬФІЇ ОБ’ЄДНУЄ МІСЦЕВУ УКРАЇНСЬКУ ГРОМАДУ, ДОПОМАГАЄ ЇЙ ЗБЕРЕГТИ СВОЇ НАДБАННЯ І Є МОСТОМ, ЩО ЄДНАЄ ЇЇ З УКРАЇНОЮ.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG