Спеціальні потреби

Янукович пообіцяв Медведєву "розжалувати" Бандеру


Як виглядає, Віктор Ющенко даремно сподівався на те, що «ні в кого не підніметься рука».

Новообраний президент Віктор Янукович заявив, що таки забере звання Героя України – і не тільки у Степана Бандери, а ще й у Романа Шухевича.

Скасувати укази, видані Ющенком, Янукович пообіцяв своєму російському колезі Дмитру Медведєву. І навіть взяв урочисте зобов’язання щодо дати: до 9 травня цього року.

«Рішення буде прийняте до Дня Перемоги», – запевнив Янукович Медведєва під час спільної прес-конференції в Кремлі.

Коментуючи резонансні укази свого попередника про посмертну героїзацію Бандери і Шухевича, новий лідер України наголосив: «Ці укази не сприймаються ні в Європі, ні в Україні». Він також назвав «не випадковим» те, що Європарламент закликав нове українське керівництво згадані укази скасувати. Водночас Янукович послався на певну складність процесу. «Є процес правовий і політичний – і Україна його проходить», – повідомив глава держави.

А тим часом рішення забрати у Бандери «Героя» – якщо таке справді буде прийнято – ризикує перевершити за резонансністю рішення дати Бандері «Героя». Кремлівську заяву Януковича критикують в Україні навіть ті експерти, яких не запідозриш у симпатіях до лідера Організації Українських Націоналістів.

Януковичу краще було б дочекатися рішення суду, аніж своїм власним рішенням скасовувати укази попередника, – вважає директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський:

«Мені взагалі не подобаються рішення, які приймаються до якихось свят. Наскільки я розумію ситуацію, є судові позови, які оскаржують законність указів Ющенка. Ідеться про те, що звання Героя України може бути присвоєно лише громадянам України. Ну, а оскільки Степан Бандера не був громадянином України, бо такої держави за його життя ще не існувало, то можна на цій підставі скасувати указ судовим рішенням.

А те, що Янукович сам збирається скасовувати цей указ як наступник Ющенка, мені видається досить дивним. Для Януковича, якщо він хоче бути президентом не лише Сходу і Півдня, але і Заходу України, – просто зручніше було б, якби рішення було судове, а не його особисте.

Можливо, це звернення Європарламенту спонукало його до рішучих кроків – важко сказати. По суті, я згоден з президентом: оскільки ми хочемо рухатися в Європейську спільноту, ми маємо дослухатися до позицій Європи. Але я порадив би Януковичу дочекатися рішення суду, а вже тоді, з повною на те підставою, скасувати відповідні укази», – сказав політолог в інтерв’ю «Голосу Америки».

А тим часом відомий журналіст Вахтанг Кіпіані, який під час телепроекту «Великі українці» виступав адвокатом Степана Бандери, нагадує: поправка до резолюції Європарламенту з осудом героїзації Бандери була зініційована правими політиками Польщі – держави, в якої з Україною були складні історичні стосунки і своє ставлення до українського визвольного руху.

Що ж до московських зобов’язань Януковича забрати в Бандери «Героя України», то це непристойно, каже Кіпіані:

«Те, що зробив Янукович у Москві, пристойними словами описати важко. Адже такі речі ми мусимо з’ясовувати самі у своїй країні. І якби він вийшов на трибуну Верховної Ради чи скликав конференцію і казав би про це в Україні, – я міг би з цим не погоджуватись, але це була б наша внутрішня українська дискусія. А те, що він говорить це у Москві, означає, що він не президент, а резидент. Тобто людина, яка відверто приїхала звітувати Кремлю, що все, що ви хочете, я зроблю. Тобто він виконує просто волю чужої країни, чужої держави, чужої нації.

Те саме стосується мови, яку він пообіцяв проштовхувати в інтересах російськомовного населення. Обіцянка обміняти Закон про державну мову на два українські приватні телеканали в Росії – хіба це не пряма зрада? Тому, на мою думку, Янукович просто з перших тижнів свого врядування іде в нікуди. Навіть Кучма в 94 році таких речей собі не дозволяв.

І я думаю, що українці йому цього не подарують. Люди можуть стерпіти підняття податків або зміни з ПДВ, але все, що стосується дуже дражливих тем – питань мови та історичної політики – це є ті речі, які об’єднують націю. Тому Янукович наштовхнеться на суворий спротив – інша справа, що цим скористається знову Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко або Олег Тягнибок, тобто ті самі “демони”, які щойно програли президентську кампанію», – сказав Кіпіані «Голосу Америки».

На безпрецедентності рішення президента скасувати указ свого попередника наголошує директор архівів Служби безпеки України Володимир В’ятрович. За його словами, своїми нинішніми заявами Янукович працює на розкол України:

«Це дуже неправильно, коли президент України готовий приносити в подарунок президенту сусідньої держави політичні рішення, особливо ж ті, які стосуються української історії. Ці питання мають залишатися питаннями внутрішньополітичними, внутрішньоукраїнськими. І якщо Янукович справді готовий, як він про це заявляє, об’єднати Україну, він мав би зосередити свої зусилля на тому, щоб донести до всього населення України інформацію із розсекречених архівів спецслужб, допомогти розібратись у власній історії, з’ясувати, ким насправді був Степан Бандера і чому він, власне, заслуговує на те, аби бути національним героєм.

Щодо юридичних механізмів скасувати указ – то їх нема. Більше того, не існує прецедентів щодо скасування таких президентських указів. Крім того, я переконаний, що згаданий крок нового керманича викличе дуже велике несприйняття й сколихне як мінімум половину України», – прогнозує В’ятрович.
Нагадаємо: 22 січня 2010 року, в останні дні перебування на посаді, президент Віктор Ющенко присвоїв звання Героя України лідеру ОУН Степану Бандері (посмертно). Головнокомандувач УПА Роман Шухевич був удостоєний цього звання ще 2007 року.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG